Najwyższy przywódca talibów mułła Hajbatullah Ahundzadeh ma wystąpić publicznie

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Mułła Hajbatullah Ahundzadeh, najwyższy przywódca talibów, przebywa w Kandaharze na południu Afganistanu i wkrótce po raz pierwszy wystąpi publicznie - poinformował w niedzielę rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Hajbatullah od 2016 roku jest emirem talibów, czyli najwyższym przywódcą politycznym, religijnym i wojskowym ruchu. Ma około 60 lat, jest duchownym i znawcą prawa muzułmańskiego, cenionym głównie jako autorytet religijny. Niewiele wiadomo o jego życiu i działalności, a jego aktywność publiczna zazwyczaj ogranicza się do wydawania corocznych przesłań w najważniejsze święta muzułmańskie. Kandahar jest miejscem narodzin ruchu talibów, z jego okolic pochodzi również jego obecny przywódca. Według Mudżahida Hajbatullah od dawna mieszka w tym mieście.

Hajbatullah ma trzech zastępców

"Talibowie mają długą tradycję trzymania swoich przywódców w cieniu" - zaznaczyła agencja AFP. Mułła Omar, założyciel, pierwszy przywódca ruchu i de facto głowa państwa, gdy Afganistan był rządzony przez talibów w latach 1996-2001, rzadko w tym czasie przebywał w Kabulu. Zastępcami Hajbatullaha są kierujący politycznym skrzydłem organizacji Abdul Ghani Baradar, zajmujący się wojskiem Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani, kierujący uznawaną za organizację terrorystyczną siatką klanu Hakkanich. Baradar, który wraz z politycznym kierownictwem ruchu przez ostatnie lata mieszkał w Katarze, przybył do Kandaharu, a następnie Kabulu, krótko po przejęciu kontroli nad Afganistanem przez talibów.

Państwo Islamskie w Afganistanie

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości