W Ndżamenie ciągle słychać wymianę ognia między siłami rządowymi a rebeliantami - donoszą świadkowie. Tymczasem prezydent Francji, której kolonią był Czad do 1960 r., zapowiada, że jest gotów w razie potrzeby wysłać do Afryki francuskich żołnierzy.

Francuski prezydent Nicolas Sarkozy i jego nowo poślubiona żona Carla Bruni wygrali proces sądowy przeciwko liniom lotniczym Ryanair. Para zaskarżyła przewoźnika o bezprawne użycie ich wizerunku w reklamie.

Irański sąd skazał na śmierć 22-letniego mężczyznę, który po raz czwarty w życiu pił alkohol. W myśl obowiązującego w Iranie prawa szariatu, to o jeden raz za dużo.

7 milionów Holendrów obejrzało telewizyjne wyznanie chłopaka, który wyjaśnił zagadkowe zniknięcie amerykańskiej nastolatki. Joran Van der Sloot został nagrany ukrytą kamerą, jak opowiadał przyjacielowi o okolicznościach śmierci Amerykanki.

"Superwtorek" jest arcyważnym dniem dla kandydatów do wyścigu o fotel w Białym Domu. Dzięki prawyborom w 24 stanach, delegatom Republikanów i Demokratów będzie dużo łatwiej podjąć decyzję, kogo ich partie powinny nominować na najwyższe stanowisko w państwie.

Siemion Mogilewicz, który stał za dostawami gazu do Polski, łączy podziemie kryminalne ze światem biznesu i polityki. Jego wiedza może zaszkodzić wielu znanym postaciom, nawet z samego Kremla. Aresztowanie nietykalnego dotąd bossa sołncewskiej mafii może oznaczać prawdziwe „trzęsienie ziemi” nie tylko w Rosji.

Rosyjska prokuratura poinformowała we wtorek, że grupa aresztowanych skinheadów popełniła co najmniej 20 morderstw na tle rasistowskim. Według rzecznika szefem podejrzanych jest 19-letni student, którego zatrzymano w kwietniu ubiegłego roku.

Służby prasowe Kremla potwierdziły, że Władimir Putin spotka się z Donaldem Tuskiem. Najpewniej politycy będą rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym i instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej.

Według danych Czerwonego Krzyża, już ponad 1000 osób straciło życie a ponad 300 tys. było zmuszonych do opuszczenia domów w wyniku walk toczonych w Kenii od grudniowych wyborów.

Kolejny wybuch wulkanu Llaima w Chile. Nie ma na razie żadnych doniesień o ofiarach i rannych, ale ze względu na wydobywająca się z krateru lawę i popiół chilijskie władze ewakuowały ponad 20 osób.

Być może niedługo turyści wybierający się do San Francisco nie będą mogli już zwiedzać starych murów legendarnego więzienia Alcatraz. We wtorek odbędzie się referendum w sprawie przekształcenia go w Centrum Pokoju.

To nie jest zwykły dzień - w Stanach Zjednoczonych mamy dziś superwtorek. W 24 stanach do urn pójdą zwolennicy Demokratów i Republikanów by w prezydenckich prawyborach oddać głos na swojego faworyta w wyścigu do fotela w Białym Domu. Najnowszy sondaż wróży wygraną demokraty Baracka Obamy i republikanina Mitta Romneya.

Władze Wielkiej Brytanii wpadły na pomysł wręczania imigrantom specjalnych broszur. Mogliby się z nich dowiedzieć jak należy zachowywać się w tym kraju. Wśród proponowanych informacji znalazły się takie jak: nie prowadzić samochodu po alkoholu i szanować stanie w kolejce.

Co roku przez nasz kraj przewija się 15 tysięcy niewolników - alarmuje "Polska". Tymczasem według dziennika polska policja lekceważy handel żywym towarem.

15 samochodów, w tym jeden polski staranował wiedeński autobus. Jego kierowca dał popis bezmyślności: poszedł naprawiać tylne drzwi nie zaciągając wcześniej hamulca. Autobus stoczył się prawie 200 metrów pochyłą Maertzstrasse niszcząc wszystko na swojej drodze...

Kolejna afera podsłuchowa - tym razem jednak nie w Polsce, a w Wielkiej Brytanii. Według mediów brytyjska policja podsłuchiwała posła Partii Pracy Sadiqa Khana. Minister sprawiedliwości Jack Straw już zapowiedział dochodzenie w tej sprawie.

- W moim przekonaniu polityka zagraniczna została zmieniona w kierunku bardzo dobrym - były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Teraz My" na antenie TVN chwalił dyplomację rządu Donalda Tuska.

Tureckie samoloty zbombardowały około 70 kurdyjskich celów w północnym Iraku. Choć nie ma oficjalnych danych dotyczących ofiar i zniszczeń, przedstawiciele Kurdów mówią, że bomby spadły na co najmniej trzy przygraniczne wioski.

Francuska stewardessa topless, rozbierająca się dla pilotów samolotu - film z tego niecodziennego lotu przedostał się kilka dni temu do Internetu. Kilkuset pasażerów lecących samolotem było zupełnie nieświadomych, jak zaledwie kilka metrów dalej piloci zabawiają się w swojej kabinie.

Największe od upadku ZSRR manewry floty na Atlantyku były kolejnym pokazem siły rosyjskiej armii. Kreml konsekwentnie dąży do przywrócenia jej dawnej świetności, a generałowie i politycy straszą Zachód wojną atomową. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Cotygodniowy dodatek do dziennika "Niezawisimaja Gazieta" zanegował w najnowszym wydaniu prawdę o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 roku. Pretekstem do publikacji jest nominowanie do Oscara filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

- Amerykański tarcza antyrakietowa w Polsce może się stać celem systemów obronnych Rosji - oświadczył przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow. Rosyjska prasa atakuje ministra Sikorskiego, wskazując, że jego ustalenia w Waszyngtonie ograniczyły pole manewru Tuskowi podczas planowanej wizyty w Moskwie.

Do tragicznego w skutkach incydentu doszło w sobotę w rejonie miasta Iskandarija na południe od Bagdadu. W czasie operacji wymierzonej przeciwko Al-Kaidzie siły USA omyłkowo zabiły co najmniej dziewięciu irackich cywilów. Dowództwo armii USA w Iraku poinformowało o tym dopiero w poniedziałek.

Uważany za prozachodniego demokratę Boris Tadić wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Serbii. Według wstępnych wyników, obecny prezydent zdobył 50,5 proc. głosów, a jego rywal, nacjonalista Tomislav Nikolić - 47,8 proc.

Już w przyszłym roku na orbicie okołoziemskiej pojawi się pierwszy irański satelita. Tak przynajmniej zapowiadają władze w Teherania, które w poniedziałek zainaugurował swoje pierwsze centrum kosmiczne.

Sześć osób zginęło, a 25 zostało rannych w ataku terrorystycznym w pakistańskim mieście Rawalpindi. Zamachowiec-samobójca na rozpędzonym motorze staranował wojskowy autobus.

Zbliża się kulminacyjny moment prezydenckich prawyborów w USA. W tzw. "superwtorek" swoich faworytów wskażą wyborcy w aż 24 stanach, w tym kilku największych. W najnowszych sondażach prowadzą Barack Obama wśród Demokratów i John McCain wśród Republikanów.

Siły rebeliantów zostały wyparte ze stolicy kraju Ndżameny - poinformowało dowództwo wojsk rządowych Czadu. Zacięte walki o stolicę i niestabilna sytuacja w kraju spowodowały jednak, że polski resort obrony spowolnił przygotowania do wyjazdu do Czadu polskich żołnierzy.

Jeśli wygrana w prawyborach Demokratów zależałaby od poparcia amerykańskich celebrities, Barack Obama miałby ją w kieszeni. Tak można wnioskować, oglądając nagranie, które pojawiło się internecie. Poparcie dla senatora z Illinois wyśpiewuje w nim m.in. Scarlett Johansson.