Tusk bez konkretów na Litwie

Litewskie media podkreślają, że wczorajsza wizyta Donalda Tuska w Wilnie nie przyniosła żadnych konkretów jeśli chodzi o umowę dotyczącą mostu energetycznego.

Ukraina: uratowano wszystkich 67 górników

Zakończyła się ewakuacja górników z kopalni węgla kamiennego im. Zasiadki w Doniecku na wschodniej Ukrainie. (...) Ofiar śmiertelnych nie ma - podały służby prasowe administracji obwodowej w Doniecku.

Papua pod wodą

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi w Papui Nowej Gwinei (państwo Oceanii) wzrosła do ponad 170. Jest to rezultat obfitych opadów, wywołanych tropikalnym cyklonem Guba.

Zakładnicy wolni, porywacz ujęty

Mężczyzna, który w piątek wziął zakładników w biurze Hillary Clinton w Rochester (stan New Hampshire), poddał się po sześciu godzinach konfrontacji z policją.

Chavez: Niech król mnie przeprosi

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zagroził wstrzymaniem eksportu ropy do USA, jeśli rząd amerykański podejmie próby destabilizacji jego kraju i ingerencji w niedzielne referendum na temat zmian w konstytucji. Nawiązał też do incydentu dyplomatycznego z królem Hiszpanii.

Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS

Happeningi, konferencje i marsze pamięci - tak na całym świecie, już po raz dwudziesty, obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym roku upłynie on pod hasłem "HIV: zacznijmy rozmawiać". Znakiem rozpoznawczym wszystkich zaangażowanych w kampanię ma być czerwona wstążka przypięta do ubrania.

Peru: Bitwa o slumsy

Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach peruwiańskiego miasta Piura. Gdy policja chciała wysiedlić około 200 rodzin zamieszkujących tamtejsze slumsy ich mieszkańcy stawili zdecydowany opór.

Gaza: zabici członkowie Hamasu

W nalocie izraelskich samolotów w Strefie Gazy zginęło co najmniej czterech bojowników Hamasu. Według źródeł palestyńskich jest też kilku rannych.

Jedź do Niemiec, zagraj o miliony!

38 milionów euro wolnych od podatku - tyle można wygrać, jeżeli poprawnie wytypuje się "szczęśliwy numerek" i sześć liczb w sobotnim losowaniu niemieckiego Lotto. To najwyższa suma w historii tamtejszej loterii, czyli od 1955 roku.

USA: Ekspres wjechał w towarowy

Pędzący pociąg pasażerski uderzył w tył pociągu towarowego w południowej części Chicago. Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Stan pięciorga z poszkodowanych lekarze określają jako krytyczny.

Koniec dramatu w biurze Hillary Clinton

Szczęśliwy finał dramatu w biurze wyborczym Hillary Clinton w Rochester w stanie New Hampshire, gdzie przez ponad pięć godzin chory psychicznie mężczyzna przetrzymywał zakładników. CNN pokazała film, na którym widać było leżącego, skrępowanego mężczyznę. Potem agenci odprowadzili go do samochodu.

Holendrzy zostają w Afganistanie

Rząd Holandii postanowił przedłużyć do końca 2010 roku swoją misję wojskową w Afganistanie. Mandat dla 1700 holenderskich żołnierzy miał wygasnąć w 2008 roku.

UE-Iran: Kluczowe rozmowy zakończone fiaskiem

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana jest rozczarowany po rozmowach z irańską delegacją w Londynie, a Iran ocenił je "pozytywnie". Wyniki spotkania mogą mieć wpływ na zakres ewentualnych nowych sankcji na Iran, jakie jutro ma omawiać Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Sudan: "Zastrzelić Brytyjkę!"

Około 10 tys. demonstrantów przeszło ulicami Chartumu, stolicy Sudanu, wzywając do pozbawienia Gillian Gibbons życia. Gibbons to nauczycielka z Wielkiej Brytanii, która od czwartku przebywa w areszcie za to, że pozwoliła swoim wychowankom nazwać pluszowego misia imieniem proroka Mahometa.

Polscy żołnierze w Czadzie zagrożeni

Rebelianci w Czadzie oświadczyli, że będą walczyć z europejskimi siłami pokojowymi, które zostaną rozmieszczone w tym kraju w najbliższych tygodniach. Do Czadu ma wyjechać 350 polskich żołnierzy.

Nowa encyklika: Papież naucza o nadziei

Ogłoszona dziś w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI "Spe salvi" ("W nadziei zbawieni") jest filozoficznym, teologicznym hymnem, sławiącym chrześcijańską nadzieję.

Włochy zatrzymane strajkiem

Ośmiogodzinny strajk we wszystkich środkach komunikacji sparaliżował Włochy. W większości miast nie kursują metro, autobusy i tramwaje. Protestują też kolejarze oraz część pracowników ruchu lotniczego i promowego.

Tusk: relacje z prezydentem będą dobre

- Bardzo chciałbym, aby relacje mojego rządu z prezydentem Rzeczypospolitej były jak najlepsze, i będą - odpowiedział na pytanie o stosunki z Lechem Kaczyńskim, przebywający z wizytą na Litwie Donald Tusk.

MSZ zaniepokojone rosyjskim moratorium

Polacy są zaniepokojeni decyzją prezydenta Władimira Putina, który w piątek podpisał ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie o ograniczaniu konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

Wietnam: 27 wyroków śmierci

Wietnamczycy nie patyczkują się z handlarzami narkotyków. Tylko w tym tygodniu na kary śmierci za handel narkotykami skazano 27 osób.

Ekwador: Zgromadzenie rozwiązuje parlament

Niedawno wybrane proprezydenckie Zgromadzenie Konstytucyjne w Ekwadorze uchwaliło w czwartek rozwiązanie Kongresu. Prawicowi posłowie od dłuższego czasu pozostawali w konflikcie z lewicowym prezydentem Rafaelem Coreą.

Nikt nie ocalał z katastrofy

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu lecącego do Isparty, który rozbił się w nocy z czwartku na piątek w środkowej Turcji. Na pokładzie było 56 osób.

Australijczycy wyjdą z Iraku

Australijski premier - elekt Kevin Rudd zapowiedział w Sydney, że Australia wycofa swe oddziały wojskowe z Iraku do połowy przyszłego roku.

Tusk w pierwszej podróży zagranicznej

Premier Donald Tusk jedzie z oficjalną wizytą na Litwę. Należy się spodziewać, że omówione zostaną wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne, kwestia elektrowni atomowej i budowy dróg. A my podpowiadamy, o czym warto jeszcze pamiętać...

Dziś druga encyklika Benedykta XVI

W samo południe ma zostać opublikowana w Watykanie druga encyklika Benedykta XVI. Będzie nosić tytuł "Spe salvi", czyli "W nadziei zbawieni".

Bin Laden: Europo, nie wspomagaj Ameryki!

W kolejnym nagraniu przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden namawia państwa europejskie, by zakończyły swój udział w operacji afgańskiej - informuje arabska telewizja Al-Dżazira.

Do więzienia za misia "Mahometa"

Gillian Gibbons, nauczycielka, której uczniowie nazwali pluszowego misia imieniem proroka Mahometa, została w skazana na 15 dni więzienia i wydalenie z Sudanu za obrazę religii.

Słowacka policja przejęła wzbogacony uran

Słowacka policja potwierdziła, że przejęty przez nią wczoraj materiał radioaktywny, to wzbogacony uran. Uznała też, że mógłby zostać użyty do wyprodukowania tak zwanej "brudnej bomby".

Pożar ropociągu Kanada-USA

Potężny pożar wybuchł na jednej z ważniejszych linii rurociągowych pomiędzy USA a Kanadą w północnej Minnessocie. Zginęło dwóch pracowników rafinerii.

Unia wprowadzi szybko gasnące papierosy

Po USA, Kanadzie i Australii, także Unia Europejska chce wprowadzić nową metodę produkcji papierosów, która zapewni, że niedopałki będą stanowić mniejsze zagrożenie pożarowe - ogłosiła Komisja Europejska.