22 minuty spotkania na szczycie

Między Koreą Północną a Południową już dawno nie było takiego napięcia. Pierwsze od ponad roku rozmowy przedstawicieli obu państw trwały zaledwie 22 minuty i nie przyniosły żadnego rezultatu.

Pociąg uprowadzony. Bomba w ciężarówce

Już drugi raz od rozpoczęcia indyjskich wyborów parlamentarnych uderzyli maoiści. Grupa ok. 200 rebeliantów na kilka godzin opanowała pociąg na wschodzie Indii - w ich rękach znalazło się od 300 do 500 zakładników. Z kolei w Kaszmirze wybuchły bomby.

Co powiedział Castro, a zrozumiał Obama?

W ubiegłym tygodniu prezydent USA usłyszał od Raula Castro, że kubański przywódca jest gotów rozmawiać nawet o prawach człowieka. Fidel Castro wyjaśnia jednak, co jego brat miał na myśli.

Ma przeprosić za "polskie obozy"

Republikański senator Sam Brownback ze stanu Kansas użył określenia "polski obóz koncentracyjny" podczas wystąpienia w Senacie w ramach przesłuchań decydujących o zatwierdzeniu Christophera Hilla na stanowisko ambasadora USA w Iraku. Działacze amerykańskiej Polonii żądają przeprosin.

Lawa zalewa bezludną wyspę

Wypływająca lawa, gaz i duże ilości dymu towarzyszą erupcji wulkanu na Wyspach Galapagos. Jak twierdzą sejsmolodzy, jego aktywność ciągle rośnie.

Pierwszy pirat przed sądem od stu lat

Pierwsze od ponad wieku dochodzenie sądowe w sprawie piractwa rozpoczęło się w Nowym Jorku. Somalijczyk Abdiwali Musi oskarżony jest o udział w spisku w celu porwania okrętu, posługiwanie się bronią podczas ataku na statek i spisek mający na celu zdobycie zakładników.

Obama chce zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie

Barack Obama przejmuje inicjatywę w sprawę Bliskiego Wschodu. Na rozmowy o pokoju zaprosił do Białego Domu czołowych przywódców: prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz egipskiego prezydenta Hosni Mubaraka.

Polska? "Nieczyste, antysemickie państwo"

Polska to nieczyste, przepełnione antysemityzmem państwo - taką opinię o naszym kraju ma rabin Zalman Melamed. Z tego też powodu odradza izraelskim studentom podróż do naszego kraju.

Szukają masowego grobu z czasów wojny

W środę w Niemczech rozpoczną się prace wykopaliskowe związane z poszukiwaniem masowego grobu żydowskich ofiar II wojny światowej. Kryjąca w sobie szczątki ponad 750 osób mogiła, jest przypuszczalnie największym masowym grobem na terenie Niemiec.

Więzienna cela dla prezydenta

Ulice gruzińskiej stolicy Tbilisi, zaroiły się od atrap cel więziennych - w ten sposób blisko 10 tysięcy przeciwników Micheila Saakaszwilego po raz kolejny domagało się jego dymisji.

"Ta deklaracja to klęska Iranu"

Państwa uczestniczące w genewskiej konferencji na temat rasizmu, ksenofobii i rasizmu jednomyślnie przyjęły deklarację końcową. Opinie są jednoznaczne. - Tekst został przyjęty, a więc Ahmadineżad poniósł klęskę - ocenił szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner.

Salwy dla królowej

Ponad sto salw armatnich uczciło we wtorek urodziny królowej Elżbiety II. Patrząc na wigor brytyjskiej monarchini trudno uwierzyć, że skończyła ona właśnie 83 lata.

Zwycięstwo z Łukaszenką równa się strata pracy?

Na Białorusi wybuchła medialna burza po doniesieniach o zwolnieniu trenera hokejowej drużyny, która jako jedna z nielicznych zdołała ograć drużynę, w której gra prezydent Aleksandr Łukaszenko. Trener drużyny ze Żłobina najpierw stracił pracę, a potem w cudowny sposób.. ją odzyskał.

Dziedziniec imienia prof. Geremka

Od wtorku dziedziniec Parlamentu Europejskiego w Strasburgu nosi imię profesora Bronisława Geremka. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał przewodniczący parlamentu Hans Gert Poettering oraz syn profesora, Marcin Geremek.

Policja ujawnia tożsamość Polaka

Brytyjska policja ujawniła tożsamość Polaka - sprawcy wypadku samochodowego, w którym zginęły cztery osoby i on sam. To 24-letni Mariusz A.

Koniec spacerów z piwkiem

Spacery z piwkiem to popularny zwyczaj w większości krajów byłego Związku Radzieckiego. Nie inaczej jest na Białorusi. Jednak być może już niedługo miłośnicy spożywania alkoholu na świeżym powietrzu będą musieli pożegnać się ze swoim hobby. Białoruski parlament piwku pod chmurką mówi zdecydowane "nie".

ONZ tłumaczy Ahmadineżada

Izrael ma rasistowski rząd - ta poniedziałkowa wypowiedź Mahmuda Ahmadineżada na oenzetowskiej konferencji ws. rasizmu wywołała oburzenie. Teraz ONZ najwyraźniej próbuje łagodzić całą sytuację. - Przemawiając w poniedziałek w Genewie prezydent Iranu, choć atakował Izrael, pominął fragment negujący Holokaust - powiedziała we wtorek rzeczniczka organizacji Marie Heuze.

Wysadzili pancerne drzwi, ostrzelali policję i uciekli

Takiej sceny napadu rabunkowego nie powstydziłby się żaden hollywoodzki film. Pistolety maszynowe, materiały wybuchowe a nawet gwoździe - tym wszystkim posłużyli się złodzieje, którzy napadli na siedzibę firmy transportującej pieniądze.

Wicepremier w Auschwitz: Iran próbuje naśladować nazistów

- To, co Iran usiłuje teraz zrobić nie jest dalekie od tego, co Hitler zrobił z ludnością żydowską przed 65 laty - powiedział przed bramą obozu koncentracyjnego Auschwitz wicepremier Izraela Silvan Shalom. Dzień po słynnym już wystąpieniu prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada na konferencji poświęconej rasizmowi, podziękował też państwom, które ją zbojkotowały.

Słońce gaśnie...

Słońce przygasło - stwierdzają naukowcy. jak wynika z najnowszych zdjęć, blask słońca zmniejszył się najbardziej od prawie stu lat. Zaskoczeni astronomowie usiłują wyjaśnić przyczyny tych zjawisk i przewidzieć ich konsekwencje dla Ziemi.

Szefowie Jukosu się nie przyznają

Rosyjscy prokuratorzy, oskarżający byłych szefów Jukosu Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa, nie doczekali się od nich przyznania się do winy. W innej sprawie związanej z Jukosem sąd orzekł, że była prawniczka koncernu może wcześniej opuścić więzienie. Sprawa Świetłany Bachminej przez miesiące bulwersowała obrońców praw człowieka z powodu ciąży prawniczki.

Pulitzer dla portalu internetowego

Prestiżowa Nagroda Pulitzera trafiła w tym roku po raz pierwszy do redakcji portalu internetowego. PolitiFact.com trzyma rękę na pulsie amerykańskiej polityki - i nie ma litości dla nikogo. Nagrodę otrzymał w kategorii "wiadomości krajowe".

Osetyjczycy zatrzymali obserwatorów OBWE

Dwóch obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zostało zatrzymanych w Osetii Południowej - oświadczyły władze tej samozwańczej republiki na terytorium Gruzji.

Hakerzy i samolot za miliardy dolarów

Cyberszpiedzy kolejny raz zaatakowali. Tym razem na ich celowniku znalazł się wart 300 miliardów dolarów program budowy supernowoczesnego myśliwca. Ślady prowadzą do Chin, uważają amerykańscy oficjele.

Izrael szykuje nową broń na Hamas

Chociaż wystrzeliwane przez Hamas rakiety Kassam są prymitywne i wyrządzają małe szkody, Izrael chce się ostatecznie pozbyć zagrożenia z jej strony. Ma mu w tym pomóc amerykańska broń.

Papież z taaaaką rybą na wakacjach

Zdjęcia Karola Wojtyły z czasów zanim stał się Janem Pawłem II nie są rzadkością - także gdy pojawia się on w różnych nieformalnych sytuacjach. Ale fotografia w szortach, bandance i z... rybą u stóp to prawdziwy rarytas.

Uwięzieni na linii frontu

Wojsko zabija cywilów - alarmują tamilscy separatyści, których ponad 20-letnia wojna z rządem najwyraźniej dobiega końca. Lankijskie władze zaprzeczają oskarżeniom rebeliantów i właśnie ich oskarżają o zbrodnie.

Zbyt chory, by odpowiadać za zbrodnie?

Departament Sprawiedliwości USA dąży do jak najszybszego wydania Niemcom oskarżonego o zbrodnie wojenne Johna Demjaniuka. Jego adwokaci twierdzą jednak, że ich klient jest zbyt chory by odpowiadać za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej.

Obama podnosi CIA na duchu

CIA naraziło się wielu Amerykanom i opinii międzynarodowej torturowaniem podejrzanych o terroryzm. Do niedawna w gronie krytyków Centralnej Agencji Wywiadowczej był też Baracka Obama. Jednak w roli prezydenta USA stara się juz wspierać Agencję na niemal każdym kroku.