Zmieniają płyn w chłodnicy... w Kosmosie

Dwaj astronauci z załogi wahadłowca Discovery po raz pierwszy wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną. Ich zadaniem było odłączenie od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nieużywanego już pustego zbiornika amoniaku zasilającego układ chłodzenia.

"Milowy krok" w relacjach Polski i Rosji?

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych polskiego Sejmu i rosyjskiej Dumy Państwowej chcą zorganizować wspólne posiedzenie obu grup. Zdaniem przewodniczącego polskiego gremium Andrzeja Halickiego z PO, jeśli do tego dojdzie, to spotkanie będzie stanowiło "naprawdę milowy krok" w relacjach Polski i Rosji.

"Żadnych negocjacji z prezydentem"

Opozycja nie przewiduje "żadnych negocjacji" z prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem - poinformowała szefowa tymczasowego rządu w Kirgistanie Roza Otunbajewa. W Biszkeku, po ostatnich dwóch dniach protestów, jest spokojnie. Jedynie około tysiąca osób zgromadziło się w centrum miasta, by pożegnać 75 ofiar starć.

Wojsko ćwiczyło na atrapach meczetów

Brytyjscy żołnierze ćwiczyli strzelanie na... makietach meczetów. Nic dziwnego, że środowiska muzułmańskie poczuły się urażone. Po ich protestach brytyjskie ministerstwo obrony zgodziło się usunąć kontrowersyjne obiekty.

Molestowanie opóźni beatyfikację JPII?

Sprawa oskarżanego o nadużycia seksualne meksykańskiego duchownego Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legionistów Chrystusa, który był "chroniony" w Watykanie, może spowolnić proces beatyfikacyjny Jana Pawła II - o takich obawach pisze w piątek "Il Gironale".

Lot w kosmos drożeje

Podbój kosmosu drożeje. Jak poinformowała NASA, transport jednego amerykańskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie w latach 2013-2014 kosztował blisko 56 mln dolarów.

Wariacka strategia Obamy

"Dziwaczna moralnie", "wariacka" - to określenia, jakich publicysta 'Washington Post" użył w stosunku do nowej strategii nuklearnej, którą kilka dni temu ogłosiła administracja prezydenta Baracka Obamy.

Armatki na opozycję

Siły bezpieczeństwa Tajlandii użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć antyrządowych demonstrantów w Bagkoku. Protestujący zebrali się przed siedzibą opozycyjnej telewizji, zamkniętej w czwartek przez władze.

Żyje z połową mózgu

Przez trzy lata życie małej Cameron Mott i jej rodziców było koszmarem. Dziewięcioletnia obecnie dziewczynka miała bardzo silne drgawki, które zagrażały jej życiu. Lekarze znaleźli sposób jak pokonać chorobę: wycięli jej połowę mózgu. Po kilku latach od operacji mała Cameron miewa się świetnie.

Spadł samolot NATO. 4 zabitych

W Afganistanie w prowincji Zabol rozbił się samolot NATO - poinformowała agencja Reutera. W katastrofie zginęli trzej amerykańscy żołnierze i jeden cywil. Talibowie twierdzą, że maszyna została przez nich zestrzelona.

Rozdzielili syjamskie bliźniaki

Operacja rozdzielenia syjamskich bliźniąt w Wielkiej Brytanii zakończyła się sukcesem. Lekarze o życie i zdrowie dzieci walczyli przez 14 godzin.

Solaria od  lat 18

Korzystanie z łóżek do opalania w Anglii i Walii będzie dozwolone od 18. roku życia - postanowiła w czwartek Izba Lordów. Decyzja ta spowodowana jest wysokim ryzykiem wystąpienia raka skóry szczególnie u młodych osób.

"Nie zostało nic do zabrania"

Spośród tysiąca rannych w starciach w Biszkeku, po których opozycja przejęła władzę, dla pięciuset znaleziono miejsce w kilku największych szpitalach stolicy Kirgistanu. Radio nadaje apele o krew, brakuje też opatrunków. Liczbę zabitych ocenia się na 75 osób. Miasto jest plądrowane, nowy rząd nakazał strzelać do rabusiów.

Złamana noga żony księcia Karola

Camilla, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Karola, złamała nogę na wycieczce w Szkocji - podały w czwartek służby prasowe rodziny królewskiej. 62-letnia księżna Kornwalii spacerowała w środę po wzgórzach i tam poślizgnęła się.

Przestali szukać górników

Akcja ratunkowa w kopalni węgla w Zachodniej Wirginii przerwana. Stężenie gazów pod ziemią jest tak duże, że w każdej chwili może dojść do wybuchu. Ratownicy wciąż mają jednak nadzieję na odnalezienie żywych 4 górników.

"Jeszcze z  tobą nie skończyłem"

Rośnie napięcie pomiędzy białymi i czarnymi w RPA po zabójstwie przywódcy południowoafrykańskiej skrajnej prawicy Eugene Terre'Blanche'a. W ostatnich dniach przed kamerami starli się przedstawiciele jednej i drugiej strony. Politycy rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) zaapelowali o ostudzenie nienawistnych wystąpień.

Kosmici są wśród nas

W przekonaniu 20 proc. dorosłych na Ziemi żyją upozorowani na ludzi przybysze z kosmosu. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Ipsos na próbie 23 tys. osób z 22 krajów.

Sikhowie przeciw ministrowi

Ulice Nowego Jorku zapełniły się Sikhami, którzy protestowali przeciwko wizycie w USA indyjskiego ministra Kamala Nath. Członkowie hinduskiej religijnej wspólnoty oskarżają go o masowe mordy w Indiach w 1984 roku.

Zgasła TV "czerwonych koszul"

Rząd Tajlandii na mocy dekretu o stanie wyjątkowym wyłączył w czwartek kontrolowaną przez opozycję stację telewizyjną, a sąd wydał nakazy aresztowania siedmiu liderów opozycji, która chce obalić gabinet Abhisita Vejjajivy.

Francja oddaje hołd ofiarom katyńskim

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oddało w czwartek hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Wyraziło też zadowolenie, że premierzy Polski i Rosji wspólnie obchodzili 70. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

Izrael odwołał udział w szczycie nuklearnym

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwołał w czwartek swój udział w przyszłotygodniowej konferencji na temat bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie. Ma to związek z obawami, że Egipt i Turcja poruszą na niej kwestię domniemanego arsenału atomowego Izraela.

Zawisł nad przepaścią płonąc

Ciężarówka najpierw zawisła nad przepaścią, a potem stanęła w płomieniach. Do dramatycznego wypadku doszło na autostradzie w Teksasie. Nikt nie ucierpiał.

Po przewrocie nowy rząd dziękuje Rosji

Pierwsze pokłosie dla międzynarodowej polityki po przewrocie w Kirgistanie? Podziękowania dla rządu Rosji, który już zaakceptował nowy gabinet w Biszkeku i cień rzucony na kirgisko-amerykańskie stosunki. Jeden z członków nowego rządu nie wykluczył bowiem, że okres wynajmu kluczowej dla operacji NATO w Afganistanie bazy lotniczej USA w Manas pod Biszkekiem może być skrócony.

Jak wygląda "litewski mściciel"? Hiszpanie mają pięć pomysłów

Hiszpańska policja opublikowała pięć wizerunków 37-letniego Litwina Drasiusa Kedysa. Mają one pomóc odnaleźć mężczyznę, który ukrywa się od października 2009 roku. Wtedy zabił dwie osoby, w tym sędziego, który miał molestować jego córeczkę. Zdaniem policji mężczyzna może mieszkać w nadmorskim mieście w prowincji Alicante, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii.

Kamorra straciła 700 mln euro

Co najmniej 700 milionów euro stracił w wyniku konfiskaty najpotężniejszy klan kamorry - Casalesi. O największej konfiskacie poinformował w czwartek sam premier - Silvio Berlusconi.

Litwa bez polskich nazwisk. Kaczyński zdziwiony

Litewski Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, który zezwalał m.in. na zapis w paszporcie litewskim nazwiska polskiego w formie oryginalnej. Prezydent Polski Lech Kaczyński, który przebywa na Litwie, decyzją posłów jest zaskoczony.

"Chcę do domu. Ta wojna nie jest tego warta"

Afgańscy talibowie opublikowali nagranie porwanego amerykańskiego żołnierza Bowe'a Bergdahla. Mężczyzna prosi o uwolnienie i dodaje: - Ta wojna nie jest warta utraty życia, ani po stronie afgańskiej, ani amerykańskiej. Nie jest warta tej liczby istnień, które zmarnowaliśmy. To już trzecie nagranie uprowadzonego w czerwcu 23-latka.