Atak szału po sprzeczce. Cztery osoby nie żyją

Wybuch i strzelanina w niemieckim mieście Lörrach w Badenii-Wirtembergii. Zginęły trzy osoby i napastniczka, a kilkanaście osób jest rannych. Strzelała kobieta, która według słów policjantów wpadła w amok. Prokurator Dieter Inhofer poinformował, że do tragedii doszło prawdopodobnie w wyniku sprzeczki życiowych partnerów.

Podejrzany o terroryzm wyprowadzony z samolotu

Na lotnisku Schipol w Amsterdamie zatrzymano mężczyznę podejrzanego o powiązania z terroryzmem. Brytyjczyk somalijskiego pochodzenia został wyprowadzony z samolotu przez żandarmerię wojskową w niedzielę. O zajściu poinformował rzecznik holenderskiej prokuratury Evert Boersma.

Ten szyb jest już "martwy"

Ekipy koncernu BP ostatecznie uszczelniły miejsce katastrofalnego wycieku ropy w szybie naftowym Macondo w Zatoce Meksykańskiej. Został on uszkodzony w wyniku eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

Nacjonaliści w szwedzkim parlamencie

Centroprawicowa koalicja premiera Fredrika Reinfeldta wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji i nadal będzie rządzić krajem. Straciła jednak absolutną większość, do której zabrakło jej trzech mandatów.

Chorwacja walczy z wodą

Chorwacja walczy z powodzią. Fala kulminacyjna na rzece Sava dotarła do Zagrzebia. W mieście ogłoszono alarm powodziowy.

Tajfun uderzył w Tajwan, są ranni

Tajfun Fanapi, który uderzył w Tajwan, wiał z prędkością prawie dwustu kilometrów na godzinę. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, ale jest wielu rannych. Ewakuowano już ponad sześć tysięcy mieszkańców.

Marysia i papież

Marysia nie rozumie tego całego zamieszania, bo ma dopiero 11 miesięcy. Ale z powodu błogosławieństwa Benedykta XVI dziewczynkę znają nie tylko w Szkocji, ale i poza jej granicami.

Zamachy w Iraku. 36 zabitych

Co najmniej 36 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wybuchu dwóch samochodów-pułapek w niedzielę rano w Bagdadzie i ataku zamachowca w Falludży- podały źródła w irackim MSW. Wcześniej informowały one o 21 zabitych i 48 rannych.

Rakieta zabiła dzieci

Co najmniej sześcioro dzieci zginęło w niedzielę w prowincji Kunduz, na północy Afganistanu, gdy wybuchła znaleziona przez nie rakieta - poinformowali przedstawiciele władz lokalnych oraz afgańskiego MSW. Według resortu rakieta została wystrzelona przez rebeliantów w niedzielę.

Igor straszy na Bermudach

Huragan Igor, jeden z trzech olbrzymich huraganów szalejących na Atlantyku, dociera do Bermudów. Władze wysp ostrzegają, że jest to "najgorszy huragan, jaki kiedykolwiek uderzył w tamtejsze wybrzeża". Centrum Igora znajdzie się nad samymi Bermudami lub w w ich ścisłym pobliżu najprawdopodobniej w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano.

Chiny zrywają z Japonią. Częściowo

Chiński rząd zawiesił wszystkie kontakty rządowe na wysokim szczeblu z Japonią. Jest to wynik decyzji japońskiego sądu, który przedłużył zatrzymanie do 29 września kapitana chińskiego statku po kolizji z japońskimi łodziami patrolowymi.

Reformator Kościoła błogosławionym

Benedykt XVI beatyfikował w Birmingham Johna Henry'ego Newmana (1801-90) - wybitnego teologa, człowieka wieku talentów, anglikanina, który przeszedł na katolicyzm. W uroczystości brało udział 9 kardynałów, 14 arcybiskupów i 80 tys. wiernych.

Polacy uratowali ich przed talibami

Po raz kolejny polscy żołnierze uratowali pojmanych i więzionych przez rebeliantów Afgańczyków. Talibowie zamierzali dokonać na nich egzekucji w przeddzień wyborów parlamentarnych. Tym razem Polacy ocalili od śmierci trzy osoby - podały Polskie Siły Zbrojne.

Dwóch brytyjskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

Dwaj brytyjscy żołnierze zginęli w sobotę na południu Afganistanu w eksplozji nie związanej z aktami przemocy podczas wyborów parlamentarnych - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy zginęli podczas patrolu w rejonie Laszkar Gah w prowincji Helmand.

Mniej ofiar wyborów w Afganistanie

Podczas sobotnich wyborów parlamentarnych w Afganistanie zanotowano więcej aktów przemocy w porównaniu z wyborami prezydenckimi w 2009 roku, lecz mniej było ofiar śmiertelnych - podało w niedzielę dowództwo NATO w tym kraju.

Szwedzi wybierają parlament

Szwedzi wybierają parlament. Dwa z trzech sondaży przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Szwecji przewidywały, że wygra je rządząca centroprawicowa koalicja Sojusz dla Szwecji, może jednak stracić większość w parlamencie. Prognozy dawały też dobry wynik nacjonalistom, co może zmienić mapę polityczną kraju.

Zwolniono podejrzanych o zamach na papieża

Nie było planów zamachu na Benedykta XVI, przynajmniej nie ze strony sześciu osób zatrzymanych w piątek w Londynie. Wszyscy zostali zwolnieni z aresztu. Jak poinformował w niedzielę nad ranem Scotland Yard, nie postawiono im żadnych zarzutów.

ETA chce pokoju

Baskijska organizacja zbrojna ETA deklaruje: jesteśmy podjąć nowe wysiłki mające na celu pokojowe kontynuowanie walki o niepodległość Kraju Basków. O nowym komunikacie ugrupowania poinformował baskijski dziennik Gara.

Świętowali niepodległość pod ziemią

Chile świętuje niepodległość swojego kraju. 200 lat temu kraj wyzwolił się spod hiszpańskiego jarzma. Niepodległość kraju świętowali również górnicy, którzy od początku sierpnia są uwięzieni 700 metrów pod ziemią.

Barak jedzie do USA

Izraelski minister obrony Ehud Barak wybiera się w niedzielę z pięciodniową wizytą do Waszyngtonu. Jaki jest cel tej podróży? To rozmowy z wysokiej rangi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

40 gangsterów porwało dziewięciu policjantów

Dwóch policjantów zginęło, a siedmiu uznano za zaginionych po tym, jak policja wpadła w zasadzkę w stanie Guerrero w południowym Meksyku - poinformowali w sobotę przedstawiciele policji.

Ludzie wracają do Groznego

Za sprawą przyjazdu Ahmeda Zakajewa do Polski i gorącej atmosfery wokół jego zatrzymania, głośno zrobiło się o Czeczenii. Jak dziś wygląda sytuacja w tym państwie i jak kraj podnosi się z ruiny po ostatnim konflikcie z Rosją?

"Wzruszające" spotkanie papieża z ofiarami

Spotkanie Benedykta XVI z ofiarami księży-pedofilów było "wzruszające" - poinformował w Londynie watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Papież przez pół godziny rozmawiał w sobotę w nuncjaturze apostolskiej z 4 kobietami i mężczyzną w wieku 40-50 lat.

Sikorski: Polska poczuła siłę, dlatego otwarła się na Rosję

- Powód, dla którego stać nas na taką politykę wobec Rosji wynika z tego, że my się Rosji mniej boimy - mówi w programie "Horyzont" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak wskazuje, zmiana w naszym myśleniu zbiegła się ze zmianą w polityce zagranicznej Rosji, gdy tamtejsi politycy zdali sobie sprawę, że "nie da się szacunku zbudować na gazie i ropie". W ocenie Sikorskiego Polska nie tylko dobrze radzi sobie politycznie ze wschodnim sąsiadem, ale też awansowała do pierwszej ligi w polityce wewnątrzeuropeskiej.

Papież podzielił Londyn

- Nie lękajcie się w pełni zawierzyć Chrystusowi - mówił Benedykt XVI do młodzieży w londyńskim Hyde Parku. Papieża entuzjastycznie powitano na modlitewnym czuwaniu z udziałem ok. 80 tys. wiernych. Jednak nie cały Londyn był tak przychylny papieżowi. W sobotę doszło również do marszu przeciwko wizycie Benedykta XVI, w którym udział wzięli m.in. ateiści, geje, feministki i zwolennicy wyświęcania kobiet.

Ofiary księży-pedofilów "cierpią jak męczennicy"

"Zbrodnią nie do opisania" nazwał Benedykt XVI skandal pedofilii w Kościele. W homilii w katedrze Westminsterskiej w Londynie papież porównał to, przez co przeszły ofiary księży-pedofili, do cierpień męczenników. Po mszy spotkał się też z pięciorgiem dawnych ofiar księży-pedofilów.

"Wystawa o wypędzeniach nie będzie relatywizować historii"

- Wystawa w przyszłym berlińskim muzeum poświęconym wysiedleniom Niemców nie będzie relatywizowała historii - zapewnił dyrektor odpowiedzialnej za przygotowanie ekspozycji fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" Manfred Kittel. Podczas zakończonej w sobotę w Berlinie międzynarodowej konferencji historycznej przedstawił on pierwszy zarys koncepcji wystawy w przyszłym muzeum, wokół którego już obecnie narosło wiele kontrowersji.

Atom? Nein, danke!

Sto tysięcy demonstrantów krzyknęło NEIN dla atomu w stolicy Niemiec. Protestowali przeciwko rządowym planom przedłużenia życia elektrowni atomowych średnio 12 lat. Popierani przez największe partie lewicowe protestujący odcięli rządową dzielnicę Berlina, otaczając ją żywym łańcuchem z ludzi.

Piją piwo już od dwustu lat

W Monachium w sobotę już po raz dwusetny rozpoczęło się największe i najbardziej popularne święto piwa na świecie - Oktoberfest. Potrwa przez najbliższe dwa tygodnie, a przez ten czas w 15 wielkich namiotach kilka milionów ludzi wypije hektolitry złotego płynu. W tym roku jednak po raz pierwszy nie będą mogli przy tym zapalić papierosa.

Głosowanie w cieniu rakiet

To była trudna wyborcza sobota w Afganistanie. Co piąty lokal wyborczy w ogóle nie został otwarty, a w atakach talibów w całym kraju zginęło co najmniej dziesięć osób, a 20 zostało rannych. Po południu czasu polskiego zakończyło się głosowanie w wyborach Zgromadzenia Narodowego (Wolesi Dżirga), niższej izby parlamentu Afganistanu.