Szef saudyjskiej dyplomacji, książę Saud al-Fajsal, powiedział to, co wielu polityków myśli. Układanie się z piratami zachęci ich do kolejnych porwań. - Negocjacje i płacenie okupów tylko rozzuchwalają piratów i nie rozwiązują problemu - powiedział w Oslo, po rozmowach ze swoim norweskim odpowiednikiem.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił rozpatrzenia w trybie pilnym wniosku o unieważnienie decyzji sądu włoskiego, który przyznał ojcu prawo do eutanazji córki. Włoski sąd uznał w lipcu, że można przerwać sztuczne odżywianie kobiety, która od 16 lat jest w śpiączce. Decyzję tę do Trybunału w Strasburgu zaskarżyły 34 włoskie organizacji pro-life.

Fiński samolot wylądował w czwartek w Helsinkach z jednym pasażerem więcej, niż 11 godzin wcześniej podczas startu w Bangkoku. Rzeczniczka linii Finnair poinformowała w piątek, że w czasie lotu pasażerka ze Szwecji urodziła dziewczynkę.

Chiny montują na masową skalę tajne chipy w każdym wyprodukowanym tam komputerze. Komponenty te - jak uważa Robert Edinger, emerytowany tajniak z FBI - mogą pozwalać na dostęp do wszelkich światowych informacji wywiadowi tego kraju.

Amsterdam zamknie prawie jedną piątą popularnych coffee shopów , w których można kupić i na miejscu zażyć marihuanę, bo znajdują się zbyt blisko szkół. Taką decyzję podjęła rada miejska Amsterdamu, zgodnie z wytycznymi rządu.

- Polaków, którzy przyjechali do Włoch, a następnie zaginęli, porwała włoska mafia - informuje w obszernym artykule w piątek włoska gazeta "La Stampa". Jednak polska ambasada w Rzymie uważa informacje za nieprawdziwe.

Błotne pola Nottinghamshire (Wielka Brytania) okazały się terenem największego znaleziska na wyspach od pół wieku. Poszukiwacz skarbów odnalazł tam trzy lata temu warty 350 tysięcy funtów naszyjnik z epoki żelaza. Nie wiedział wtedy, że jego skarb będzie tak ważny dla archeologów.

Do 2050 roku Polska straci 20 proc. ludności, Bułgaria - 35, a Ukraina - 33 - wynika z raportu ONZ-Habitat na lata 2008-2009, o którym pisze w piątek francuski dziennik "Le Monde".

Opozycja i specjaliści nie mają wątpliwości - Władimir Putin przygotowuje sobie grunt pod powrót na Kreml. Ostatnim tego przejawem mogą być poprawki do konstytucji, uchwalone w piątek przez Dumę Państwową - niższą izbę rosyjskiego parlamentu.

Co najmniej 10 zabitych i 40 osób rannych - to tragiczny bilans wybuchu bomby na pogrzebie jednego z szyickich w pakistańskim mieście Dera Ismail Khan. To kolejna tragiczna odsłona konfliktu sunnitów z szyitami.

Rosemary Alvarez z amerykańskiego stanu Arizona, zaczęła odczuwać drętwienie ramienia. Miała kłopoty ze wzrokiem. Lekarze, w pierwszej ocenie, wskazali na prawdopodobieństwo guza mózgu. Na stole operacyjnym okazało się jednak, że to nie guz. Kobietę toczył robak.

Prokurator generalny USA Michael Mukasey zasłabł w Waszyngtonie, kiedy przemawiał o bezpieczeństwie narodowym. Natychmiast przewieziono go do pobliskiego szpitala. Jest przytomny, to silny człowiek - uspokaja Departament Sprawiedliwości.

Jest niemal pewne, że sekretarzem stanu w administracji prezydenta-elekta Baracka Obamy zostanie Hillary Clinton. Jej nominacja może zostać ogłoszona już w przyszłym tygodniu - twierdzi agencja AP, powołując się na anonimowego doradcę Obamy.

- Musimy cierpliwie czekać na na realizację przez przyszłą administrację USA umowy o budowie w Polsce bazy obrony antyrakietowej - mówił w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Według szefa MSZ, oczekiwanie na decyzję ze strony USA związane jest z procesem formowania się nowej administracji, co trwa zwykle kilka miesięcy.

Waszyngtoński sąd nakazuje zwolnienie pięciu Algierczyków, przetrzymywanych od siedmiu lat w bazie Guantanamo. Jednak administracja prezydenta Busha stwierdza: nie zgadzamy się - zapowiada rewizję sądowego nakazu przez Departament Sprawiedliwości.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego z pomocą amerykańskiej Secret Service tropią międzynarodową grupę przestępczą, która okradła tysiące polskich użytkowników internetowych kont bankowych - donosi "Dziennik". Jak mówi dziennikarzom jeden policjantów, wszystko wskazuje na to, że przestępcy działali z terenu Rosji.

Najdroższy kurort świata otwarty. W Dubaju, na sztucznej wyspie w kształcie palmy, oficjalnie ruszył Atlantis (Atlantyda) - warty, bagatela, 1,5 miliarda dolarów kompleks hotelowy. Inauguracji towarzyszył u najdroższy w historii pokaz sztucznych ogni, który z czerwonego dywanu podziwiały m.in. Kylie Minogue, Oprah Winfrey i Charlize Theron.

Szwedzki parlament zdecydowaną większością głosów ratyfikował unijny Traktat Lizboński. Oznacza to, że do zakończenia procesu ratyfikacyjnego w całej Unii brakuje jeszcze decyzji Niemiec, Czech i Polski - oraz ewentualnej pozytywnej decyzji Irlandii, której obywatele Traktat w referendum odrzucili.

Moskiewski proces w sprawie zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Stanie się tak, choć nawet sędziowie przysięgli, którzy orzekną o winie, nie domagali się zamknięcia postępowania dla publiczności i mediów - ujawnił jeden z nich Jewgienij Kołesow, w rozmowie z radiem Echo Moskwy.

Piękne modelki i dzika przyroda - to zawartość najnowszego kalendarza Pirelli, którego najnowszą edycję na 2009 r. zaprezentowano właśnie w Berlinie. Wśród gwiazd kalendarza znalazła się również Polka - Małgorzata Bela.