Sikorski: Patrioty nie zagrażają Rosji

Rozmieszczenie baterii amerykańskich rakiet Patriot w Polsce ma charakter całkowicie obronny i nie jest wymierzone w Rosję - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w piątkowym wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej France24.

Bunt Eskimosów. Żądają zamrażarek

Na szczycie klimatycznym w Kopenhadze głos zabrali Eskimosi. Zmiany wywołane globalnym ociepleniem zmieniają warunki życia - mówiła jedna z ich liderek. Wśród żądań... fundusze na nowe zamrażarki.

Tajne narady o niepodległości

Zakończyły się przesłuchania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie Kosowa. Teraz trybunał podczas tajnych obrad zdecyduje czy jednostronne ogłoszenie niepodległości przez ten kraj było zgodne z prawem.

"SOFA jak tarcza. Przed Rosją"

Polscy przywódcy najwyraźniej traktują umowę o statusie amerykańskich wojsk na terytorium Polski jako tarczę przed Rosją - stwierdził Leonid Słucki, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej. To komentarz do podpisanego w piątek w Warszawie porozumienia SOFA.

Teraz straszy "kozia grypa"

"Świńska" grypa przestała niepokoić Holendrów, straszyć zaczęła za to tzw. kozia. Wirus, który może przenosić się bezpośrednio z kóz na ludzi, zabił w 2009 roku w Holandii sześć osób.

Tusk za "jednym krzesłem"

Jedno krzesło dla jednego państwa podczas szczytu UE - ta zasada wprowadzona w Traktacie z Lizbony spotkała się z poparciem Donalda Tuska. Jak zapewnił szef rządu po zakończonym właśnie szczycie w Brukseli, porozumie się w tej sprawie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który w unijnych spotkaniach często chciał uczestniczyć.

Prostytutki i romanse, czyli jak się bawią politycy

Kompromitujące zdjęcia senatora Platformy Obywatelskiej w sukience i z pomalowanymi ustami w piątek obiegły Polskę. Politycznych skandali z udziałem prostytutek, transwestytów historia zna sporo. Oto przegląd najgłośniejszych z nich.

Polska sprzeda CO2 i da pieniądze ubogim

Środki, jakie Polska przeznaczy w latach 2010-2012 na wsparcie krajów najuboższych w walce ze zmianami klimatycznymi, będą pochodziły ze sprzedaży praw do emisji CO2 - oświadczył premier Donald Tusk.

Szwedzkie szczepionki zostaną w lodówkach?

Szwedzkie władze nie wiedzą, co zrobić z blisko 9 milionami dawek szczepionki przeciwko tzw. świńskiej grypie - twierdzi tamtejszy dziennik "Metro". Równocześnie stawia pytanie: Czy szczepionki się zmarnują?

Obama "zaakceptował swój los"

Amerykańska prasa, komentując przemówienie Baracka Obamy po odebraniu Nagrody Nobla, podkreśla zaskakujące elementy jego wystąpienia. Zarówno "Washington Post", jak i "New York Times" są zgodne, że mowa Obamy była "rozważna".

W Danii bitwa o procenty. 75, 80 czy ponad 95?

W Danii unijni przywódcy próbują porozumieć się co do limitów emisji CO2, w Brukseli - zbierają pieniądze na klimatyczne reformy. Wypracowano już wstępne porozumienia. Agencje informują o założeniach pierwszego oficjalnego projektu. Ma on przewidywać ograniczenie wzrostu temperatury na świecie o 1,5-2 stopni C i wyznaczać wstępnie poziom redukcji emisji CO2 do 2050 r.

Rumunów czeka powtórka wyborów?

138 tys. głosów oddanych w ostatnich wyborach prezydenckich musi zostać przeliczone ponownie, postanowił rumuński Sąd Konstytucyjny. Przeliczenie głosów może zmienić całkowicie wynik wyborów.

Dwa lata za zabójstwo opozycjonisty

Inguski sąd uznał, że ubiegłoroczne zabójstwo Magomeda Jewłojewa, jednego z liderów miejscowej opozycji, było przypadkowe. Dlatego milicjant, który według sądu stał za śmiercią opozycjonisty, został skazany na zaledwie dwa lata zsyłki do zakładu o ograniczonym nadzorze.

Iranowi grożą nowe sankcje

Irański upór w prowadzeniu programu atomowego coraz bardziej irytuje Waszyngton. Sekretarz obrony USA Robert Gates oznajmił, że Iran może spodziewać się za swój program kolejnych międzynarodowych sankcji.

Wojskowy gigant ratuje się przed upadkiem

W dziewiczy lot wyruszył gigantyczny wojskowy samolot transportowy Airbus A400M. Jeśli wszystko się powiedzie, być może opóźniony europejski projekt lotniczy nabierze przyspieszenia.

Kto ukradł ciało prezydenta?

Cypryjczycy zastanawiają się, komu zależało na zwłokach zmarłego rok temu prezydenta Tassosa Papadopoulosa. Jego rozkopany grób odkryto w piątek.

Góra lodowa coraz groźniejsza

Gigantyczna góra lodowa, którą od listopada naukowcy śledzą na Oceanie Spokojnym, może być groźna dla marynarzy. Australijczycy ostrzegają więc wszystkie załogi w regionie przed wielkim niebezpieczeństwem.

2,5 roku za śmierć siedmiu Polaków

Norweski sąd skazał 54-letniego Polaka na 2,5 roku więzienia i wysoką grzywnę za spowodowanie w ubiegłym roku pożaru w Drammen. W pożarze domu zginęło wtedy siedmioro Polaków.

Porywacze nadal mają 48 zakładników

Już drugi dzień filipińscy bandyci z wyspy Mindanao przetrzymują kilkudziesięciu zakładników, których porwali ze szkoły w mieście Prosperidad. W piątek w geście dobrej woli zwolnili dziewięcioro z 57 porwanych.

Metan zabił 19 górników

Co najmniej 19 górników zginęło w wybuchu metanu w pobliżu miasta Mustafakemalpasza w tureckiej prowincji Bursa. Kilkunastu górników jest uwięzionych pod ziemią.

Więcej praw dla homoseksualistów

Austriacki parlament uchwalił ustawę o związkach homoseksualnych. Nowe prawo pozwoli parom tej samej płci cieszyć się przywilejami identycznymi z tymi, jakie mają pary heteroseksualne.

USA - Korea Płn.: wymiana szczerości

W czwartek o "szczerych" rozmowach z Phenianem mówił amerykański dyplomata. W piątek słowami o "szczerości" odwdzięczyli się północnokoreańscy komuniści.

Umierają kolejne ofiary pożaru

Tydzień po katastrofalnym pożarze dyskoteki w centrum rosyjskiego Permu umierają kolejni poparzeni. Liczba ofiar sięgnęła już 139.

Komorowski i Peres o mieniu żydowskim

Wymiana młodzieży i zwrot mienia żydowskiego pozostawionego w Polsce w trakcie II wojny światowej były jednymi z tematów czwartkowej rozmowy marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i prezydenta Izraela Szimona Peresa.

Biedne kraje bez pieniędzy na klimat

Pierwszy dzień szczytu w Brukseli bez porozumienia. Zamierzano ustanowić pomoc dla najuboższych krajów w walce ze zmianami klimatycznymi. Jednak szwedzkiej prezydencji nie udało się jak dotąd zebrać zamierzonych 6 mld euro na lata 2010-12.

Brutalne starcia w Turcji

Brutalne starcia Kurdów z policją we wschodniej Turcji na przedmieściach miasta Van. Demonstranci protestowali przeciwko więzieniu przywódcy rebeliantów, Abdullaha Ocalana.

Partia Boga rządzi Libanem

Parlament Libanu zatwierdził w czwartek nowy rząd, który przystaje na utrzymanie arsenału przez Hezbollah. Za gabinetem Saada Haririego opowiedziało się 122 ze 128 deputowanych.

Skazani za "lotniczy spisek"

Trzech urodzonych w Wielkiej Brytanii muzułmanów skazanych zostało na wysokie kary pozbawienia wolności. Przed sąd w Woolwich pod Londynem trafili za udział w spisku na życie pasażerów i załóg linii lotniczych oraz za członkostwo w terrorystycznej komórce kierowanej z Pakistanu.