Rakiety, które mają być instalowane w Polsce w ramach systemu tarczy rakietowej mogą być użyte ofensywnie i byłyby najszybszym środkiem do zadania Rosji ciosu nuklearnego - pisze "Niezawisimaja Gazieta".

- Przestudiujemy możliwość budowy wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej - oświadczył podczas wizyty w Indiach amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Do tej pory Delhi taki system chciało budować samodzielnie.

W nocy z wtorku na środę doszło do najsilniejszego na Wyspach Brytyjskich od blisko 25 lat trzęsienia ziemi. Nie ma informacji o ofiarach, ani większych zniszczeniach. Wstrząsy dochodziły do 5,3 stopni w skali Richtera.

Awaria sieci energetycznej pozbawiła w nocy z wtorku na środę prądu ponad 4,4 miliona mieszkańców Florydy. Rano w środę nadal nie było elektryczności w ponad ośmiu tysiącach miejscowości tego amerykańskiego stanu.

Prozac, najlepiej sprzedający się środek przeciw depresji, nie ma żadnego wpływu na organizm. Tak twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali najnowsze wyniki badań tego leku. Prozac zażywa blisko 40 milionów osób na całym świecie.

Hillary Clinton i Barack Obama stanęli naprzeciwko siebe w debacie telewizyjnej po raz ostatni przed demokratycznymi prawyborami w Ohio i Teksasie. Tym razem spierali się o politykę zagraniczną USA. Tradycyjnie już byli wobec siebie uprzejmi, chociaż nie obeszło się bez spięć.

Długi Kijowa za rosyjski gaz zostały spłacone - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Zaznaczył przy tym, że za wielomiliardowe straty odpowiedzialny jest poprzedni rząd kierowany przez Wiktora Janukowycza.

Rosja chce rozmieścić na północy Kosowa ponad tysiąc żołnierzy - donosi serbski dziennik "Press". Według niego, Rosjanie rozważają poważnie możliwość wybudowania bazy wojskowej w pobliżu Kosovskiej Mitrovicy.

Czy Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej, czy też jej wiecznym sąsiadem? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć goście II Forum Ekonomicznego Europa-Ukraina, m.in.: Wiktor Juszczenko, Zbigniew Brzeziński i Marek Belka.

Amerykańska generalicja obawia się ewentualnej prezydentury Baracka Obamy, mającego duże szanse na nominację z ramienia Partii Demokratycznej - napisał we wtorek konserwatywny dziennik "Washington Times".

Dwóch żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zginęło, kiedy ich pojazd najechał na minę. Trzeci wojskowy został ranny. Według dowództwa PKW w Afganistanie, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kilkuset agresywnych bośniackich Serbów odłączyło się od 10-tysięcznej pokojowej manifestacji w Banja Luce i próbowało zaatakować amerykański konsulat. Powstrzymała ich policja, używając gazu łzawiącego.

Aleksander Kaszyn, 33-letni niepełnosprawny mieszkaniec rosyjskiego Dalekiego Wschodu, zaczął głodówkę i zapowiada, że jej nie zakończy zanim USA nie wypłacą mu 10 mln dolarów. To jego zdaniem godne zadośćuczynienie za wypadek, któremu uległ 10 lat temu.

Każdego popołudnia od siedmiu dni na Placu Wolności w centrum stolicy Armenii gromadzi się ponad 20 tysięcy osób. Domagają się anulowania wyników wyborów prezydenckich z 19 lutego i rozpisania nowego głosowania.

Sztaby Baracka Obamy i Hillary Clinton toczą ze sobą już otwartą wojnę. Szef kampanii czarnoskórego senatora oskarżył przeciwników z obozu byłej Pierwszej Damy, że publikując zdjęcia Obamy w turbanie na głowie próbują zastraszyć wyborców jego rzekomym religijnym fundamentalizmem.

Żydzi są najlepiej zarabiającą grupą religijną w Stanach Zjednoczonych - wyniki amerykańskich badań socjologicznych podaje izraelska prasa. Z tych samych badań wynika, że muzułmanie i mormoni mają najliczniejsze rodziny.

Francja wzmocni swój kontyngent wojskowy w Afganistanie, informuje zazwyczaj dobrze poinformowany dziennik "Le Monde". Dwa tygodnie temu o większe zaangażowanie Europejcyczków w walce z talibami apelował amerykański sekretarz obrony Robert Gates.

Rząd w Bagdadzie "odrzuca i potępia" turecką interwencję wojskową w Kurdystanie, którą uznaje za "pogwałcenie irakciej suwerenności". To najostrzejsze oświadczenie Irakijczyków od czwartku, początku operacji Turków w Iraku.

Szczątki dziecka znaleziono w weekend pod betonową podłogą dawnego sierocińca na wyspie Jersey w Wielkiej Brytanii. We wtorek na wyspę przypłynęły specjalnie szkolone psy tropiące. Mają pomóc w zbadaniu sześciu innych miejsc, gdzie mogą znajdować się kolejne ciała.

Polska uznaje integralność terytorialną Azerbejdżanu bez względu na naszą sympatię do narodu ormiańskiego - mówił prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem. O decyzji rządu uznającej niepodległość Kosowie prezydent nie wspomniał ani słowa.

Tybetańczycy obchodzą swoje największe religijne święto. Monlam - święto wielkiej modlitwy ma prawie 600-letnią tradycją.

Grunt to pewność siebie. Polakowi, któremu brakowało 20 eurocentów na opłatę za autostradę w Austrii, tej pewności nie zabrakło. Szybko zawrócił swą furgonetkę i... pognał drogą pod prąd. Zapewne po drobne. Nie udało się - zatrzymała go policja.

Wyspa norweskiego archipelagu Spitsbergen, 130 metrów nad poziomem morza - to tam po półtora roku prac stanął Globalny Skarbiec Nasion. W ogromnym podziemny magazynie jest 4,5 miliona próbek nasion z całego świata. Gdyby na świecie doszło do jakiejś katastrofy, zbiory pozwolą odtworzyć dzisiejszą florę.

Brytyjska stacja Sky News nagrała misję brytyjskich marines przeciwko talibskim wojownikom. Na filmie widać m.in. jak żołnierze z uśmiechem na ustach strzelają w kierunku afgańskiego miasta Sawan Quala.

Chiny gotowe są wznowić dialog ze Stanami Zjednoczonymi na temat praw człowieka - oświadczył szef chińskiej dyplomacji Yang Jiechi po spotkaniu z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

W Chinach i sąsiednim Wietnamie zanotowano dwa przypadki śmiertelne ptasiej grypy. W Chinach potwierdzono też odkrycie czwartego już od początku roku ogniska choroby. Groźnego dla ludzi wirusa H5N1 wykryto też w Pakistanie.

Białoruskie władze w nocy z poniedziałku na wtorek zwolniły czasowo z więzienia działacza białoruskiej opozycji Alaksandra Kazulina, by mógł on wziąć udział w pogrzebie zmarłej w sobotę żony Iriny.

Iran mógł prowadzić prace nad bronią nuklearną jeszcze po 2003 roku. Tak przynajmniej wynika z raportu przedstawionego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). - To nieprawda - odrzuca oskarżenia Iran.