"Drapieżna próba zawłaszczania historii"

"Der Spiegel" to wpływowe, ale tylko prywatne czasopismo, a nie rządu - mówi Władysław Bartoszewski komentując publikację, w której tygodnik zarzuca Polakom współudział w eksterminacji Żydów. Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego zapewnia, że władze Niemiec podtrzymują oficjalne stanowisko na temat holokaustu, a artykuł to tylko drapieżna próba zawłaszczania historii.

Kolejne dziecko ze "Slumdoga" na ulicy

Bolesne zderzenie hollywoodzkiego świata filmowego z szarą rzeczywistością. Kolejna dziecięca gwiazda oskarowego filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" wylądowała na ulicy. Władze Bombaju wyburzyły dom dziewięcioletniej Rubiny Ali.

34 ofiary samochodu pułapki

Kolejny krwawy zamach w Bagdadzie. Eksplozja samochodu pułapki spowodowała śmierć 34 osób. Liczba rannych jest dwukrotnie większa.

Amerykańska broń trafia do talibów

Niepokojące informacje docierają z Afganistanu. Amunicja do karabinów wysyłana jako pomoc USA dla wojsk rządowych w Afganistanie, trafia w dużej części do talibów - donosi "New York Times".

Izrael gotowy na rozmowy z Syrią

Możliwy zwrot w stosunkach Izraela z Syrią. Premier Benjamin Natanjahu zapowiedział, że jego kraj gotowy jest do pokojowych rozmów z Syrią bez warunków wstępnych. Przełomową deklarację izraelski premier ogłosił po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Obama nie dostał pieniędzy na zamknięcie Guantanamo

Likwidacja amerykańskich więzień w Guantanamo stoi pod znakiem zapytania. Prezydent USA Barack Obama nie otrzymał od Senatu pieniędzy na ich zamknięcie. Decyzja senatorów stawia prezydenta w trudnej sytuacji. Zapewniał, że więzienia na Kubie zostaną zamknięte do końca roku.

Raport grozy: tysiące dzieci gwałcone przez księży

Tysiące dzieci było bitych. Molestowanie seksualne i gwałty to był ich chleb powszedni. Jak i życie w ciągłym lęku. To wyniki szokującego raportu dotyczącego przemocy, jakiej dopuszczali się księża i zakonnice wobec swoich podopiecznych - w placówkach prowadzonych przez irlandzki Kościół katolicki. Watykan nie skomentował raportu.

Rosja i USA ograniczą zbrojenia?

Powodzeniem zakończyła się pierwsza tura amerykańsko-rosyjskich konsultacji dotyczących redukcji zbrojeń strategicznych. - Spotkanie było "owocne i konstruktywne" - oświadczył przedstawiciel władz Rosji. Przygotowywane porozumienie ma zastąpić układ START-1.

Przełom w śledztwie ws. krwawego zamachu?

Przełom w śledztwie dotyczącym krwawego ataku w Bombaju? Indie przekazały władzom pakistańskim kluczowe dowody. Według lokalnej telewizji, może chodzić o próbki DNA zamachowców. Władze Indii nie ujawniają szczegółów.

Uznał za zmarłą żyjącą kobietę

Fatalna pomyłka młodego niemieckiego lekarza omal nie zakończyła się tragedią. Wezwany do chorej 89-letniej kobiety lekarz stwierdził jej zgon, mimo że kobieta żyła. Błąd lekarza zauważył dopiero przedsiębiorca pogrzebowy, kiedy układając kobietę w trumnie zobaczył, że ta oddycha.

USA: nie oczekujemy od Serbii, by uznała Kosowo

USA nie oczekuje od Serbii uznania niepodległości Kosowa. Co więcej, kwestia Kosowa nie będzie miała znaczenia znaczenia przy poparciu Belgradu w staraniach o akcesję do UE. Zapewnił o tym przebywający z oficjalną wizytą w Belgradzie wiceprezydent USA Joe Biden.

Nasz przodek i 8. cud świata?!

"To ósmy cud świata!", "Zdjęcie tego szkieletu trafi do wszystkich podręczników szkolnych" - takimi słowami naukowcy opisują zaprezentowane wczoraj w Nowym Jorku odkrycie. Szczątki zwierzęcia sprzed 47 milionów lat mają stanowić brakujące ogniwo ludzkiej ewolucji i ostatecznie potwierdzać teorię Darwina.

Czeski "babybox" otwarty także dla Polaków

Czeskie miasto Nachod przy granicy z Polską otwiera “babybox”. Ta angielska nazwa „okna życia” nie jest przypadkiem – bo lekarze założyli, że do okna mogą trafiać niemowlęta nie tylko z Czech.

"Solidarność" jest już w spocie. Sikorski: Przynajmniej tyle

W poprzednim spocie Komisji Europejskiej dotyczącym 20-lecia przełomu 1989 r. "Solidarności" w ogóle nie było. Teraz polski wkład w zjednoczenie Europy doczekał się kilku dodatkowych sekund. Ale Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca nadal nie ma.

Zostań znajomym BXVI

Przed wszechobecnym internetem i jego najnowszym szaleństwem - Facebookiem - nie umknie już chyba nikt. Nawet Benedykt XVI będzie miał swój profil na tym popularnym portalu społecznościowym.

Chińscy studenci wyszli na ulice

Tysiące studentów starło się z policją w Nankinie na wschodzie Chin po tym, jak kilku z nich zostało brutalnie pobitych przez siły bezpieczeństwa - poinformowało pozarządowe Centrum Informacji o Prawach Człowieka i Demokracji z Hongkongu.

Kup więzienie w Kalifornii

"Terminator" może wkrótce zacząć wielką wyprzedaż. Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger sugeruje, że z powodu kryzysu pod młotek może pójść słynne więzienie San Quentin i stadion Los Angeles Coliseum.

"Polski antysemityzm nie doprowadził do Holokaustu"

- Antysemityzm polski czy francuski nie doprowadził do Holokaustu - mówi historyk Wolnego Uniwersytetu w Berlinie Wolfgang Wippermann. Oceniając artykuł tygodnika "Der Spiegel" na temat europejskich wspólników w Holokauście, historyk mówi o pewnej tendencji we współczesnej niemieckiej nauce.

Rosjanie boją się "rehabilitacji faszyzmu"

Komisja historyczna, która w zamyśle Kremla ma walczyć o dobre imię Rosji, to narzędzie rodem ze stalinizmu, oceniają niektórzy rosyjscy naukowcy. Głośno protestuje też Ukraina. Sami członkowie komisji podają inny powód: chcą walczyć z "rehabilitacją faszyzmu".

Prezydenta jeszcze nie ma

Mołdawskiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta państwa. Jeśli nie uda się to również za dwa tygodnie, Mołdawii grozi powtórka wydarzeń z początku kwietnia, gdy Kiszyniów stał się areną walki między rządem a opozycją.

Ładunek za dwa miliony dolaraów

Dwa kontenery kłów słoni, wartych na czarnym rynku dwa miliony dolarów, przechwycono na Filipinach. Przemytnicy twierdzili, że przewożą plastik z Tanzanii – co zwróciło uwagę celników. Zadali sobie pytanie, jaki plastik produkuje ten kraj.

Rosyjskie MiGi nie lecą do Syrii

Osiem myśliwców MiG-31, które Rosja zgodziła się sprzedać dwa lata temu Syryjczykom, nie wylądują w Damaszku, napisał dziennik "Kommiersant".

Iran odpalił rakiety

Iran, kraj przeciw któremu ma być skierowana tarcza antyrakietowa, kolejny raz dał do zrozumienia, że nie jest ona pozbawiona podstaw. Teheran poinformował właśnie o dokonaniu pomyślnej próby rakiety balistycznej o zasięgu około 2 tys. kilometrów.

Karadżić szykuje bombę

To ma być dowód, który zdaniem adwokata Radovana Karadżicia, zmieni losy procesu byłego przywódcy Serbów bośniackich. Przyglądający się sprawie eksperci mają jednak wątpliwości, czy przedstawione dowody będą wystarczające, aby Karadżić uniknął kary.

Firma, która prądem raziła żołnierzy

Firma KBR przez lata dostawała miliony dolarów z amerykańskiego budżetu na prace przy instalacjach elektrycznych w bazach w Iraku. Komisja śledcza Kongresu zastanawia się jednak dlaczego tak się działo, skoro KBR często oskarżano o zwyczajną fuszerkę.

GPS przestanie działać?

Systemowi GPS grozi załamanie z powodu braku inwestycji i koniecznych napraw. Niektóre satelity mogą przestać działać już w przyszłym roku – co oznacza poważne konsekwencje dla armii, firm i zwykłych ludzi - alarmuje agencja odpowiedzialna za wydatki publiczne w Stanach Zjednoczonych.

Przepraszamy, trzęsienia ziemi nie było

O świcie Japończyków zelektryzowała wiadomość - trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera nawiedziło południe kraju. Kilkadziesiąt minut później Japończycy przeprosili za zamieszanie - to były tylko ćwiczenia.

"Jesteśmy oddani sprawie obrony Polski"

Podejmując decyzję o budowie tarczy antyrakietowej w Polsce, Ameryka weźmie pod uwagę nie tylko jej przydatność dla obrony przed rakietami, lecz również sojusznicze zobowiązania wobec Polski - takie oświadczenie padło w środę z ust amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton.

W ciągu 30 lat Hollywood może zostać zrównane z ziemią

W ciągu najbliższych 30 lat w Kalifornii może nastąpić kataklizm, który zrówna z Ziemią Los Angeles - twierdzą geolodzy. Po wtorkowym wstrząsie o stosunkowo niewielkiej sile - 4,1 stopnia w skali Richtera - uważają oni, że prawdopodobieństwo wielkiej katastrofy wynosi aż 99 procent.