Władimir Putin i Leonid Tibiłow podpisali w Moskwie umowę o integracji i sojuszu Rosji z separatystyczną gruzińską Osetią Południową. Kreml niepodległość separatystycznej republiki uznał w sierpniu 2008 roku, po wojnie rosjsko-gruzińskiej.
Podpisanie dokumentu poprzedziła rozmowa Władimira Putina z liderem separatystycznej republiki Leonidem Tibołowem.
Jak podaje RIA Novosti, rozmawiali oni o "koordynacji działań w sferze zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa w regionie kaukaskim".
"Umowa przewiduje m.in. utworzenie wspólnej przestrzeni obrony i bezpieczeństwa, swobodę przekraczania granic, integrację organów celnych, rozszerzenie współpracy, a także uproszczenie otrzymania rosyjskiego obywatelstwa, podniesienie pensji i emerytur, a także zapewnienie powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych" - podaje agencja RIA Novosti.
- Umowa ramowa przewiduje opracowanie i podpisywanie kolejnych dwustronnych porozumień - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
"Krok w kierunku aneksji"
Tbilisi skomentowało analogiczny układ z Abchazją jako "kolejny krok w kierunku aneksji".
Rosja utrzymuje bazy wojskowe w Osetii Południowej.
Rosyjskie siły zbrojne właśnie w czwartek, 5 marca, rozpoczęły manewry wojskowe z udziałem obrony przeciwlotniczej w obu separatystycznych regionach oraz na Półwyspie Krymskim, anektowanym przed rokiem przez Rosję.
Gruzja, która zerwała stosunki dyplomatyczne z Moskwą po wojnie rosyjsko-gruzińskiej o kontrolę nad Osetią Płd. z sierpnia 2008 roku, rozpoczęła w 2013 roku proces normalizacji kontaktów z północnym sąsiadem.
Autor: asz / Źródło: RIA Novosti, Reuters, PAP