Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.
Jesteśmy na półmetku wakacji, a to właśnie ten okres w ciągu roku sprzyja podróżom i odkrywaniu najpiękniejszych zakątków Polski, także za kierownicą samochodu. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by bezpiecznie dotrzeć do celu wakacyjnej wyprawy.
Kluczowa odpowiednia organizacja
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź swój pojazd. Ciśnienie w oponach, poziom oleju, działające światła i czyste szyby - to podstawa. Również dobrze zaplanowana i przemyślana trasa pozwoli uniknąć stresujących niespodzianek.
Zadbaj nie tylko o auto, ale też o bagaż, który zabierasz. Torba na tylnym siedzeniu, a nawet butelka wody położona luzem mogą stać się zagrożeniem przy gwałtownym hamowaniu. Schowaj bagaż w odpowiednim miejscu, zabezpiecz go pasami lub siatką. W aucie, podobnie jak np. w domu czy miejscu pracy - bałagan nie sprzyja bezpieczeństwu.
Przerwy w podróży i koncentracja
Wszystko sprawdzone i ułożone? W trakcie jazdy bądź w pełni skoncentrowany na tym, co dzieje się na trasie. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy może rozkojarzyć kierowcę i sprawić, że będzie on zagrożeniem dla innych użytkowników drogi.
Rób przerwy co 2-3 godziny, nawet krótkie. Wyjdź z auta, przeciągnij się, przewietrz głowę i pospaceruj. Jeśli jedziesz drogą ekspresową lub autostradą, skorzystaj z Miejsc Obsługi Podróżnych, czyli popularnych MOP-ów. Wejdź na stronę https://drogi.gddkia.gov.pl/ i sprawdź, czy znajdują się na trasie Twojego przejazdu.
Do regeneracyjnych postojów na pewno nie wykorzystuj pasa awaryjnego! Na drodze szybkiego ruchu zatrzymać można się wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Wyjątkami od tej zasady są tylko: usterka pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, czy sytuacja awaryjna (np. wypadek).
Uprzejmość na drodze
Na drodze zachowuj się tak, jakbyś chciał, żeby inni kierowcy zachowywali się wobec Ciebie. Od czego należy zacząć? Na pewno od stosowania się do obowiązujących przepisów. Pamiętaj między innymi o tych zasadach:
- lewego pasa używaj jedynie do wyprzedzania,
- nie jedź "na zderzaku" i nie wywieraj presji na innych kierowców, zachowuj bezpieczny odstęp od pojazdu jadącego przed Tobą. Na drodze szybkiego ruchu odległość ta powinna wynosić połowę prędkości, z którą się poruszasz (wyrażoną w metrach). Kierowca jadący 100 km/h musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m,
- każdą zmianę pasa lub skręt traktuj jak osobny manewr i pamiętaj przy tym o używaniu kierunkowskazów,
- z suwaka korzystaj również na drodze - dzięki jeździe na tzw. suwak znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu,
- wykorzystuj całą długość pasa rozbiegowego, aby dostosować prędkość przed włączeniem się do ruchu.
"Jeśli coś się dzieje - działaj, a nie obserwuj. Mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb? Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym" - przypomina GDDKiA.
Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj dodatkowych utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), tylko żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.
Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.
Wsparcie GDDKiA
Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej. Ich pracownicy zbierają aktualne dane i przekazują je podróżującym.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock