Przywódca irackich Kurdów Masud Barzani zaapelował do separatystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), aby zaprzestali walki zbrojnej z rządem w Ankarze.
Chińscy żołnierze wciąż otaczają klasztor, w którym buddyjscy mnisi świętowali wręczenie Dalajlamie Złotego Medalu Kongresu USA. Zamknięte są też inne klasztory w Lhasie, gdzie wyrażano radość z powodu uhonorowania przywódcy duchowego Tybetu.
Nietypowa manifestacja na Tajwanie. Choć to sztafetowy bieg z pochodniami, nie jest częścią sztafety olimpijskiej. Mieszkańcy wyspy w ten sposób przypominają starania Tajwanu o ponowne przyjęcie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W 12 miastach świata zaplanowano masowe demonstracje przeciw więzieniu przez władzę Birmy laureatki pokojowego Nobla Aung San Suu Kyi. 12 nie jest przypadkową liczbą - dziś właśnie mija 12 lat od jej uwięzienia przez juntę rządzącą krajem.
Dwa i pół metra - jedynie tyle wynosił prześwit między ogromnym statkiem pasażerskim Sun Princess a mostem w Sydney. To największy statek jaki przepłynął pod słynnym mostem, nazywanym "wieszakiem".
Jedna osoba nie żyje, a kolejna jest ranna. To tragiczny bilans starć tureckiej policji ze zwolennikami kurdyjskich separatystów. Na ulicach dwóch miast doszło do zamieszek w reakcji na śmierć 12 tureckich żołnierzy.
Węgierska policja rozpędziła ok. 200 zwolenników skrajnej prawicy, domagających się uwolnienia zatrzymanego dzień wcześniej swego przywódcy. Prawicowcy rzucali kamieniami i butelkami w policję, ta odpowiedziała gazem.
Filipińscy o amerykańscy żołnierze ćwiczyli wspólnie na Filipinach m.in. desantowanie wojsk. Po walce żołnierze raczyli się wojskową strawą - ryżem z rybami i bananami.
Do pięciu wzrosła liczba ofiar pożarów, jakie trawią Kalifornię. Ogień pochłonął już do tej pory półtora tysiąca km kw. terenu. Rannych jest 45 osób, w tym 21 strażaków.
Prokurator bada testamenty, które pozostawił po sobie zmarły na początku września Luciano Pavarotti. Istnieje bowiem podejrzenie, że co najmniej jeden z nich napisał pod czyjeś dyktando.
Około 20 tys. studentów demonstrowało w Wenezueli przeciwko planowanej reformie konstytucji. Żądali, by nowe prawo respektowało swobody obywatelskie - rozpędziła ich policja.
Dwa ładunki wybuchowe eksplodowały we wtorek w Dagestanie. W stolicy tego kraju - Machaczkale - ładunki raniły dwie osoby, a kilka godzin wcześniej w wybuchu w regionie Kazbek zginęła kobieta.
Turcja i Irak doszły do porozumienia w sprawie wspólnego zwalczania problemu kurdyjskiej partii PKK w północnym Iraku - powiedział we wtorek minister SZ Turcji Ali Babacan.
W udostępnionym we wtorek w Internecie nagraniu dźwiękowym przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden wezwał do świętej wojny na Półwyspie Arabskim i w Sudanie przeciwko "najeźdźczym krzyżowcom".
Amerykański wahadłowiec Discovery wystartował we wtorek o godzinie 17.38 polskiego czasu z dwutygodniową misją w kosmosie. Jego zadaniem jest dostarczenie modułu łącznikowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Potrzeba obrony przeciwrakietowej w Europie jest rzeczywista i moim zdaniem pilna - powiedział George Bush. Tymczasem szef Pentagonu Robert Gates jeszcze dziś zapewnał, że USA opóźnią uruchomienie tarczy, o ile Rosja będzie współpracować.
Po tym jak jeden więzień zginął w proteście w więzieniu, tysiące innych rozpoczęły strajk głodowy. Według palestyńskiej organizacji "Klub Skazańców", większość z pośród 10 tysięcy przetrzymywanych Palestyńczyków rozpoczęło głodówkę.
Jedenastu cywilów, cała kilkupokoleniowa afgańska rodzina zginęła w natowskim nalocie na zachodzie kraju - podały lokalne źródła. NATO informacje sprawdza.
Ekipy techniczne rozpoczęły tankowanie promu Discovery, który po południu wystartuje z kalifornijskiego Przylądka Canaveral. Prom zabierze na orbitę nowy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Ponad półtora tysiąca osób trzeba było ewakuować z tuneli metra w Tokio. Powód? Awaria prądu w czasie godzin szczytu. Pechowcy spędzili prawie godzinę w całkowitej ciemności, 12 metrów pod ziemią i bez klimatyzacji.
Południowych Koreańczyków jest w Iraku o trzystu więcej niż Polaków - 1,2 tys. Pod koniec przyszłego roku ma być ich jednak o połowę mniej - tak zapowiedział prezydent Ro Mu Hiun.
Paulo Sergio Pinheiro, specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw człowieka, może wjechać do Birmy. Zgodę wyraziły władze w Rangunie, które kilka lat temu zabroniły Pinheirze wjazdu do kraju.
Wygrali walkę z rakiem,teraz chcą pomóc innym. Kilkadziesiąt osób, w tym muzycy zespołów The Alarm, Squeeze i Stray Cats zagrają koncert na Mount Evereście.
Turecki prezydent ogłasza, że zwalczy Kurdów "za wszelką cenę", nawet w Iraku. Kilka godzin później dostaje telefon od George'a W. Busha - Amerykanin zapewnia go, że premier Iraku chce współpracy.
Polacy za granicą wykazali pewną rozbieżność preferencji wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Stanach Zjednoczonych, natomiast na Wyspach Brytyjskich - zdecydowanie Platforma. Zaskakująco dobry rezultat uzyskała Partia Kobiet w... Belgii.
Z poparciem 29% zwyciężyła skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) w wyborach parlamentarnych w Szwajcarii. To oficjalne wyniki, podane przez Federalne Biuro Statystyczne.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia w Berlinie losów Niemców przymusowo wysiedlonych po II Wojnie Światowej z Europy Środkowej i Wschodnie. Według jej zapowiedzi, wkrótce znany będzie dokładny projekt takiej placówki.
Armatki wodne i gaz łzawiący powstrzymały kilka tysięcy skrajnie prawicowych demonstrantów, którzy chcieli szturmem zdobyć gmach budapesztańskiej opery, w której przemawiał znienawidzony przez nich socjalistyczny premier Ferencs Gyurcsany.