Talibowie zorganizowali publiczną chłostę osób oskarżonych o kradzież i cudzołóstwo

Źródło:
PAP
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 roku
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 roku
Archiwum Reuters
Mieszkańcy Kabulu na nagraniach z września 2022 rokuArchiwum Reuters

W afgańskiej prowincji Logar talibowie zorganizowali publiczną chłostę 12 osób oskarżonych o kradzieże i cudzołóstwo. Zdarzeniu na stadionie sportowym przyglądało się kilkaset osób – podała agencja Associated Press.

Rządzący w Afganistanie talibowie zorganizowali w prowincji Logar, na stadionie sportowym, publiczną chłostę 12 osób oskarżonych o kradzieże i cudzołóstwo. Regionalne władze rozesłały zaproszenia na wykonanie kary, z których skorzystało kilkaset osób - podała Associated Press.

Chłoście poddano trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn. Biuro gubernatora prowincji zaprosiło poprzez media społecznościowe "zacnych uczonych, mudżahedinów, starszyznę, przywódców plemiennych i lokalną ludność" na stadion, gdzie w środę rano odbyło się wykonanie wyroku - relacjonowała AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz prowincji.

Talibowie przywracają karę chłosty w Afganistanie

Agencja przypomina, że kara chłosty była szeroko stosowana przez talibów w latach 1996-2001, gdy po raz pierwszy rządzili oni Afganistanem.

W połowie listopada najwyższy przywódca talibów w tym kraju mułła Hajbatullah Ahundzadeh nakazał sędziom stosowanie wszystkich kar przewidzianych przez surową interpretację prawa muzułmańskiego, łącznie z kamienowaniem, amputacją kończyn, chłostą i publicznymi egzekucjami.

Ahundzadeh zobowiązał sędziów do stosowania szariatu, czyli prawa muzułmańskiego, w pełnym zakresie, łącznie ze wszystkimi karami przewidzianymi za najcięższe przestępstwa w rozumieniu tego systemu, czyli cudzołóstwa, fałszywe oskarżenia o cudzołóstwo, kradzież, bandytyzm, picie alkoholu, apostazję i bunt.

Talibowie ograniczają prawa kobiet w Afganistanie

Po raz pierwszy, po ponownym przejęciu władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 r. talibowie wymierzyli karę chłosty 11 listopada, gdy 19 osób ukarano w ten sposób za domniemaną kradzież, cudzołóstwo i ucieczkę z domu - przypomniała AP.

Na początku października talibowie zakazali kobietom wstępu do stołecznych parków i wesołych miasteczek. Kobiety nie mogą przemieszczać się publicznie bez męskiego towarzystwa (męża, starszego brata lub ojca), obowiązują je też ścisłe reguły dotyczące ubioru - w miejscu publicznym mogą być widoczne jedynie oczy kobiety.

Talibowie rządzą w Afganistanie od sierpnia 2021 roku - przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock