Korea Północna odrzuciłapropozycję wznowienia rozmów pokojowych, wystosowaną w zeszłym miesiącu przez parlament Korei Południowej. Negocjacje miały dotyczyć m.in. takich kwestii, jak sytuacja w dziedzinie praw człowieka w komunistycznym reżimie.
Południowokoreańskie władze podały, że propozycja wznowienia rozmów została odrzucona przez Pjongjang bez podania przyczyny.
Seul chciał wrócić do stołu rozmów, aby omówić także problem rodzin rozdzielonych przez wojnę na Półwyspie Koreańskim z lat 1950-53. Spotkanie było zaplanowane na styczeń br.
"(Władze w Seulu) próbowały zaproponować polityczne rozwiązanie za pośrednictwem specjalnej linii telefonicznej w czwartek wieczorem i piątek rano, jednak przedstawiciele Korei Północnej odmówili podjęcia rozmów, tłumacząc się poleceniami przełożonych" - podało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego. Resort wyraził żal, że mimo wcześniejszych deklaracji gotowości do rozmów pokojowych Pjongjang po raz kolejny odmawia ich wznowienia.
Wzrost napięcia na linii USA-KRLD
Odmowa powrotu do stołu rozmów zbiega się w czasie ze wzrostem napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. W czwartek komunistyczny reżim zagroził USA "gradem kul i pocisków na ich terytorium", jeżeli Waszyngton nie cofnie najnowszych sankcji. Pjongjang oskarża Amerykanów o prowadzenie agresywnej polityki i dążenie do konfrontacji.
Amerykańskie sankcje, wprowadzone w zeszłym tygodniu, są wymierzone w trzy firmy oraz dziesięciu przedstawicieli północnokoreańskich władz, w tym osoby pracujące w Iranie, Syrii, Chinach, Rosji i Namibii. Amerykańskie władze podały, że decyzja ta jest reakcją "na liczne prowokacje (Pjongjangu), a zwłaszcza na cyberatak na Sony Pictures".
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KCNA