"Zaskakująco" skuteczna Polska w czasie wojny w Gruzji

Polska objęła zaskakująco silne przywództwo podczas konfliktu w Gruzji - to ocena działań polskich przywódców w sierpniu 2008, zawarta w depeszy wysłanej z ambasady USA w Warszawie datowanej na 10 sierpnia 2008 roku, zaledwie 2 dni po rozpoczęciu wojny na Kaukazie. Depesza znalazła się wśród dokumentów zamieszczonych w internecie przez "Russkij Reporter". Tygodnik twierdzi, że amerykańskie depesze dotyczące wojny w 2008 roku otrzymał od Wikileaks jako jedyne medium w Rosji.

Clinton prześwietlała prezydent Argentyny

Jak reaguje na stres, jak radzi sobie z niepokojem, czy bierze leki? Między innymi tego o prezydent Argentyny Cristinie Fernandez de Kirchner chciał dowiedzieć się departament stanu USA - wynika z depeszy opublikowanej przez Wikileaks. Depesza została podpisana "Clinton".

Gruzja prosiła Polskę o broń w czasie wojny z Rosją

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor krytycznie oceniał Saakaszwilego za to, że dał się Rosji sprowokować i wciągnąć w wojnę - wynika z relacji amerykańskiej ambasady w Warszawie z sierpnia 2008. Gruzja miała też prosić Polskę o broń. Depesza z ambasady w Warszawie znalazła się wśród dokumentów dotyczących wojny w 2008 r., zamieszczonych w internecie przez "Russkij Reporter". Tygodnik twierdzi, że depesze otrzymał od Wikileaks jako jedyne medium w Rosji.

Chiny do USA: Rozwiążcie sprawy przecieków

Chiny wezwały we wtorek Stany Zjednoczone, by "odpowiednio rozwiązały odnośne sprawy" związane z ujawnieniem przez portal internetowy Wikileaks serii depesz dyplomacji amerykańskiej.

Ambasador USA w Polsce potępia Wikileaks

"Jak najostrzej potępiam ujawnienie bez zezwolenia tajnych dokumentów i poufnych informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego" - napisał w specjalnym oświadczeniu ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein. Zapewnił jednocześnie o sile sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych.

Assange: Następnym celem duży amerykański bank

Twórca Wikileaks Julian Assange powiedział w wywiadzie dla magazynu "Forbes", że jest gotowy do ujawnienia dziesiątek tysięcy dokumentów, które mogłyby zniszczyć jeden-dwa banki, w tym jeden "duży amerykański bank".

Uwolnił zakładników, postrzelił się

Uzbrojony uczeń, którzy przetrzymywał 23 zakładników w liceum w miejscowości Marinette w stanie Wisconsin próbował popełnić samobójstwo. Nie wiadomo, w jakim stanie się znajduje. Wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni.

"Clinton powinna ustąpić, Obama może zostać"

Imperium amerykańskie zostało obnażone, a Hillary Clinton i inni "przestępcy pracujący w Departamencie Stanu" powinni ustąpić - powiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez. Był to jego komentarz do ujawnienia w niedzielę przez Wikileaks poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej.

Jak Lady GaGa pomogła w wycieku

Amerykańska baza Foreward Operating Base Hammer. 40 kilometrów od Bagdadu. Najprawdopodobniej tam doszło do gigantycznego wycieku tajnych dokumentów. A do wszystkiego potrzebna była wiedza o słabości wojskowego systemu komputerowego i płyta Lady GaGi.

Pirat skazany na 30 lat więzienia

Somalijski pirat, który przyznał się do udziału w ataku na amerykański okręt u wybrzeża Afryki, został skazany na 30 lat więzienia. Kara wysoka, ale i tak zawarta w ramach ugody. Skazany zobowiązał się, że będzie zeznawać w sądzie przeciwko pięciu rodakom uczestniczącym w tym zamachu. To pierwszy od niemal 200 lat wyrok amerykańskiego sądu skazujący za piractwo.

Korea przyznaje: Budujemy reaktor

Phenian przyznał we wtorek, że buduje reaktor lekkowodny i ma "tysiące wirówek". Również we wtorek do Pekinu przybył przedstawiciel władz Korei Płn. - poinformowała agencja KCNA.

Silne trzęsienie ziemi w Japonii

Wstrząsy o sile 6,9 stopni w skali Richtera u południowych wybrzeży Japonii. Trzęsienie odczuwano w znacznej części kraju, a w centrum Tokio zatrzęsły się budynki - poinformowały japońskie służby meteorologiczne.

"Polskie obozy" znikną z gazety

Kampania Polonii i polskiej dyplomacji w USA przyniosła skutek. Jedna z najważniejszych i najpoczytniejszych gazet o tematyce gospodarczej "Wall Street Journal" przestanie pisać o niemieckich obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce jako "polskich obozach".

Chiny o reżimie Kima: "rozpieszczone dziecko"

Chiny wątpią w Koreę Płn. jako wiarygodnego sojusznika - wynika z relacji amerykańskich dyplomatów, które ujawnił portal Wikileaks. Niektórzy z chińskich polityków nie uważali Phenianu za pożytecznego sojusznika i nie interweniowaliby, gdyby upadł tamtejszy reżim, ani nawet gdyby miało dojść do zjednoczenia obu Korei. Z ujawnionych dokumentów wynika, że Pekin nazywa swojego sojusznika "rozpieszczonym dzieckiem".

Rosyjska broń dla Iranu. Obchodzą sankcje ONZ

Zerwanie przez Rosję kontraktu na sprzedaż systemów S-300 nie oznacza, że atomowe instalacje Iranu pozostaną bezbronne wobec potencjalnego ataku Izraela i USA. Rakiety mogą trafić do ajatollahów przez pośredników: Wenezuelę lub Chiny. Tak, jak trafia tam - mimo oenzetowskich sankcji - inny rosyjski sprzęt i uzbrojenie. Transfer technologii związanych z programem atomowym i jego ochroną potwierdzają depesze amerykańskich dyplomatów ujawnione przez Wikileaks.

Kongresmen: Wikileaks jak organizacja terrorystyczna

Przedstawiciele amerykańskiego Kongresu zgodnie potępili przekazanie mediom przez Wikileaks poufnych depesz amerykańskiej administracji. Republikanin Peter King zaproponował nawet by Wikileaks wpisać na oficjalną listę zagranicznych organizacji terrorystycznych.

Hillary Clinton: trzeba ukarać złodziei informacji

Stany Zjednoczone głęboko ubolewają z powodu ujawnienia poufnych informacji, w wyniku ujawnienia not przez portal Wikileaks - oświadczyła podczas konferencji prasowej sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W słowach nie przebierał Biały Dom, który oświadczył, że ludzie, którzy ujawnili dokumenty to przestępcy.

Wikileaks: Wałęsa z Zimbabwe

- Jest jak Lech Wałęsa – kraj go potrzebuje, ale po dojściu do władzy może być kamieniem u szyi – tak amerykański ambasador w Zimbabwe opisał lidera tamtejszej opozycji. Obszerna notatka znalazła się wśród materiałów, które wyciekły z Wikileaks.

Wojsko w fawelach "To dopiero początek"

Operacje w dzielnicach biedy są dopiero początkiem walki z przestępczością zorganizowaną w Rio de Janeiro - oświadczył prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Polityk oświadczył, że władze zamierzają tę walkę wygrać.

Oficjalnie: 71 proc. dla Łukaszenki

Białoruski Ośrodek Informacji i Analiz (IAC) przy administracji prezydenta opublikował ostatni sondaż poparcia dla prezydenckich kandydatów. Wynika z niego, że w ciągu ostatniego tygodnia poparcie dla Alaksandra Łukaszenki wzrosło i w tej chwili wynosi 71,3 proc.

Był przeciek, jest śledztwo

Amerykańskie władze prowadzą intensywne śledztwo w związku z publikacją poufnych dokumentów amerykańskiej dyplomacji przez Wikileaks, poinformował prokurator generalny Stanów Zjednoczonych Eric Holder.

Wikileaks rośnie konkurencja?

Wikileaks będzie miał konkurencję - pisze w poniedziałek francuski tygodnik "Le Point" na swojej stronie internetowej. Według pisma, wokół nowej inicjatywy skupieni mają być dawni współpracownicy założyciela Wikileaks Juliana Assange'a. Ich zdaniem, portal niewystarczająco chroni swoich informatorów.

Irena Anders nie żyje

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Londynie zmarła Irena Anders. Miała 90 lat. - Była ikoną polskiej emigracji. Wraz z nią nieuchronnie kończy się świetność polskiego wojennego wychodźstwa - powiedział Andrzej Morawicz, znany działacz emigracji i Polonii, prezes Ogniska Polskiego.

Iran będzie rozmawiał z "szóstką"

Iran zgadza się na termin rozmów z sześcioma mocarstwami - ogłosił w poniedziałek na konferencji prasowej w Teheranie prezydent Mahmud Ahmadineżad. Rozmowy odbędą się - według rosyjskiej agencji RIA - 5 grudnia w Genewie.

Po przecieku USA rewidują procedury

Amerykańska administracja zleciła rządowym agencjom natychmiastowe przeprowadzenie rewizji procedur, które dotyczą zabezpieczenia poufnych informacji - podaje agencja Associated Press. Wszystko z powodu ujawnienia przez portal Wikileaks depesz amerykańskiej dyplomacji. Wikileaks dotarł do 250 tys. dokumentów, na razie opublikował niewielką część.

Politycy z dobrą miną do kwaśnych materiałów

W dokumentach nie ma nic interesującego - twierdzi Rosja. Niemcy punktują: to dane zdobyte nielegalnie, na których ktoś chce teraz zarobić. Zdaniem prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, informacje "nie wyciekły", tylko "realizują cele polityczne". To tylko niektóre z komentarzy światowych polityków dotyczące ujawnienia przez Wikileaks 250 tys. not dyplomatycznych.

Opozycja? "To nie polska Solidarność"

Oto jeszcze jeden polski wątek w amerykańskich dyplomatycznych depeszach opublikowanych przez Wikileaks. Co ciekawe, pochodzi on z... Bliskiego Wschodu. Amerykański dyplomata daje ujście swemu rozczarowaniu postawą irańskiej opozycji i porównuje ją do "Solidarności". Wychodzi mu, że porównania nie ma...

Jester. "Haktywista dla dobra"

Jester, haker odpowiedzialny za niedzielny atak na Wikileaks, sam siebie określa jako „haktywistę dla dobra”. jak twierdzi, kontrowersyjną stronę zablokował za "zagrażanie życiu żołnierzy, innym dobrom i stosunkom międzynarodowym". Wpisem na Twitterze zapowiedział swą operację jako "Tango Down". Taki kryptonim w żargonie sił specjalnych zwykle oznacza wyeliminowanie terrorysty.