Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców opublikowało najnowsze dane o liczbie uchodźców z Syrii.
Z miliona uchodźców, których doliczyło się UNHCR, około połowę stanowią dzieci. Większość z nich ma mniej niż 11 lat.
- Syria pikuje ku katastrofie na pełną skalę - oznajmił Wysoki Komisarz Antonio Guterres. - Robimy wszystko, co możemy, by pomóc, ale możliwości międzynarodowej pomocy są niebezpiecznie nadwyrężone. Ta tragedia musi zostać zatrzymana - dodał Guterres.
Unia pomoże Libanowi
Większość uchodźców uciekła do krajów sąsiednich: Libanu, Jordanii, Turcji, Iraku i Egiptu. Coraz więcej Syryjczyków kieruje się do krajów Afryki Północnej lub do Europy.
Według danych Komisji Europejskiej to Liban, najmniejszy sąsiad Syrii, przyjął największą liczbę uchodźców. Do końca lutego było to 325 tys. ludzi, nie licząc Syryjczyków przybyłych wcześniej, m.in. pracowników sezonowych. W Libanie żyje też około 31 tys. uchodźców palestyńskich z Syrii.
Dlatego też Komisja Europejska przeznaczy dodatkowe 30 mln euro dla Libanu. Łączna kwota pomocy ze strony KE dla Libanu wynosi teraz 75 mln euro. Środki, których przekazanie zapowiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele, mają wesprzeć instytucje edukacyjne, przeznaczone są też na opiekę nad dziećmi z Syrii. Mają też trafić do libańskich społeczności, które niejednokrotnie goszczą uchodźców w swoich własnych domach.
Krwawa wojna
W Syrii w marcu 2011 roku wybuchły pokojowe prodemokratyczne protesty, które - tłumione przez rząd - przerodziły się w rewoltę zbrojną przeciw władzy prezydenta Baszara el-Asada. Konflikt pochłonął już ok. 70 tys. ofiar. Przedstawiciele ONZ podkreślają, że zbrodni wojennych, w tym ataków na ludność cywilną, dopuszczają się obie strony.
Autor: mtom/k / Źródło: PAP