Afganistan dzieli Amerykę

Nowa strategia Baracka Obamy ws. Afganistanu - w tym wysłanie dodatkowych 30 tys. amerykańskich żołnierzy, podzieliła niemal na połowę amerykańskie społeczeństwo - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "New York Timesa" i telewizji CBS News.

Chcą aresztu dla wiceministra. Parlament mówi nie

Włoska Izba Deputowanych odrzuciła wniosek prokuratury o aresztowanie wiceministra gospodarki Nicoli Cosentino z rządzącej partii Lud Wolności. Polityk jest podejrzany o powiązania z neapolitańską mafią.

Wdarli się na szczyt udając rządową delegację

Aktywiści z Greenpeace, udając rządową delegację wdarli się na główny podjazd pod siedzibę Rady Europejskiej, gdzie premier Szwecji Fredrik Reinfeldt witał zjeżdżających się na unijny szczyt przywódców państw i rządów UE. Wysiadając z samochodu pokazali transparent z hasłem: "Unio, uratuj Kopenhagę!"

Nagrodzony za łamanie praw człowieka

Szef ukraińskiego MSW, Jurij Łucenko znalazł się na podium ukraińskiej nagrody przyznawanej najbardziej zagorzałym wrogom praw człowieka. Został głównym laureatem antynagrody "Chwast Roku". Nagrodę przyznał Ukraiński Związek Helsiński.

Antybiotyk w mięsie z USA

Rosja rezygnuje z kolejnych zakładów dostarczających mięso wieprzowe z USA. Tym razem zakaz importu objął kolejne cztery wytwórnie. Rosyjskie władze nie wykluczają jednocześnie pełnego zamknięcia własnego rynku dla dostawców z USA, jeśli nie będą oni przestrzegać standardów jakościowych.

Wyspy toną. Premier błaga o pomoc

Zmiany klimatyczne zagrażają gatunkowi ludzkiemu - mówił w parlamencie premier Tuvalu, jednego z najbardziej zagrożonych zmianami klimatycznymi państw świata. W Parlamencie Europejskim gorąco zaapelował do świata o większe wysiłki na rzecz redukcji emisji CO2.

Walczą ze sobą, a wspólnie z A/H1N1

Wszystko wskazuje na ocieplenie w napiętych stosunkach między Koreą Pn., a Pd. W związku z epidemią grypy A/H1N1 w Korei Północnej Seul zareagował ofertą dostarczenia niezbędnych medykamentów. Phenian zdecydował się skorzystać z tej pomocy.

Miliarderzy za Juszczenką. "Z nim pomnożycie kapitał"

Mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski miliarder i krytyk Kremla, Borys Bieriezowski wezwał ukraińskich oligarchów, by w wyznaczonych na styczeń wyborach prezydenta Ukrainy poparli kandydaturę Wiktora Juszczenki. - On jako jedyny gwarantuje, że zachowacie i pomnożycie swój kapitał - deklaruje.

Sąd nie chce badać czy obrażono Stalina

Apelacja w sprawie przeprosin Józefa Stalina wniesiona przez jego wnuka została oddalona. Moskiewski Sąd Miejski podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i zdecydował, że stowarzyszenie Memoriał, były prokurator wojskowy Anatolijowi Jabłokowowi i rosyjska "Nowa gazeta" nie złamali prawa.

To nie koniec ofiar pożaru w klubie rosyjskich elit

Pięć dni po tragicznym pożarze w nocnym klubie "Kulawy koń" bilans ofiar zwiększył się o kolejne 10 osób. Według najnowszych danych w rosyjskim Permie zginęło 136 osób. W szpitalach nadal znajduje się 95 rannych, stan 33 jest bardzo ciężki. Tymczasem śledczy dotarli do dokumentu z sierpnia 2009 roku, z którego wynikało, że klub posiada wiele witrażowych okien, które mogły być użyte jako wyjścia ewakuacyjne. W rzaczywistości były one zamurowane i to doprowadziło do tragedii.

Dobry przywódca, który nie dba o klimat

Premier Donald Tusk zajął przedostatnie miejsce w kategorii "zaangażowanie w sprawy klimatyczne" w rankingu brukselskich korespondentów, którzy oceniali przywódców państw UE. Dziennikarzom nie spodobała się jego "zaciekła obrona narodowych interesów w debacie na temat zmian klimatycznych". Dobre oceny polski premier dostał w kategorii "przywództwo".

Obama odebrał Nobla za pokój: konfliktów nie można uniknąć

"Z dumą i skromnością, pragnąc sprostać tym najwyższym wymaganiom, które stawia przed nami świat", odebrał Pokojową Nagrodę Nobla prezydent USA Barack Obama. Jeszcze przed uroczystością w ratuszu w Oslo Obama przyznał, że "nie ma wątpliwości, że są inni, którzy może bardziej na to (nagrodę) zasługują", a później dodał, że "będą momenty, kiedy kraje użyją siły".

Europejska siatka pedofilów rozbita. Rewizje także w Polsce

Setki rewizji w 19 krajach (także w Polsce) i 115 osób za kratkami - taki jest wynik wspólnej akcji policjantów z kilku krajów europejskich, którzy rozbili siatkę rozprowadzającą zdjęcia pornograficzne dzieci z austriackiej strony internetowej.

"Nie ma sensu (ekologicznie) zarzynać gospodarki"

- Jeśli my zarżniemy swoją gospodarkę, a inni będą emitować ciągle tak dużo dwutlenku węgla jak do tej pory, to nie będzie miało sensu - ogłosił na zjeździe EPL Donald Tusk. Premier deklaruje "ostrożność" co do ograniczenia emisji CO2.

Po co ZBiR? Rosjanie nie wiedzą

Ponad połowa Rosjan ma problem z odpowiedzią na pytanie, jaki cel ma utworzenie Związku Białorusi i Rosji. Niemniej większość pytanych opowiada się za dalszym zbliżeniem Mińska i Moskwy.

Lista "porwanych" przez Amerykanów

Irańskie władze twierdzą, że Amerykanie w ostatnim czasie porwali 11 Irańczyków. O liście "uprowadzonych" poinformowały irańskie media.

Pół roku więzienia za usunięcie krzyża

Głosy domagające się zdjęcia krzyży ze wszystkich publicznych miejsc doczekały się we Włoszech równie radykalnej odpowiedzi. Grupa katolickich senatorów centroprawicowej włoskiej koalicji pisze ustawę, która przewiduje karę do pół roku więzienia oraz grzywnę w wysokości 1 tys. euro dla urzędnika państwowego za zdjęcie krzyża w budynku użyteczności publicznej lub odmowę jego zawieszenia.

To nie UFO, to Rosjanie

Tak jak przypuszczali naukowcy, tajemnicze światła nad Norwegią to najprawdopodobniej rosyjska rakieta. Dziennik "Wiedomosti" podał bowiem informację, o kolejnej nieudanej rosyjskiej próbie z rakietą Buława.

Porwali dziesiątki dzieci

Grupa uzbrojonych mężczyzn porwała 75 osób ze szkoły podstawowej na południu Filipin. Zakładnikami w większości są dzieci. Filipińczycy obawiają się, że dojdzie do powtórki masakry z listopada, gdy porywacze w prowincji Maguindanao uprowadzili i zamordowali 57 osób.

Najczęściej o "polskich obozach" mówią Niemcy

To w niemieckich mediach najczęściej w tym roku padało sformułowanie o "polskich obozach" zagłady lub koncentracyjnych, wynika z raportu MSZ, który opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie w zagranicznych mediach padły w tym roku, według statystyk MSZ, 103 takie przekłamania.

Podejrzani Amerykanie wpadli w Pakistanie

Pięciu Amerykanów, których Pakistańczycy podejrzewają o kontakty z muzułmańskimi radykałami, znalazło się w pakistańskim areszcie. Trwają przesłuchania, ale służby bezpieczeństwa zapewniają, że zatrzymani współpracują.

Obalony prezydent nie chce wyjechać

Jeszcze w środę wydawało się, że obalony w czerwcu prezydent Hondurasu Manuel Zelaya opuści ostatecznie kraj i zakończy trwający od niemal pół roku kryzys. W czwartek przedstawiciele rządu jednak ogłosili, że plan wyjazdu Zelayi z kraju został odłożony.

Bezbolesna kara śmierci

Zamiast trzech zastrzyków – tylko jeden. To nowa metoda uśmiercania więźniów w stanie Ohio, w USA. Ma być efektywniej – skazani mają mniej się męczyć

Sarkozy i Brown uderzają podatkiem w bankierów

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown udowodnili, że potrafią potrafią działać (i pisać) razem. We wspólnym artykule opublikowanym w czwartkowym wydaniu amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal" wezwali do jednorazowego opodatkowania wszelkich finansowych nagród, jakie banki przyznały swym pracownikom.

Zamach w Bombaju? "Jestem niewinny"

Amerykanin David Headley został oskarżony przez władze USA o związek z atakami terrorystycznymi w Bombaju w 2008 r. W środę, podczas pierwszego pojawienia się w sądzie, mężczyzna nie przyznał się do winy.

Kto pomagał w brutalnych zamachach?

Premier Iraku Nuri al-Maliki oskarżył bliżej niesprecyzowaną zagranicę o pomoc w przeprowadzeniu we wtorek serii zamachów w Bagdadzie. W atakach zginęło około 120 osób, około pół tysiąca zostało rannych.