Roman Polański nie wyjdzie z aresztu przed piątkiem

Roman Polański nie wyjdzie z więzienia przed piątkiem, bo potrzebuje czasu na wpłacenie kaucji w wysokości 3 mln euro - poinformował rzecznik szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości Folco Galli. W minionym tygodniu szwajcarski sąd oraz ministerstwo sprawiedliwości zgodziły się na to, by Polański za kaucją wyszedł z aresztu.

MSZ potępiło "Won z Litwy"

To wandalizm i chuligaństwo - tymi słowami Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy określiło namalowanie na ścianie polskiej ambasady w Wilnie napisu "Won z Litwy" oraz odwróconego krzyża.

Sojuz na Ziemi

Kapsuła Sojuz z trzema astronautami po sześciomiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już na Ziemi. Sojuz wylądował w Kazachstanie w pobliżu miasta Arkałyk - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

HIV zabił 25 mln ludzi

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS. Według ostatniego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i oenzetowskiego programu ds. HIV/AIDS (UNAIDS) na świecie żyje około 33,4 mln ludzi zakażonych wirusem HIV.

77 mln kaucji dla wdowy po dyktatorze

Wdowa po chilijskim dyktatorze Augusto Pinochecie wraz z trzema innymi osobami mają zapłacić kaucję w wysokości 77 mln dolarów. Chce tego hiszpański sędzia, który prowadzi śledztwo w sprawie podejrzeń o pranie pieniędzy na rzecz Pinocheta. Kaucja ma obowiązywać na czas prowadzonego dochodzenia.

Praga na celowniku Saddama

Iracki dyktator Saddam Husajn planował atak na sponsorowane przez USA, a mające siedzibę w Pradze Radio Wolna Europa. Rozgłośnia nadaje audycje dla Iraku od 1998 roku. O nieudanym zamachu poinformował czeski kontrwywiad.

Berlusconi znów irytuje

Silvio Berlusconi znów wzbudza kontrowersje. Włoska opozycja wyraziła oburzenie słowami premiera, który przekonywał, że cały naród białoruski "kocha" swojego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Polityczni przeciwnicy chcą, by Berlusconi wytłumaczył się w parlamencie ze swej poniedziałkowej wizyty na Białorusi.

Feta dla Traktatu

Od północy w Unii Europejskiej obowiązuje Traktat Lizboński. Dokument reformuje działanie wspólnoty - uproszczony zostaje system podejmowania kluczowych decyzji w Radzie Europy. Powołane też zostały nowe stanowiska - przewodniczącego Rady Unii Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Z tej okazji wieczorem odbędą się uroczystości, oczywiście w stolicy Portugalii.

Epidemia AIDS coraz groźniejsza

Ukraińcy alarmują, że epidemia AIDS w ich kraju grozi rozprzestrzenieniem się. Główną drogą szerzenia się wirusa HIV na Ukrainie są stosunki heteroseksualne.

Tsunami szaleje na Słońcu

Do tej pory naukowcy myśleli, że to złudzenie optyczne. Teraz mają już pewność - gigantyczne tsunami rzeczywiście buszują na powierzchni Słońca.

Znów straszą "polskie obozy"

Ledwo za "polskie obozy zagłady" przeprosili Niemcy, a agencje prasowe doniosły już, że podobnego "błędu" dopuściło się amerykańskie radio publiczne NPR.

Zrobili największego kebaba na świecie?

Festiwal kuchni w Jerozolimie. Na placu zebrali się kucharze z całego miasta, by przygotować lokalny specjał: pieczywo z jagnięciną i kurczakiem. A wszystko po to, by pobić rekord Guinnessa we wspólnym gotowaniu.

Amerykańska cierpliwość ma granice

"Absolutnie nie do zaakceptowania" są irańskie plany wybudowania dziesięciu nowych zakładów do wzbogacania uranu, oznajmiła ambasador USA przy ONZ Susan Rice i ostrzegła, że cierpliwość Amerykanów i wspólnoty międzynarodowej ma swoje granice.

Premier nie może, premier przecina wstęgę

Drogi rzecz ważna dla każdego kraju i każdego rządu. Dla premiera Włoch Silvio Berlusconiego otwarcie nowej autostrady jest jednak tak ważne, że dla przecięcia wstęgi postanowił poświęcić swój własny proces.

Clintonówna zaręczona z bankowcem

Chelsea, córka byłego prezydenta USA Billa Clintona i aktualnie sprawującej funkcję sekretarza stanu Hillary Clinton, planuje ślub. 29-latka zaręczyła się z bankowcem Markiem Mezvinsky'm, z którym spotykała się już od wielu lat.

"Naród kocha Łukaszenkę", orzeka Berlusconi

Ciepłe słowa usłyszał od Silvio Berlusconiego prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Od wizytującego Mińsk premiera Włoch Białorusin usłyszał, że dlatego wygrywa wybory, że "naród go kocha".

Piosenkarz skazany za neonazizm

"Europa wzywa do wojny, do walki za naród" na płycie "Triumf woli". Czeski sąd uznał, że wokalista czeskiej grupy Imperium Michal Moravec na swojej płycie propagował neonazizm.

Niemiecka TV przeprasza za "polski obóz zagłady"

Niemiecka telewizja ZDF przeprosiła polskich dyplomatów za użycie w serwisie informacyjnym sformułowania "polski obóz zagłady Sobibór". Informację taką Niemcy podali przy okazji komentarzy do procesu Johna Demjaniuka.

Obama skonsultował się z sojusznikami

W niedzielę w nocy prezydent USA Barack Obama poinformował swoich sojuszników o nowej strategii wojny w Afganistanie. Z informacji Białego Domu nie wynika, by na liście rozmówców prezydenta znalazł się przedstawiciel polskich władz.

Polański posiedzi jeszcze kilka dni

Jeszcze przez kilka dni Roman Polański nie wyjdzie z aresztu i nie trafi do swojego domu w Gstaad, poinformował konsul generalny Francji w Zurychu Jean-Luc Faure-Tournaire.

Karadżić próbuje wywrócić trybunał

Cytując Arystotelesa i powołując się na Monteskiusza, były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić próbuje udowodnić, że sądzący go oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii jest nielegalny. Serb złożył już wniosek w tej sprawie.

Gangsterzy mają nową broń - Twittera

Nowojorscy gangsterzy idą z duchem czasu. Do "ustawiania" ulicznych walk, namierzania potencjalnych ofiar czy po prostu rozmów między sobą, używają Twittera. Ich "ćwierkanie" może być jednak ryzykowne, bo Twitter jest nieustannie śledzony przez policjantów - pisze "Daily News".

Teczki Stasi wciąż szkodzą

Rządząca Brandenburgią postkomunistyczna Lewica straciła jedną ze swoich sztandarowych postaci. Wiceprzewodnicząca krajowego parlamentu Gerlinde Stobrawa ustąpiła ze stanowiska po ujawnieniu dokumentów na temat jej współpracy z enerdowską bezpieką.

W Afganistanie "tak długo, jak to konieczne"

"Tak długo, jak to konieczne", aby ustabilizować sytuację w Afganistanie pozostaną w tym kraju Francuzi, zadeklarował prezydent Nicolas Sarkozy, a brytyjski premier Gordon Brown postanowił wysłać na front dodatkowych 500 żołnierzy.

UE przełyka szwajcarskie "nie" dla minaretów

Komisja Europejska nie ma zamiaru wypowiadać się w sprawie szwajcarskiego referendum, w którym przegłosowano zakaz budowy minaretów. Przewodzący UE Szwedzi uważają jednak, że wynik głosowania to zły znak. Szwajcarski rząd natomiast, obawia się upadku turystyki z krajów arabskich.

Z Belgradu do Warszawy bez wizy

Jeszcze przed świętami Serbowie, Macedończycy i Czarnogórcy będą mogli wjechać do Unii Europejskiej bez wiz. - To historyczna chwila - ocenia unijny komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Jacques Barrot.

Amerykanie będą zaglądać w unijne transakcje

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zgodzili się, by Stany Zjednoczone, w ramach walki z terroryzmem, dalej miały dostęp do danych bankowych Europejczyków. Ministrowie postanowili tak, mimo sprzeciwu Parlamentu Europejskiego.