TVN24 | Świat

Szef MSZ spotkał się z sekretarz generalną Rady Europy

TVN24 | Świat

Autor:
kz,
mjz
Źródło:
PAP
Krzysztof Szczerski o przesłaniu Andrzeja Dudy na forum ONZ (wideo z 17 sierpnia)
Krzysztof Szczerski o przesłaniu Andrzeja Dudy na forum ONZ (wideo z 17 sierpnia)TVN24
wideo 2/2
TVN24 Krzysztof Szczerski o przesłaniu Andrzeja Dudy na forum ONZ

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Buric. Rozmowy dotyczyły między innymi perspektywy działalności Rady Europy i jej priorytetów, a także obecnego kryzysu migracyjnego i sytuacji na Białorusi i w Rosji. Wizytę w USA rozpocznie we wtorek prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef MSZ od poniedziałku do czwartku przebywa z wizytą w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w tygodniu wysokiego szczebla otwierającym 76. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Minister Rau w trakcie wizyty odbędzie - jak informował w komunikacie resort - szereg spotkań dwustronnych ze swoimi odpowiednikami, a także weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw UE z udziałem wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE Josepa Borrella.

Szef polskiej dyplomacji będzie także towarzyszył prezydentowi Dudzie w trakcie debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ oraz w wybranych spotkaniach.

Prezydent Andrzej Duda na forum Zgromadzenia Ogólnego

Prezydent swój udział w Zgromadzeniu Ogólnym rozpocznie we wtorek o godzinie 9 lokalnego czasu lokalnego. Wystąpienie w debacie generalnej zaplanowano na godzinę 18.15 czasu lokalnego.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest COVID-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

- Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 roku, z inwazją rosyjską na Krym - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadto - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego.

Andrzej Duda w USA - program spotkań

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów będą bezpieczeństwo Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

Przewidziane są także spotkania Dudy z m.in.: sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych Jean-Pierre'em Lacroix, zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą do spraw wsparcia operacyjnego Atulem Kharem.

Spychalski, zapytany podczas briefingu prasowego, dlaczego Kancelaria Prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ". Później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne prezydenta Bidena".

Andrzej Duda podczas wystąpienia w ONZ un.org

Zwiększona obecność policji i korki w Nowym Jorku

Już od poniedziałku rano zamknięte zostały niektóre ulice wokół nowojorskiej siedziby ONZ.

Koncentracja wielu funkcjonariuszy odbywa się we wschodniej części miasta. Tamtejsza siedziba ONZ gościć będzie 132 kraje, w tym wielu ich przywódców. W przyszłym tygodniu w najbliższej okolicy zaplanowanych jest także 37 akcji protestacyjnych.

- Wiemy, jak cierpliwi są nowojorczycy. Jestem pewien, że będą bardzo cierpliwi podczas (wymuszonych - red.) objazdów - żartował komisarz policji w mieście (NYPD) Dermot Shea.

Jak powiadomił jego zastępca John Miller, obecnie nie ma wiarygodnych informacji o żadnych zagrożeniach dla miasta lub Zgromadzenia Ogólnego. Przekonywał, że nie oznacza to obniżenia czujności policji. - To ma niewiele wspólnego z naszym podejściem. (...) Zawsze jesteśmy przygotowani na niespodziewane zagrożenia - zapowiadał Miller.

Dziennik "Daily News", powołując się na przedstawicieli władz, podał, że na sesję nie przybywają ani przedstawiciele rządzących Afganistanem talibów, ani poprzedniej ekipy. Zdaniem gazety wyeliminuje to szereg potencjalnych zagrożeń.

Środki bezpieczeństwa nasilone są zazwyczaj zwłaszcza podczas przybycia na sesję ONZ do Nowego Jorku amerykańskiego prezydenta. Więcej jest wówczas między innymi punktów kontrolnych i całkowitego zamknięcia ruchu w niektórych rejonach. Biden ma się zwrócić do delegacji zgromadzonych w siedzibie Narodów Zjednoczonych we wtorek.

Zgodnie z przedstawionym programem obrady 76. Zgromadzenia Ogólnego ONZ potrwają do 27 września.

Autor:kz, mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The World in HDR / Shutterstock