Od 42 dni nie odnotowano żadnego nowego przypadku eboli w Liberii
Źródło: Wikipedia (CC BY 2.0)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Wcześniej taki komunikat podała organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która odnotowała, że przez 42 dni nie było tam nowego potwierdzonego przypadku tej choroby.
42 dni to dwa pełne cykle inkubacji choroby. Świadkowie informują, że mieszkańcy Liberii przyjęli tę informację z ulgą; w niektórych miejscach ludzie świętowali na ulicach.
Agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że w tym tygodniu odnotowano kolejne przypadki eboli w sąsiednich krajach: Gwinei i Sierra Leone. Oba te państwa zostały najbardziej dotknięte przez epidemię eboli.
Śmiertelna epidemia
Według WHO od początku wybuchu epidemii w grudniu 2013 rok na ebolę zmarło w tych trzech państwach ponad 11 tysięcy ludzi, z czego ponad 4,7 tys. w Liberii.
W ubiegłym roku w walkę z epidemią eboli w Afryce Zachodniej zaangażowała się społeczność międzynarodowa, m.in. USA. Prezydent Barack Obama wysłał tam 3 tysiące żołnierzy, którzy pomogli budować centra leczenia na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią, głównie w Liberii. Amerykańskie władze pomogły także w szkoleniu personelu medycznego.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.
Wirus ebola
Źródło: tvn24
Polska przygotowana na walkę z ebolą?
Teraz oglądasz
Czy polskie szpitale są gotowe na ebolę?
Teraz oglądasz
W Lipsku umarł pracownik ONZ z ebolą
Teraz oglądasz
Czym jest wirus Ebola?
Teraz oglądasz
10 szpitali "merytorycznie gotowych" na ebolę. Arłukowicz: postaramy się zwiększyć środki ochrony