Holendrzy chcą zakazać magicznych grzybków

Rząd Holandii chce całkowitego zakazu sprzedaży halucynogennych grzybków. Ustawa przygotowana przez ministerstwo zdrowia trafi teraz do parlamentu. Najprawdopodobniej poprze ją większość posłów.

Gruzja odpowiada Rosji na groźby wojny

To bezpośrednia groźba agresji i naruszenie prawa międzynarodowego - tak na piątkowa deklaracje Moskwy zareagowało gruzińskie MSZ. Rosjanie ostrzegli, że w razie konfliktu między Tbilisi a Abchazją i Osetią Południową, użyją wszelkich metod, w tym militarnych.

Żydzi chcą publikować Hitlera

Centralna Rada Żydów w Niemczech opowiedziała się za opublikowaniem książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf", ale opatrzonej krytycznym, naukowym komentarzem. Zdaniem sekretarza generalnego rady Stephana Kramera publikacja powinna także ukazać się w internecie.

Ciężarówka wjechała w ludzi

Dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych po tym jak ciężarówka wjechała w grupę ludzi. Do zdarzenia doszło na przystanku autobusowym w Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Zabili bezbronnego 50 kulami

Po dwumiesięcznym procesie nowojorski sąd uniewinnił trzech policjantów, którzy zastrzelili czarnoskórego Seana Bella. Bawił się on na wieczorze kawalerskim w nocnym klubie przed swoim ślubem i był... nieuzbrojony. Przed sądem doszło do przepychanek.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Kryzys na Kaukazie, starcie Baracka Obamy i Hillary Clinton w Pensylwanii i protesty na trasie ognia olimpijskiego były najważniejszymi tematami, o których pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Czarnobyl: 22 lata później

Była dokładnie 1.23 w nocy, kiedy rdzeń czwartego reaktora w Czarnobylu zaczął się topić. Kilkanaście sekund później doszło do eksplozji, która spowodowała największą katastrofę atomową w historii. Właśnie mijają dokładnie dwadzieścia dwa lata od tego wydarzenia.

Tamilskie Tygrysy zabiły 16 osób

W wybuchu autobusu na Sri Lance zginęło 16 osób, a 40 kolejnych jest rannych. Za krwawy zamach odpowiedzialne jest najprawdopodobniej ugrupowanie Tamilskich Tygrysów.

Berlusconiemu znowu się upiecze

Komentarza nie będzie: Unia Europejska nie zamierza odnosić się do kontrowersyjnych słów Silvio Berlusconiego na temat homoseksualizmu. Wygląda na to, że włoskiemu politykowi znowu się upiecze.

Litwa przeciw unijnym negocjacjom z Rosją

Litwa jest przygotowana do wystąpienia przeciwko reszcie państw Unii Europejskiej, które pragną rozpocząć negocjacje nowej umowy o partnerstwie z Rosją - zapowiedział litewski minister spraw zagranicznych.

Rosja grozi Gruzji wojną

Rosja grozi, że użyje wszelkich dostępnych metod - w tym militarnych - jeśli Gruzja doprowadzi do konfliktu z Abchazją i Południową Osetią. To najostrzejsze jak dotąd ostrzeżenie Moskwy pod adresem Tbilisi.

"Być albo nie być - ale kłeszczyn"

"W państwie Dunów coś się kwasi", "być albo nie być - ale kłeszczyn" - czy to coś wam przypomina? W ojczystym kraju Szekspira przetłumaczono 15 jego sztuk na język młodego pokolenia - donosi brytyjska prasa, podając przykłady cytatów przełożonych na język "ziomali".

Młodzi Żydzi nie potrafili się zachować

Izraelski portal internetowy "Ynetnews" pisze krytycznie o niestosownym zachowaniu młodych Izraelczyków podczas niedawnych obchodów 65. rocznicy powstania w warszawskim getcie - krytykuje chichoty, zabawy w berka i palenie papierosów.

Rosja: Kreml zamknie usta mediom

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w piątek poprawkę do ustawy o środkach masowego przekazu, ułatwiającą Kremlowi zamykanie niepokornych mediów. Teraz będzie można utracić licencję na nadawanie m.in. za publikowanie oszczerstw.

Czesi wolą Putina od Busha

Czesi wolą prezydenta Rosji Władimira Putina od amerykańskiego George'a W. Busha, lecz obu tych polityków dystansuje niemiecka kanclerz Angela Merkel - wynika z ankiety ośrodka badań opinii publicznej STEM.

Chiny spotkają się z wysłannikiem Dalajlamy

Władze Chin spotkają się w najbliższych dniach z przedstawicielem przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV - podała w piątek agencja Xinhua. Jednak specjaliści przestrzegają, że to tylko próba poprawy wizerunku po krwawych represjach w Tybecie.

Izrael: oferta Hamasu to podstęp

Władze Izraela odrzuciły w piątek propozycję radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas dotyczącą ogłoszenia półrocznego rozejmu w rejonie Strefy Gazy.

Pakistan: Zamach bombowy w Mardanie

Co najmniej 4 osoby zginęły a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji bomby w piątek nad ranem w mieście Mardan w północno-zachodnim Pakistanie.

UE uspokaja Chiny

Unia Europejska uważa Tybet za część Chin - oświadczył w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po spotkaniu w Pekinie z chińskim premierem Wen Jiabao.

Japonia wita znicz

W warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa znicz olimpijski dotarł w piątek do Japonii. Chiński samolot ze zniczem wylądował na tokijskim lotnisku Haneda.

Terroryści chcą rozejmu

Palestyński Hamas zaproponował Izraelowi 6-miesięczny rozejm w rejonie Strefy Gazy z możliwością rozszerzenia go na Zachodni Brzeg Jordanu. To druga z prób rozwiązania konfliktu bliskowschodniego, po izraelskiej propozycji złożonej Syrii.

Nuklearna "oś zła"

Rząd USA oskarżył Koreę Północną o udział w budowie tajnego reaktora nuklearnego w Syrii, który - zdaniem Waszyngtonu - "nie był przeznaczony do celów pokojowych". Reaktor, który miał produkować pluton, został zbombardowany i zniszczony przez lotnictwo izraelskie we wrześniu ub. roku.

Sarkozy przyznaje się do błędów

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy przyznał się w czwartek do popełnienia błędów podczas pierwszego roku swego urzędowania. Jednocześnie powiedział, że nie będzie ustawał z projektami reform mimo ich niskiej popularności i coraz cięższej sytuacji ekonomicznej nad Sekwaną.

Specsłużby inwigilują dziennikarzy

Niemiecki wywiad szpiegował dziennikarzy. Inwigilację BND prowadził w związku z obserwacją afgańskiego ministra handlu i przemysłu Amina Farhanga - poinformował w tygodnik "Der Spiegel" w internetowym wydaniu. Agenci przeglądali m.in. elektroniczną korespondencję reporterki "Spiegla" Susanne Koelbl z afgańskim politykiem.

Pielgrzymki do ciała Ojca Pio

Kilkanaście tysięcy wiernych zgromadziła w czwartek w ośrodku kultu świętego Ojca Pio w San Giovanni Rotondo na południu Włoch msza z okazji wystawienia jego ciała ekshumowanego na początku marca. Mszę na placu przed bazyliką pod wezwaniem Ojca Pio odprawił prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins.

Tłumacze za ponad 300 mln dolarów

Alaskańska firma Tatitlek, wspierająca ludność rdzenną, wygrała kontrakt, opiewający na 319.2 mln dolarów. W myśl umowy ma zagwarantować U.S. Marines dużą liczbę tłumaczy, mogących wspierać amerykańskie oddziały na polu walki.

Kaukaska misja Kaczyńskiego w maju

Najprawdopodobniej w maju prezydenci Polski Lech Kaczyński i Litwy Valdas Adamkus polecą tego samego dnia do Gruzji - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta. Jeśli jednak sytuacja na Kaukazie zaostrzy się, do wizyty może dojść wcześniej.