Szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab: ewakuacja z Kabulu może być wznowiona w niedalekiej przyszłości

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP

Ewakuacja z lotniska w Kabulu może zostać wznowiona "w niedalekiej przyszłości" - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab po rozmowach na temat sytuacji w Afganistanie ze swoim katarskim odpowiednikiem.

Dominic Raab jest w Katarze, gdzie rozmawia o tym, w jaki sposób pozostający w Afganistanie obywatele brytyjscy i byli afgańscy współpracownicy mogliby stamtąd wyjechać. Po opuszczeniu Afganistanu przez wojska amerykańskie, lotnisko w Kabulu obecnie jest nieczynne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zapytany, kiedy lotnisko w Kabulu może zostać ponownie otwarte, Raab odparł, że "nie sądzi, abyśmy byli obecnie w stanie powiedzieć coś oficjalnie, ale wygląda na to, że może się to zdarzyć w niedalekiej przyszłości". Dodał, że odbył "dobre rozmowy" z ministrem spraw zagranicznych Kataru na temat "wykonalności" wznowienia ewakuacji z lotniska.

- Chcemy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec tych, którzy jeszcze nie zdołali wyjechać. Najlepiej byłoby, gdyby (wyjechali) przez lotnisko w Kabulu, ale musi ono działać i musi to być bezpieczne - powiedział później Raab stacji Sky News. Dodał, że "obowiązkiem talibów jest sprostanie zapewnieniom, które otrzymaliśmy bezpośrednio" o umożliwieniu bezpiecznego wyjazdu z kraju obywateli brytyjskich i uprawnionych Afgańczyków.

Raab: w Afganistanie pozostaje mniej niż kilkaset osób uprawnionych do ewakuacji do Wielkiej Brytanii

Występując wraz z Raabem na konferencji w czwartek minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani powiedział, że jego kraj rozmawiał z talibami, a także współdziała z Turcją, aby sprawdzić, czy może zapewnić wsparcie techniczne w celu wznowienia operacji na lotnisku w Kabulu. Nie był jednak w stanie określić żadnych konkretnych terminów. Sky News podała, że należy się spodziewać, iż może to być raczej kwestia tygodni, niż dni.

Podczas środowego przesłuchania przed poselską komisją spraw zagranicznych Raab przyznał, że nie wiadomo, ile dokładnie osób uprawnionych do ewakuacji do Wielkiej Brytanii nadal pozostaje w Afganistanie, ale ocenił tę liczbę na "niższe kilkaset".

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości