Amerykanie będą współpracować z Turcją i Irakiem "nad rozwiązaniem problemu kurdyjskich terrorystów" - takie zobowiązanie złożył Biały Dom. Ankara zapowiada, że atak na Irak nastąpi dopiero po wykorzystaniu wszystkich środków dyplomatycznych.

Stany Zjednoczone wraz z innymi krajami wysyłają jednoznaczną wiadomość: nie pozwolimy, by Iran posiadał broń nuklearną - powiedział wiceprezydent USA na forum dotyczącym Bliskiego Wschodu zorganizowanym w Waszyngtonie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej pogratulował Donaldowi Tuskowi zwycięstwa PO w wyborach i podkreślił wagę "europejskiego ducha polskiego narodu" - podał rzecznik Jose Manuela Barroso, Johannes Laitenberger.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a tysiące zostało ewakuowanych na skutek pożarów, które szaleją w Kalifornii. Ogień strawił już ponad 14 tys. hektarów.

"Polska wybiera normalność", "W Polsce wygrywają liberałowie", "Polski premier uznaje porażkę" - brzmią nagłówki największych światowych mediów.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) ujawniła nazwiska 4 nowych członków Stałego Komitetu Bura Politycznego, dziewięcioosobowej ekipy mającej największy wpływ na rządy w kraju. Dwaj z nich są prawdopodobnymi następcami prezydenta Hu Jintao i premiera Wen Jiabao.

- Bez względu na to, kto utworzy nowy polski rząd, szybkiej poprawy stosunków między Polską i Rosją raczej nie należy się spodziewać - ocenia wyniki wyborów do polskiego parlamentu Dmitrij Babicz, znany rosyjski publicysta.

Turcja jest gotowa zapłacić "każdą cenę" za rozbicie kurdyjskich rebeliantów mających swoje bazy w północnym Iraku - zapowiada administracja prezydenta Turcji. W oświadczeniu czytamy, że integralność terytorialna tego kraju zostanie uszanowana. Jednak niektóre źródła informują o możliwości rozpoczęcia akcji zbrojnej na terenie Iraku.

Polacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii wybrali PO. W obu krajach partia Donalda Tuska zyskała ponad 77 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się koalicja LiD, a trzecie miejsce zajęło PiS.

Nacjonaliści ze skrajnie prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) zdobyli 28,8 proc. głosów w odbywających się dziś wyborach parlamentarnych - poinformowała rozgłośnia radiowa SF, opierając się na wstępnych wynikach głosowania.

Podczas wczorajszych walk z żołnierzami amerykańskimi i afgańskimi talibowie wykorzystywali cywilów jako żywe tarcze. Do starć doszło na wschodzie Afganistanu. Zginęło 20 islamskich bojowników oraz jeden cywil; 11 kolejnych zostało rannych.

Kilometrowe kolejki przed konsulatami nie odstraszają emigrantów - Polonia tłumnie stawiła się na wybory. Zarejestrowało się w sumie ponad 170 tysięcy wyborców, a frekwencja zapowiada się wysoka.

Media izraelskie powołując się na szefa wywiadu poinformowały, że w sierpniu tego roku palestyńscy zamachowcy zamierzali zamordować premiera Izraela Ehuda Olmerta. Do zamachu miało dojść podczas jego wizyty na Zachodnim Brzegu Jordanu.

- Skonfrontowani ze światem rozdartym konfliktami, gdzie przemoc jest wciąż usprawiedliwiana w imię Boga, istotne jest by powtarzać, że religia nigdy nie może być motorem nienawiści - powiedział papież do przywódców religijnych zgromadzonych w Neapolu.

Bobby Jindal został pierwszym hindusem w historii USA na stanowisku gubernatora. W wyborach stanowych w Luizjanie zdobył bezwzględną większość głosów.

Benazir Bhutto zaapelowała do rządu, by zwrócił się do zagranicznych służb o pomoc w śledztwie dotyczącym piątkowego zamachu na jej osobę. Zginęło w nim 139 osób, a prawie 500 zostało rannych.

- Nie chodzi wyłącznie o karygodną liczbę zbrodni kamorry, ale również o to, że przemoc zmierza niestety do tego, by stać się powszechną mentalnością - powiedział papież podczas mszy w Neapolu.

Co najmniej 12 tureckich żołnierzy zostało zabitych, a 17 rannych w zasadzce kurdyjskich rebeliantów po tureckiej stronie granicy z Irakiem. Zdarzenie może przesądzić o rozpoczęciu ewentualnej akcji armii tureckiej na terenie irackiego Kurdystanu. W walkach zginęło też 32 Kurdów.