Zamyka się okno pogodowe na Broad Peak. Huraganowy wiatr, spadek temperatury do -50 st.
Już za kilkanaście godzin warunki pogodowe na zboczach Broad Peak, gdzie zaginęli dwaj polscy himalaiści, mocno się pogorszą. Niewykluczony jest huraganowy wiatr i spadek temperatury odczuwalnej do nawet -50 st. Celsjusza.
Na ośmiotysięcznikach warunki potrafią być bardzo trudne. Dla wspinających się na nie lub schodzących z nich himalaistów największe zagrożenie stanowią huraganowe wiatry. Ich prędkość na wysokości ośmiu tysięcy metrów nad ziemią wynosi 120-180 km/h. Żeby uniknąć niebezpieczeństwa, najtrudniejsze momenty wyprawy planuje się na tzw. okna wiatrowe. Trwają one 2-3 godziny, a wieje wtedy z prędkością 60 km/h. Żeby wstrzelić się w okno pogodowe, himalaiści muszą maszerować bardzo szybko, a ich sukces zależy od ich wytrzymałości i siły.
Teraz jest spokojnie
Jak podkreśla Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo, aktualnie warunki na Broad Peak, gdzie zaszło już słońce, są dobre.
- Nad masywem Karakorum jest spokojnie, ponieważ zalega nad nim układ wysokiego ciśnienia. Na wysokości 7000 m n.p. m. wieje bardzo słabo, a temperatura odczuwalna wyniesie -26 st. Celsjusza - mówi Unton-Pyziołek.
Pogorszenie pogody
- Już za kilkanaście godzin nad Karakorum rozbuduje się jednak niż, za którym nadciągnie chłodny front atmosferyczny. Warunki bardzo się pogorszą. Wiatr może wiać z huraganową prędkością, niewykluczone są burze śnieżnie, a także spadek temperatury odczuwalnej do nawet -50 st. C - mówi Unton-Pyziołek.
Autor: map/mj / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.
Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych
Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.
W Utah pojawiło się ogniste tornado
Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.
Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"
Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.
Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu
W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.
Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów
Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.
Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko
Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.
Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz
Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.
Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia
Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.
Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady
Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.
Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.
Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza
W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.
Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat
Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.
Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.