Brytyjczycy oddalają się od Europy. I ostrzegają: standard życia się obniży

Brytyjski minister finansów George Osborne podkreślił we wtorek, że "Brytyjczycy nie chcą być częścią coraz ściślejszej UE"Shutterstock

Brytyjski minister finansów George Osborne podkreślił we wtorek, że "Brytyjczycy nie chcą być częścią coraz ściślejszej UE". - Konieczne jest wprowadzenie zmian zwiększających konkurencyjność UE i zabezpieczających interesy państw poza strefą euro - wskazał.

W wystąpieniu w Berlinie podczas Dnia Niemieckiej Gospodarki Osborne wyjaśniał brytyjskie pomysły na zreformowanie UE. Zwrócił uwagę na mocne relacje łączące W. Brytanię z Niemcami, a także wspólną rolę obu państw w "zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa na kontynencie europejskim".

"Nieco inny stosunek"

- W 1989 roku nigdy nie pomyślałbym, że w przyszłości będę spotykał się z ministrem zjednoczonych Niemiec na kolacji we włoskiej restauracji w Berlinie - podkreślił. Jak zauważył, Wielka Brytania i Niemcy wspólnie "pokazały prawdziwe gospodarcze przywództwo w Unii Europejskiej". - Od kryzysu sprzed siedmiu lat, nasze gospodarki urosły o 13 proc. Reszta kontynentu - zaledwie o 4 proc. Odpowiadamy za ponad dwie trzecie wzrostu gospodarczego w całej Unii, tworząc ponad trzy miliony nowych miejsc pracy - podkreślił Osborne, chwaląc oba rządy za odważne decyzje i konsolidację finansów publicznych. - Mam ogromny szacunek dla roli Niemiec w Europie i chcę, żeby to było jasne: chcemy, żeby wam się powiodło. To w ogromnym stopniu w interesie Wielkiej Brytanii i całej Europy. Wiem też, że w zamian za to, uszanujecie to, że Wielka Brytania ma nieco inny stosunek do Unii Europejskiej - zaznaczył.

Jakie zarzuty?

- Jeśli swoboda przepływu osób ma być wprowadzana w sposób zrównoważony, opinia publiczna musi postrzegać ją jako wolność do nieograniczonej geograficznie pracy, a nie wybierania najkorzystniejszego systemu świadczeń socjalnych. Jeśli politycy mają brać odpowiedzialność za swoje decyzje, musimy wzmocnić rolę parlamentów narodowych - zaapelował brytyjski minister. Ostrzegł jednocześnie, że jeśli Unia Europejska nie poradzi sobie z problemem barier w wolnym handlu i nadmiernych regulacji, "następne pokolenie nie będzie miało pracy, standard życia się obniży, a cały projekt Unii straci poparcie obywateli Europy". - Często narzekamy, że największe firmy informatyczne nie pochodzą z Europy. Główną przyczyną tej sytuacji jest fakt, że nie stworzyliśmy dla nich wspólnego cyfrowego rynku Unii Europejskiej - wskazał minister. - Dlaczego mogę kupić fizyczny nośnik, płytę z niemiecką muzyką, kiedy jestem w Berlinie, ale nie zawsze mogę zalogować się do niemieckiego sklepu internetowego i ściągnąć pojedynczy utwór tylko dlatego, że używam brytyjskiego konta? - pytał Osborne.

Merkel docenia

Minister zaznaczył również, że "konieczne jest naprawienie relacji pomiędzy państwami członkowskimi, które przyjęły euro i tymi, które tego nie zrobiły - tak, aby istniejące rozwiązania działały dla wszystkich". - Możemy tutaj dokonać transakcji: my pomożemy wam dokonać zmian, które wzmocnią euro wewnętrznie, a wy pomożecie nam zabezpieczyć interesy tych gospodarek, które pozostają poza wspólną walutą. To porozumienie dobre dla Wielkiej Brytanii, ale też dobre dla Niemiec - podkreślił. Słowa Osborne'a padły tuż po wystąpieniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która w trakcie tej samej konferencji poparła brytyjskie starania w doprowadzeniu do reformy Unii Europejskiej, podkreślając, że "tam, gdzie brytyjskie obawy dotyczące konkurencyjności i lepszego funkcjonowania wspólnoty są usprawiedliwione, te uwagi są także naszymi". - Wielka Brytania powinna pozostać w UE, ale podjęcie tej decyzji należy oczywiście do Brytyjczyków, nie do nas - podkreśliła Merkel. Jak dodała, "współczesna Europa nie jest już Europą jednej prędkości", odnosząc się do obowiązującego przez wiele lat paradygmatu, według którego integracja powinna postępować w równym stopniu w możliwie największej grupie krajów członkowskich.

Referendum w sprawie członkostwa

Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE odbędzie się zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami rządu Davida Camerona "najpóźniej do końca 2017 r."; najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Wyborcy będą pytani, czy chcieliby, by W. Brytania pozostała lub opuściła wspólnotę. Ostatnie sondaże sugerują, że opinia publiczna jest mocno podzielona w tej kwestii. Według ubiegłotygodniowego badania YouGov 40 proc. Brytyjczyków wolałoby, aby ich kraj znalazł się poza UE, a 38 proc. oczekuje pozostania w bloku 28 państw członkowskich.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24