Porucznik ukraińskiej milicji, który został ciężko ranny w zamieszkach w Kosowskiej Mitrowicy, nie żyje. To pierwsza ofiara poniedziałkowych starć. Ukraińscy funkcjonariusze służyli wtedy ramię w ramię z polskimi policjantami.

Obóz Echo w Diwanii, gdzie stacjonują polscy żołnierze, został ostrzelany przez nieznanych sprawców. Na bazę spadło od pięciu do dziesięciu rakiet typu Katiusza. Spłonęły dwa puste kontenery mieszkalne. Nikt nie ucierpiał.

- Zeszłotygodniowe niepokoje w Tybecie, gdzie doszło do największych od 20 lat antychińskich wystąpień, wywołała "klika Dalajlamy". - powiedział premier Chin Wen Jiabao.

Polski premier obiektem drwin amerykańskiej stacji - donosi "Newsweek". Prowadząca kultowy program stacji NBC "Saturday Night Live!" kpiła z uzyskanej przez Donalda Tuska obietnicy modernizacji naszej armii. A ponad 3 mln widzów przed telewizorami śmiało się z planów... wyposażenia naszych okrętów w nowe moskitiery.

Minister obrony USA Robert Gates oświadczył w poniedziałek po rozmowach na Kremlu, że osiągnięcie porozumienia z Rosją w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej jest możliwe jeszcze przed upływem kadencji prezydenta Busha.

Ambasadora Polski w Iraku gen. Edwarda Pietrzyka chciała zabić Al-Kaida. Taką informację ujawnił jeden z irackich ministrów podczas spotkania z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysławem Stasiakiem.

Terrorystka-samobójczyni zdetonowała w poniedziałek bombę w kawiarni w szyickiej Karbalii na południu Iraku. Zginęły co najmniej 42 osoby - poinformowały służby medyczne.

Polscy policjanci, którzy przebywają w Kosowie po poniedziałkowych zamieszkach zachowują spokój i zapewniają, że nadal będą dbać o to, by było tam bezpieczniej. - Tu wcale nie jest gorzej pod względem bezpieczeństwa niż w Polsce - mówi TVN24 sierż. sztab. Krzysztof Tarnowski.

Odchodzący premier Serbii Vojislav Kosztunica nie wykluczuł możliwości zaproszenia rosyjskich oddziałów, jako sił pokojowych, do zamieszkanego przez Serbów północnego Kosowa. Wraz z Moskwą Belgrad prowadzi też rozmowy na temat powstrzymania "wszelkich form przemocy wobec kosowskich Serbów".

Dziś w nocy szef MSWiA Grzegorz Schetyna razem z innymi przedstawicielami resortu poleci do Kosowskiej Mitrovicy, gdzie w zamieszkach rannych zostało 28 polskich policjantów. Niektórzy z nich mają wrócić do Polski razem ze Schetyną.

- W zamieszkach w Tybecie zginęły setki ludzi - poinformował tybetański parlament na wygnaniu rezydujący w indyjskiej Dharamsali. Tymczasem władze Chin mówią o swojej wielkiej "powściągliwości" w tłumieniu demonstracji, zaś Watykan milczy.

Rzecznik NATO zapowiedział, że Sojusz zdecydowanie i zgodnie z ONZ-owskim mandatem odpowie na akty przemocy w Kosowie. W poniedziałek w Mitrovicy doszło do ciężkich starć z Serbami. Zaatakowano polskich policjantów.

Perkusista słynnego przed laty szwedzkiego zespołu ABBA Ola Brunkert nie żyje. Został znaleziony martwy w swej willi na Majorce. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej nieszczęśliwy wypadek.

Zbigniew Zubel, który służył w siłach ONZ w Kosowie, twierdzi, wielkim zagrożeniem w Kosowie jest łatwy dostęp mieszkańców do broni. Z doświadczenia wie, że niekiedy używana jest nawet broń z czasów pierwszej lub drugiej wojny światowej.

W malutkiej wiosce, oddalonej o 50 km od stolicy Indii - Dehli, przyszła na świat dziewczynka o dwóch twarzach, z podwójnymi ustami i oczami. Wielu Hinduistów wierzy, że dziewczynka jest boginią, wcieleniem Ganeshy, indyjskiego bóstwa szczęścia i wiedzy.

Rośnie liczba polskich policjantów rannych w zamieszkach w Kosowskiej Mitrovicy. Jak poinformował TVN Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji, 28 Polaków ma obrażenia od odłamków granatów. W Kosowie wrze: nad ranem w Mitrovicy doszło do eksplozji, a do wojsk NATO otworzono ogień.

Policyjne armatki wodne pojawiły się na ulicach stolicy Chile. Powodem były protesty fanów włoskiego kompozytora Enio Moricone, gdy po wielogodzinnym czekaniu w kolejce po bilety na koncert artysty nie udało im się ich kupić.

Po 64 latach od śmierci francuskiego lotnika i pisarza, Antoine'a de Saint-Exupery'ego, niespodziewanie wyjaśniły się tajemnicze okoliczności, w jakich zginął. Do zestrzelenia samolotu pilotowanego przez autora "Małego Księcia" przyznał się 88-letni dziś były pilot Luftwaffe.

"Pokój bez granic" - pod takim hasłem setki tysięcy ludzi zgromadziły się na koncercie na granicy Kolumbii i Wenezueli. Jego głównym organizatorem był kolumbijski piosenkarz - Juanes. Muzyk od dawna angażuje się w proces pokojowy pomiędzy zwaśnionymi narodami Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru i Nikaragui.

Co najmniej 13 Tybetańczyków zginęło, a dziesiątki zostało rannych w starciach z chińskimi oddziałami w Lhasie. Gubernator Tybetu zapewnił w poniedziałek, że siły bezpieczeństwa nie użyły ostrej broni przeciwko demonstrantom, a ofiary to "niewinna ludność cywilna".

22 osoby zginęły, a 13 zostało rannych w rezultacie czołowego zderzenia rozpędzonej ciężarówki z pojazdem przewożącym policjantów, do którego doszło w niedzielę na szosie prowadzącej z Kairu do Aleksandrii.

Wybory w Iranie absolutną większością głosów wygrali konserwatyści popierający prezydenta Mahmuda Ahmedineżada - takie wyniki podała irańska telewizja. Konserwatyści zdobyli 163 z 290 miejsc w irańskim parlamencie.

Setki pielgrzymów uczestniczyło w mszach rozpoczynających Wielki Tydzień w Ziemi Świętej i Watykanie. - Chciwość i bałwochwalstwo zagrażają wiernym - ostrzegł papież Benedykt XVI w uroczystej homilii na placu św. Piotra w Stolicy Apostolskiej.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a setki zostały rannych po serii wybuchów na przedmieściach stolicy Albanii. Kula ognia dosłownie zmiotła z powierzchni ziemi wojskową bazę niedaleko Tirany.

- Sąd w Hajfie zdecydował w niedzielę, że polski żaglowiec "Pogoria", który po kolizji z izraelskim kutrem został zatrzymany w Hajfie, może opuścić port. Tak też się stało. "Pogoria" wypłynęła już w morze.

Departament Stanu USA ostro skrytykował Polskę. W opublikowanych właśnie dwóch raportach Amerykanie piętnują nas za przeludnienie w więzieniach, nadużywanie siły przez policję, zbyt długie przetrzymywanie podejrzanych w aresztach oraz dyskryminację kobiet, mniejszości etnicznych i seksualnych – ustalił „Wprost”.

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV powiedział, że w Tybecie dochodzi do "ludobójstwa kulturowego". Wezwał równocześnie do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie ostatnich starć chińskiej policji z protestującymi w stolicy Tybetu, Lhasie. Jednak Dalajlama nie uważa, że igrzyska olimpijskie w Pekinie powinny zostać odwołane.

Co roku 16 marca na ulicach Rygi weterani Łotewskiego Legionu SS obchodzą rocznicę pierwszej bitwy stoczonej u boku Niemców z Armią Czerwoną. Świat obiegają zdjęcia przepychanek z miejscowymi Rosjanami, a Moskwa grzmi o „gloryfikacji faszyzmu”. Wokół historii Łotyszy i Estończyków, którzy przywdziali niemieckie mundury, narosło wiele mitów, nieporozumień i zwyczajnych kłamstw. Dlatego warto przypomnieć ten tragiczny dla narodów bałtyckich okres oraz przytoczyć parę oczywistych faktów historycznych.