"Ślimaki" blokują francuskie drogi

Kierowcy ciężarówek blokują francuskie drogi w proteście przeciwko wysokim cenom paliw. Ogólnokrajowy strajk ma stać pod znakiem drogowych blokad i "ślimaków", czyli jadących z minimalną prędkością i hamujących innych użytkowników dróg ciężarówek.

Koniec "ery lodowcowej" między Polską i Niemcami

Zdaniem rosyjskiego dziennika "Wriemia Nowostiej" poniedziałkowa wizyta w Gdańsku kanclerz Angeli Merkel ma zademonstrować wzorcowe stosunki polsko-niemieckie po "erze lodowcowej" z czasów rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Większość Polaków chce Traktatu

45 proc. Polaków uważa, że mimo fiaska referendum w Irlandii, prezydent Lech Kaczyński powinien ratyfikować Traktat Lizboński - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika". Prezydencki minister Michał Kamiński już zapewnił, że prezydent podpis złoży.

"Komórkoholizm" poważnym problemem w Hiszpanii

Dwoje dzieci trafiło do kliniki psychiatrycznej w Hiszpanii, z powodu uzależnienia od... telefonów komórkowych. Skierowali je tam ich rodzice, którzy twierdzą, że komórki uniemożliwiały ich pociechom normalne życie.

Powtórzone wybory tym razem bez rozlewu krwi

Macedończycy drugi raz w tym miesiącu poszli do urn by wybrać parlament. Głosowanie musiało zostać powtórzone w prawie 200 lokalach wyborczych na ok. 3 tys. z powodu powodu oszustw i innych nieprawidłowości.

Znów płoną francuskie przedmieścia

60 samochodów doszczętnie spalonych, 9 osób, w tym dwóch policjantów, rannych - to bilans starć w miasteczku Vitry-le Francois na północy Francji. Młodzież w ten sposób protestowała przeciwko śmierci postrzelonego 22-latka.

Co dalej, Europo?

Co z tą Unią? – takie pytanie zadają sobie europejscy politycy po fiasku ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego w Irlandii. Pomysłów jest wiele – kontynuować ratyfikację bez Zielonej Wyspy, dać jej jeszcze jedną szansę, a może popracować nad nową formułą. - Jest faktem, że nie istnieje żadne oczywiste rozwiązanie – podsumował irlandzki premier.

"Nie chcemy cię, terrorysto!"

- George Bush, terrorysta! - krzyczeli demonstranci pod murami zamku Windsor w Wielkiej Brytanii, gdzie amerykański prezydent odwiedził królową Elżbietę II. Londyn to już ostatnia z europejskich stolic na mapie tournee prezydenta USA.

Polski emigrant skazany za gwałt

Sąd w Reykjaviku skazał polskiego emigranta Roberta S. na trzy lata więzienia za gwałt. Oskarżony twierdził, że 19-latka zgodziła się na seks.

Najmłodsze państwo ma już konstytucję

- To historyczny moment dla Kosowa - powiedział prezydent najmłodszego państwa na świecie, Fatmir Sejdiu, po podpisaniu konstytucji jeszcze niedawnej serbskiej prowincji. Dokument wszedł w życie w niedzielę, dając Albańczykom władzę po dziewięciu latach rządów ONZ.

"Strach przed Kaczyńskimi paraliżuje Tuska"

Donald Tusk nie chce niczego reformować, bo boi się, że jakiekolwiek ryzykowne decyzje będą wodą na młyn dla "propagandowego talentu jego poprzednika Jarosława Kaczyńskiego" - taką tezę wysnuwa niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Niemcy cieszą się jednak, że Tusk "przywrócił normalność" w relacjach polsko-niemieckich.

Cudem uratowani z rwącej rzeki

Dwóch kierowców ciężarówek zostało cudem uratowanych z rwących wód australijskiej rzeki. Choć w dramatycznej akcji uczestniczył helikopter, mężczyzn ostatecznie ocalił miejscowy farmer.

Groźba przerwania zapory po katastrofie

Z powstałej samoistnie zapory wodnej w pobliżu miasta Kurihara na północy Japonii zaczęła w niedzielę przeciekać woda, zmuszając władze do rozpoczęcia akcji ewakuacyjnej z położonych poniżej tamy miejscowości. W sobotę ten rejon nawiedziło trzęsienie ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera.

Ściśle tajne? Czytałem w metrze...

Już po raz drugi w tym tygodniu w brytyjskim pociągu znaleziono pakiet tajnych dokumentów dotyczących walki z terroryzmem. Poinformował o tym dziennik "Independent on Sunday"

Nie chcemy importu toksycznych odpadów!

- Nie chcemy tu toksycznych odpadów - taki transparent zawiesili ekolodzy z organizacji Greenpeace na płynącym z USA statku, który transportuje niebezpieczne odpady do Chin. Choć jest to nielegalne, do tego kraju co roku trafia większość tak zwanych e-śmieci.

Jest dowód, że życie pochodzi z Kosmosu?

- Ważny składnik materiału genetycznego, z którego zbudowane jest DNA, prawdopodobnie pochodzi z Kosmosu - ogłosili naukowcy po zbadaniu cząsteczek znalezionych w meteorycie Murchison, znalezionym w Australii w 1969 roku.

Discovery już na Ziemi

Kosmiczny prom Discovery bezpiecznie i zgodnie z planem wylądował w sobotę o 17.15 czasu polskiego na przylądku Canaveral na Florydzie. Podczas zakończonej właśnie misji dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 16-tonowy główny element japońskiego modułu laboratoryjnego Kibo.

Bush do Sarko: Jesteśmy bardziej zjednoczeni

- Zamiast zatrzymywać się przy tym, co nas różni, stajemy się coraz bardziej zjednoczeni w naszych zainteresowaniach - podkreślił George Bush w Paryżu. Stolica Francji jest kolejnym punktem europejskiego pożegnalnego tournee prezydenta USA.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Irlandzkie NIE dla Traktatu Lizbońskiego, protest kierowców ciężąrówek na Półwyspie Iberyjskim i zbrodnia katyńska ponownie przed rosyjskim sądem - to najważniejsze tematy, o których pisaliśmy w ostatnim tygodniu w tvn24.pl.

"Irlandzkie NIE świadczy o słabości Unii"

Odrzucenie przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego zdaniem niemieckiej prasy jest przejawem słabości Unii Europejskiej. Komentatorzy nie podpadają jednak w zbytnie pesymizm i dodają: "Ten pat to jeszcze nie koniec świata." Niektóre gazety wracają do postulatu "Europy dwóch prędkości".

Iran odrzuca pokojową ofertę

- Jestem zawiedziony, że irańscy przywódcy odrzucili naszą hojną propozycję - oświadczył George W. Bush podczas swojej wizyty we Francji. Iran odrzucił ofertę światowych mocarstw, mającą na celu nakłonienie go do wstrzymania programu wzbogacania uranu.

Wielka pompa na otwarciu EXPO 2008

Pokaz sztucznych ogni, koncerty i występy artystyczne - to tylko niektóre z atrakcji uroczystej gali, która zainaugurowała w piątek wystawę EXPO 2008 w Saragossie. Dodatkową, niespodziewaną "atrakcją" był silny deszcz, który zakłócił otwarcie wystawy, poświęconej m.in. ...wodzie. Dla szerokiej publiczności wystawa jest otwarta od soboty.

Japonia zadrżała

Silne trzęsienie ziemie nawiedziło w sobotę rano Japonię. Zginęły trzy osoby zginęły, a ponad sto zostało rannych. Zniszczenia materialne nie są duże.

Chiny: 27 ofiar górniczej katastrofy

Wskutek eksplozji metanu w kopalni węgla kamiennego w chińskiej prowincji Shanxi zginęło 27 górników, a siedmiu pozostaje uwięzionych pod ziemią - powiadomiła w sobotę agencja Xinhua. Wybuch nastąpił w piątek rano w głównym szybie kopalni węgla w Luliang, gdy pod ziemią przebywało 58 osób.

Bush zdegradował papieża

Amerykański prezydent może dopisać kolejną gafę do długiej listy swych dokonań na tym polu. Podczas piątkowej audiencji w Watykanie George W. Bush zwrócił się do papieża "eminencjo", zamiast zwyczajowego "Wasza Świątobliwość" - donosi w wydaniu internetowym dziennik "New York Times".

18 lat w niewoli u własnej rodziny

47-letnia dziś Włoszka była przez 18 lat więziona w zaniedbanym pokoju przez własną rodzinę, która chciała ją ukarać za urodzenie nieślubnego dziecka - ujawniła włoska policja.

Czterystu talibów uciekło z więzienia

Około 1150 więźniów - w tym 400 talibów - uciekło w piątek z więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu. Zbiegli gdy rebelianci wysadzili bramę miejsca odosobnienia. Uciekli niemal wszyscy osadzeni.

Tusk: powtórki w Irlandii raczej nie będzie

Premier Donald Tusk nie spodziewa się powtórki referendum ws. Traktatu Lizbońskiego w Irlandii, jednak zastrzega, że żadnego scenariusza nie można wykluczyć. Dlatego - zdaniem premiera - ważne jest, by pozostałe kraje UE ratyfikowały dokument.

Coś lata koło Discovery

NASA udzieliła w piątek zgody na lądowanie promu kosmicznego Discovery w najbliższą sobotę, po ustaleniu, iż dryfujący w jego pobliżu niewielki obiekt nie zagraża bezpieczeństwu lotu.