TVN24 | Świat

Piłkarki młodzieżowej reprezentacji Afganistanu uciekły do Pakistanu

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
BBC

Zawodniczki młodzieżowej reprezentacji Afganistanu w piłce nożnej opuściły kraj i udały się do Pakistanu. Kobiety ostatni miesiąc spędziły w ukryciu w obawie przed represjami ze strony talibów. Przedstawiciel Pakistańskiego Związku Piłki Nożnej powiedział, że zawodniczki i członkowie ich rodzin zostaną umieszczone w siedzibie federacji w Lahore.

Członkowie i członkinie reprezentacji wylecieli z Kabulu w zeszłym miesiącu, ale młodzieżowa drużyna została pozostawiona sama sobie, głównie z powodu tego, że piłkarki nie posiadały paszportów ani innych dokumentów. 32 zawodniczki i członkowie ich rodzin otrzymali jednak wizy dzięki działającej w Pakistanie organizacji charytatywnej Football for Peace.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przedstawiciel Pakistańskiego Związku Piłki Nożnej powiedział, że grupa licząca łącznie 81 osób zostanie umieszczona w siedzibie federacji w Lahore. W czwartek do kraju przybędą kolejne 34 osoby. W Pakistanie zawodniczki będą znajdowały się pod ścisłą ochroną do czasu złożenia wniosków azylowych w krajach trzecich – dodał.

Brytyjski "The Independent" informował, że zawodniczki napisały list do premiera Pakistanu Imrana Khana z prośbą o zezwolenie na wjazd do kraju. W liście podkreślono, że zawodniczki są "poważnie zagrożone" przez talibów.

Miesiąc temu były kapitan reprezentacji narodowej Afganistanu Khalida Popal poradził zawodniczkom, aby usuwały swoje zdjęcia z mediów społecznościowych, na których widać, że grają w piłkę nożną. Zalecił im również spalenie strojów sportowych.

Za rządów talibów kobiety nie mają prawa do uprawiania sportu

W zeszłym tygodniu zastępca szefa talibskiej komisji do spraw kultury, Ahmadullah Wasiq wyraził wątpliwości na temat przyszłości kobiecego sportu w kraju. Na pytanie o los kobiecej drużyny krykieta stwierdził, że nie jest to ani właściwe, ani konieczne. – W czasie gry w krykieta może dojść do sytuacji, w której ich ciało i twarze nie będą zakryte. Islam nie pozwala, aby kobiety były widziane w ten sposób – powiedział Wasiq.

- Żyjemy w erze mediów. Pojawią się zdjęcia i filmy, które ludzie będą oglądali. Islam nie pozwala kobietom grać w krykieta lub uprawiać sportów, w których nie są zakryte – dodał zastępca szefa talibskiej komisji do spraw kultury.

Kobiety nie miały prawa do uprawiania sportu w czasie, gdy talibowie sprawowali władzę w Afganistanie w latach 1996-2001. Ucieczka piłkarek z kraju jest częścią szerszej migracji afgańskich gwiazd sportu i kultury, którzy uciekli z kraju z obawy przed represjami ze strony talibów.

Oprócz wyjazdu piłkarskich drużyn kobiecych, w zeszłym miesiącu z Afganistanu wyjechała popularna piosenkarka Aryana Sayeed i słynna reżyserka filmowa Sahraa Karimi.

Autor:asty\mtom

Źródło: BBC