Administracja Bidena zapowiedziała ścisłą współpracę z Izraelem

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował w niedzielę, że Stany Zjednoczone będą blisko współpracować z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa. USA popierają też porozumienie normalizujące stosunki tego kraju z innymi państwami arabskimi. 

Władze USA zakomunikowały, że Jake Sullivan rozmawiał w sobotę ze swoim izraelskim odpowiednikiem Meirem Ben Szabatem.  "Dyskutowano szansę na wzmocnienie partnerstwa w najbliższych miesiącach, w tym poprzez wykorzystanie sukcesu umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem" - poinformowano.

Izrael otworzył ambasadę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W niedzielę rząd Izraela zaakceptował ogłoszone w grudniu 2020 roku przez władze USA porozumienie o normalizacji stosunków z Marokiem, które musi jeszcze zostać ratyfikowane przez Kneset.

Izrael otworzył w niedzielę ambasadę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi - poinformowało izraelskie MSZ. Tego samego dnia rząd ZEA zatwierdził uruchomienie ambasady w Tel Awiwie.

Resort spraw zagranicznych Izraela przekazał w oświadczeniu, że ambasada będzie mieściła się w tymczasowym biurze, podczas gdy przygotowywana jest stała siedziba. Szefem misji został Ejtan Nae, były izraelski ambasador w Turcji. Ma on sprawować tę funkcję do czasu powołania przez rząd oficjalnego ambasadora. To najprawdopodobniej nastąpi po marcowych wyborach parlamentarnych.

W 2020 roku, w serii porozumień wynegocjowanych pod auspicjami administracji ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, doszło do normalizacji stosunków między Izraelem i ZEA, Bahrajnem oraz Sudanem.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP