Polska nie może przejąć od Rosji śledztwa

- Polska prokuratura nie ma żadnych podstaw prawnych, by przejąć śledztwo od prokuratury rosyjskiej - powiedział TVN24 rzecznik prokuratora generalnego. Na początku przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet leci Rosji, by osobiście dopilnować wykonywania wniosków o pomoc prawną, z jakimi polscy prokuratorzy zwrócili się do strony rosyjskiej.

Amerykańscy żołnierze przepraszają za ostrzał cywili

Dwaj amerykańscy żołnierze przeprosili za atak z pokładu śmigłowca Apache na 12 irackich cywili. Film, który pokazuje, jak cywile giną w ostrzale prowadzonym z pokładu amerykańskiego śmigłowca w Bagdadzie w 2007 roku, ujawnił portal WikiLeaks. Listowne przeprosiny przyjęła m.in. wdowa, której mąż zginął podczas ostrzału. Rodziny pracowników Reutersa, którzy także zginęli w nalocie oświadczyli, że powinni zrobić to przed tym jak film trafił do internetu.

Prezydent RPA: nie mam HIV

Nie jestem zarażony wirusem HIV - oznajmił prezydent RPA Jacob Zuma, inaugurując tym samym w swoim kraju program walki z AIDS. Co ciekawe, Zuma był 4 lata temu sądzony za rzekomy gwałt na zarażonej HIV kobiecie.

350 śledztw ws. terroryzmu

Rekordowa liczba śledztw przeciwko podejrzanym o terroryzm islamistom prowadzona jest w Niemczech. Jest ich 350, a prawie połowa dotyczy zamachów na żołnierzy Bundeswehry w Afganistanie.

"Rosjanie otrzymali kapitał sympatii"

Po katastrofie pod Smoleńskiem "Rosja i Rosjanie otrzymali kapitał sympatii, jakiego dawno nie było w świadomości Polaków" - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Wriemia Nowostiej" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Zastrzegł jednak, że relacji między naszymi krajami wciąż nie można uznać za normalne.

Katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej

Ze względu na złą pogodę w poniedziałek zostały zawieszone działania mające ograniczyć wyciek ropy z platformy wiertniczej, która zatonęła w ubiegłym tygodniu. Do wód Zatoki Meksykańskiej przedostają się znaczne ilości ropy, które wypływają z wraku spoczywającego na głębokości około 1500 m. Do zatamowania wycieku mają posłużyć między innymi zdalnie sterowane podwodne roboty, które rozpoczęły pracę już w niedzielę.

Filipińskie slumsy poszły z dymem

Tysiące rodzin zostały bez dachu nad głową po pożarze slumsów w mieście Quezon na Filipinach, do którego doszło w niedzielę po południu. Z dymem poszło co najmniej 600 domów. Cudem nikt nie zginął, ale jedną osobę przewieziono do szpitala z poparzeniami pierwszego stopnia.

Diamenty się kończą

Największy na świecie producent diamentów na świecie - koncern De Beers uważa, że zasoby diamentów powoli się wyczerpują i dlatego zapowiedział zmniejszenie do 40 milionów karatów wydobycie tych kamieni szlachetnych w 2011 roku. To o 1/5 mniej niż przed dwoma laty.

Samobójca chciał zabić brytyjskiego ambasadora?

W poniedziałek rano w pobliżu konwoju z brytyjskim ambasadorem w Jemenie doszło do eksplozji - podała agencja Reuters. Według niej, był to atak zamachowca-samobójcy. Ambasador jest bezpieczny, jedna osoba zginęła.

Korea w żałobie

Pięciodniowa żałoba narodowa, prowizoryczne ołtarze w całym kraju, kondolencje od prezydenta i oskarżenia pod adresem Korei Północnej - to wszystko skutki zatonięcia pod koniec marca południowokoreańskiego okrętu wojennego Cheonan. Podczas katastrofy zginęło 46 marynarzy.

Wybrali Miss Indian

Ponad 100 tys. Indian z całego świata zebrało się w Duke City w Stanach Zjednoczonych, by razem dyskutować, śpiewać, tańczyć i wybrać swoją miss. Najpiękniejszą Indianką świata - głosami członków ponad 3 tys. plemion - została Dakota Brant z Kanady.

Trują uczennice, żeby zniechęcić do nauki

Mdłości, ból głowy, osłabienie - na takie objawy skarżyło się ponad 80 uczennic z Afganistanu. Według władz, to przeciwnicy edukacji kobiet znów sięgają po trujące substancje, żeby zniechęcić dziewczęta do nauki.

Hawking: Obcych lepiej nie zapraszać

Nie należy szukać kontaktu z istotami pozaziemskimi, bo mogą się okazać bardziej podobni do "Obcego" niż "E.T.". Brytyjski fizyk Steven Hawking wierzy w istnienie inteligentnych form życia poza Ziemią, ale nie w dobre intencje kosmitów. - Spotkanie z Krzysztofem Kolumbem nie wyszło na dobre rdzennym Amerykanom - przypomina.

Węgry w rękach opozycji

Centroprawicowy opozycyjny Fidesz zdobył w niedzielę, po drugiej turze wyborów parlamentarnych na Węgrzech, dwie trzecie mandatów w nowym Zgromadzeniu Narodowym - podała komisja wyborcza po przeliczeniu ponad 97 proc. głosów.

Prezydent wybrany, sondaże potwierdzone

Zaskoczenia nie ma. Jeśli wierzyć wynikom exit polls, to urzędujący obecnie prezydent Heinz Fischer pozostanie na tym stanowisku przez kolejne sześć lat.

Łukaszenka krytykuje Rosję

Rosjanie zaleźli za skórę Aleksandrowi Łukaszence. Białoruski prezydent zaatakował swoich sąsiadów za to, że nie płaci za użytkowanie baz wojskowych na terenie Białorusi. Zagroził jednocześnie, że nie weźmie udziału w szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w maju.

Cztery tysiące przeciw prezydentowi

Wycofanie się Floty Czarnomorskiej i usunięcia ze stanowiska prezydenta Wiktora Janukwoycza - to dwa główne postulaty, które wysunęli demonstranci zebrani we Lwowie. Z protestem przeciwko prezydentowi i jego decyzjom protestowało cztery tysiące osób.

Zamieszki po wezwaniu do negocjacji

Do brutalnych starć Palestyńczyków z izraelską policją doszło w niedzielę we wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy protestowali przeciwko przemarszowi ultraprawicowej grupy żydowskich osadników, którzy sprzeciwiają się wznowieniu procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Na powrót do stołu rokowań naciskał wysłannik Stanów Zjednoczonych George Mitchell.

Stan wyjątkowy po tornadzie

W siedemnastu okręgach stanu Missisipi wprowadzono stan wyjątkowy - wszystko z powodu tornada, które przetoczyło się nad regionem. Według ostatniego bilansu zginęło co najmniej 10 osób, w tym trzymiesięczne dziecko. Kilkadziesiąt innych osób zostało rannych.

Mussolini nie może wisieć

Cztery tysiące plakatów z faszystowskim przywódcą Benito Musssolinim nie zawiśnie w Rzymie. Włoska policja skonfiskowała je w niedzielę w środowiskach skrajnej prawicy. 17 osobom, które miały rozwiesić plakaty, postawiono zarzut apologii faszyzmu.

Polska po niemiecku

Chcemy wyjaśnić nieporozumienia i sprawdzić, ile prawdy tkwi w stereotypach na temat Polski - to powody, dla których niemieckojęzyczny kanał telewizyjny 3sat postanowił poświęcić niedzielę naszemu krajowi. Przez cały dzień nadawane są reportaże, filmy dokumentalne i fabularne o Polsce.

Irańskie rakiety na "pogróżki" USA

Iran wystrzelił pięć rakiet w odpowiedzi na "nuklearne pogróżki" Stanów Zjednoczonych. Wszystko miało miejsce podczas ćwiczeń w Zatoce Perskiej korpusu Strażników Rewolucji, ideologicznej armii irańskiego reżimu.

Druga polska ofiara zawalenia domu

W niedzielę rano w zawalonym dzień wcześniej domu w Neapolu strażacy znaleźli zwłoki Polaka. To druga ofiara tej katastrofy z naszego kraju. W sobotę w wyniku odniesionych ran po runięciu pustostanu zmarła Polka.

Al-Kaida przyznaje: zginęli nasi dowódcy

Al-Kaida w Iraku potwierdziła, że nie żyje jej dwóch czołowych przywódców. Organizacja terrorystyczna ogłosiła to w oświadczeniu zamieszczonym w niedzielę w internecie.

Juszczenko: Ja i prezydent Kaczyński walczyliśmy

- Jest to zwycięstwo moskiewskiego projektu - tak były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko komentował w programie "Horyzont" w TVN24 fakt, iż Rosja porozumiała się z Ukrainą w sprawie stacjonowania Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew podpisali w środę umowę przedłużającą okres stacjonowania rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy o ćwierć wieku.

Nowa gwiazda polityki

Nowa polityczna gwiazda w Wielkiej Brytanii. Nick Clegg - przywódca Liberalnych Demokratów może zmienić niezmienny od dziesięcioleci układ politycznych sił. Jeszcze niedawno mało kto słyszał o tym polityku - dziś porównuje się go nawet do Winstona Churchila. Clegg podbija serca Brytyjczyków, a Wyspy ogrania "cleggmania", podobna do "obamomanii". A polityczni konkurenci drżą, bo wybory za niecałe dwa tygodnie.

Meteoryt spadł na plażę

Izraelskie media donoszą o meteorycie który uderzył w ziemię na plaży niedaleko Tel Awiwu. Na szczęście nikomu nic nie stało. Obiekt zostanie teraz przebadany przez geologów.

Fidesz o krok od pełni władzy

W niedzielę na Węgrzech odbędzie się druga tura wyborów parlamentarnych. Centroprawicowa partia Fidesz ma wielką szansę, aby zdobyć dwie trzecie mandatów w 386-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, co pozwoli na wprowadzenie zmian do konstytucji.

Arizona oskarżana o faszyzm

Prawdziwa burza przetacza się po Stanach Zjednoczonych po tym, jak gubernator stanu Arizona Jan Brewer podpisała najbardziej restrykcyjną ustawę imigracyjną w kraju. Nowe regulacje skrytykował już prezydent Barack Obama odbierając je częściowo jako swoją porażkę, a inni przeciwnicy przepisów alarmują, że otwierają one drogę do tworzenia tak zwanych "profilów rasowych" osób przebywających na terenie stanu - głównie latynosów.