Polski MSZ informuje: somalijscy piraci uwolnili statek, którym dowodził Polak. Jest on cały, podobnie jak i załoga - jeden Ukrainiec i 15 Filipińczyków. Jak nieoficjalnie dowiedział się TVN24, za statek zapłacono okup 2 mln dolarów. Statek "Patriot", należący do niemieckiego armatora, bandyci porwali pod koniec kwietnia w okolicach Somalii.

W internecie pojawiła się lista uczestników tegorocznego spotkania grupy Bilderberg. Są wśród nich koronowane głowy, szefowie największych korporacji i politycy. Zdaniem wielu, spotykająca się raz do roku w tajemnicy grupa tworzy nieformalny światowy rząd, który wyznacza kierunki globalnej polityki.

Astronauci wahadłowca Atlantis zakończyli naprawy kosmicznego teleskopu, a Hubble - w lepszej formie niż kiedykolwiek - znów samodzielnie krąży na orbicie.

Temperatury przekraczają już 30 stopni Celsjusza i mają jeszcze wzrosnąć. Z powodu upału włoska Obrona Cywilna ogłosiła dla Rzymu drugi, w trzystopniowej skali, stopień alarmu.

Liczba sekt religijnych we Francji wzrosła w ostatnich latach trzy razy. Rzadko ujawniają się jako grupy religijne, kuszą ludzi seansami psychoterapii i kursami rozwoju osobistego. Przychodzą do nich ludzie zawiedzeni, którzy nie znajdują pomocy gdzie indziej.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ostrzega Europę przed Moskwą. "Rosjanie chcą nowej wojny" z Gruzją i próbują "narzucić mentalność stanu oblężenia" - mówi prezydent. Jak zaznacza zrobi wszystko, by jego kraj miał jasną przyszłość.

Główna siedziba Komisji Europejskiej, w której w poniedziałek wybuchł groźny pożar, pozostaje zamknięta z powodów bezpieczeństwa. Największe straty ogień spowodował na dwóch ostatnich piętrach.

Planowana w Europie amerykańska tarcza antyrakietowa, mająca chronić przed potencjalnym atakiem rakietowym Iranu, będzie nieskuteczna wobec typu pocisków, które Teheran może wyprodukować - wynika ze wspólnej analizy amerykańskich i rosyjskich naukowców. Dokument opublikował amerykański dziennik "Washington Post".

Wiktor Bałoha opuścił administrację prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenko. Dymisja przewodniczącego sekretariatu ma poprawić stosunki głowy państwa z premier Julią Tymoszenko, z którą Bałoha był skonfliktowany. - Przyjąłem jego dymisję - powiedział Juszczenko w wywiadzie, opublikowanym we wtorek przez kijowską gazetę "Dieło". Juszczenko nie ukrywa także, że odejście Bałohy ma mu pomóc w kampanii wyborczej, w których będzie ubiegał się o reelekcję.

Niepokojące informacje docierają z Korei Północnej. Jak informuje południowokoreańska agencja Yonhap skazano tam na karę śmierci i stracono wysokiej rangi działacza partyjnego odpowiedzialnego za stosunki z Seulem. Informacji nie potwierdza południowokoreańskie Ministerstwo ds. Zjednoczenia Korei.

Dwa niewielkie, pasażerskie samoloty zderzyły się i spadły do Oceanu Spokojnego u wybrzeży Kalifornii. Służbom ratowniczym udało się namierzyć jeden z wraków samolotu Cessna 172 w odległości 8 km od portu Long Beach skąd startował. Trwa akcja ratownicza. Nie wiadomo ile osób znajdowało się na pokładzie.

Po 26 latach wojny domowej Sri Lanka ogłosiła zwycięstwo. O pokonaniu Tamilskich Tygrysów poinformował w parlamencie prezydent Mahinda Rajapakas. - Całkowicie uwolniliśmy kraj od terroryzmu. Przywróciliśmy kontrolę nad całym terytorium Sri Lanki - podkreślił. Tymczasem według Tamilskich Tygrysów ich przywódca żyje, wydostał się z oblężenia i jest bezpieczny.

Wirus nowej śmiercionośnej grypy A/H1N1 dociera do kolejnych krajów. Pierwszy przypadek tej choroby potwierdzono w Grecji. W Japonii wirus zaatakował już 173 osoby, w Chinach jego obecność potwierdzono u siedmiu osób. Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia na nową grypę zachorowało na świecie 8829 osób w 40 krajach. Co najmniej 74 osoby zmarły.

Co najmniej 26 osób zginęło, a 6 uznaje się za zaginione po zejściu w poniedziałek ziemnych lawin w prowincji Compostela Valley, na Filipinach. 14 osób zostało rannych.

Berlińska policja szuka mężczyzny, który w poniedziałek pobił 24-letnią sprzedawczynię szparagów, niezadowolony ze zbyt wygórowanej - jego zdaniem - ceny, jakiej za nie żądała.

Dwóch homoseksualnych policjantów z francuskiego Cannes oskarżyło swoich zwierzchników o przymykanie oczu na szykany, jakie spotykały ich ze strony kolegów. Poszkodowani utrzymują, że byli przez wiele miesięcy "napastowani moralnie" na tle "homofobicznym".

Były prezydent USA Bill Clinton zostanie mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ na Haiti - poinformował w poniedziałek jego rzecznik Matt McKenna. Wiadomość potwierdziły źródła w ONZ, a sekretarz generalny Ban Ki Mun oficjalnie ma poinformować o nominacji we wtorek.

W poniedziałek dwaj astronauci po raz ostatni wyszli z wahadłowca Atlantis w przestrzeń kosmiczną. John Grunsfeld i Andrew Feustel podczas swojego ośmiogodzinnego spaceru kosmicznego zajęli się unowocześnianiem teleskopu Hubble'a - zamontowali między innymi nowe baterie i folię chroniącą urządzenie przed promieniowaniem i zmianami temperatury.