Słynna i kontrowersyjna wystawa "Bodies", której eksponaty stanowią zakonserwowane przy pomocy nowoczesnej technologii ludzkie ciała i narządy zawitała do Peru. Niestety wśród tłumów zwiedzających znalazł się też złodziej, który ukradł jeden z eksponatów - spreparowane płuca.
Troje rodzeństwa zmarło na wyspie Borneo po ataku szerszeni. O tragedii poinformował przedstawiciel malezyjskich władz, powołując się na źródła szpitalne.
Szef rządzącej Gwineą junty wojskowej zarzucił we wtorek Francji, że zrywając z nim stosunki za ubiegłotygodniową masakrę demonstrantów, poniżyła ludność Afryki.
Wrzesień to był dobry miesiąc, może spokojnie ocenić prezydent USA Barack Obama na podstawie najnowszego sondażu wyborczego. Na początku października poparcie dla niego wzrosło po raz pierwszy od chwili jego zaprzysiężenia w styczniu.
Zgodnie z obietnicą Baracka Obamy więzienie w Guantanamo powinno przestać działać 22 stycznia 2010 r. Jednak prokurator generalny Eric Holder oświadczył, że zamknięcie więzienia w obiecanym terminie może okazać się zbyt trudne.
Stany Zjednoczone zamierzają wprowadzić nowe sankcje dla Iranu. Stanie się tak, jeśli fiaskiem zakończą się rozmowy z Teheranem na temat programu nuklearnego.
Setki demonstrantów wyszło na ulicę Stambułu, w Turcji, gdzie odbywa się spotkanie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Blisko sto osób zostało aresztowanych.
Współrządząca we Włoszech prawicowa Liga Północna przedstawiła propozycję wprowadzenia w kraju zakazu noszenia burek przez muzułmańskie kobiety. Projekt posiada poparcie macierzystej partii premiera Silvio Berlusconiego.
Amerykanie przekazali Polsce pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa w nowym amerykańskim systemie obrony. Już niedługo do Polski ma w tej sprawie przyjechać wiceprezydent USA Joe Biden.
Czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow wygrał we wtorek proces przeciwko rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał. Szef tej instytucji, Oleg Orłow obarczył Kadyrowa współwiną za śmierć aktywistki Memoriału Natalii Estemirowej. Teraz Memoriał musi wypłacić prezydentowi odszkodowanie.
David Letterman, gwiazda amerykańskich talk-show, przeprosił publicznie żonę za to, że zdradził ją przed ich ślubem. Stany Zjednoczone od kilku dni żyją aferą związaną z przyznaniem się przez Lettermana do kilku romansów z koleżankami z pracy.
Roman Polański zostaje w areszcie. Szwajcarski resort sprawiedliwości odrzucił wniosek reżysera o zwolnienie za kaucją. Ministerstwo podobną decyzję zarekomendowało Federalnemu Sądowi Karnemu w Bellinzonie.
Polski agent Roman Garby-Czerniawski podczas drugiej wojny światowej brał udział w tajnej brytyjskiej operacji dezinformowania Niemców. O szczegółach jego działalności można przeczytać w najnowszej oficjalnej historii brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) "Defence of the Realm".
Jak poradzić sobie w czasach kryzysu? Dyrektor artystyczny Opery w Płowdiwie i zarazem znany tenor Kałudi Kałudow postanowił zbierać pieniądze na najpilniejsze potrzeby dając koncerty charytatywne. Koncerty będą za darmo, ale bisy... te będą przedmiotem licytacji.
Jeden z najbardziej poszukiwanych oskarżonych o ludobójstwo w Rwandzie został aresztowany w Ugandzie. Były szef wywiadu Idelphonse Nizeyimana ma mieć na koncie m.in. śmierć królowej Tutsi Rosalie Gicandy.
Koniec z więzieniem krótszym niż rok? Z taką inicjatywą wystąpią dyrektorowie brytyjskich więzień, borykających się z pękającymi w szwach placówkami. Zamiast kary pozbawienia wolności byłaby nadzorowana, obowiązkowa praca społeczna.
Trzech naukowców podzieliło się w tym roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki - to Charles Kao za badania nad światłowodami, Willard Boyle i George Smith za wynalezienie matrycy CCD. Nagrody w pełni zasłużone, bo zmieniły nasze życie nie do poznania. Bez światłowodów nie mogłyby funkcjonować nie tylko nowoczesna telewizja czy internet, ale również medycyna wyglądałaby inaczej - powiedział o badaniach Kao prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Połowa Czechów opowiada się za eutanazją - wynika z badań przeprowadzonych u naszych południowych sąsiadów. Aż dwie trzecie chce wprowadzenia testamentu życia (ang. living will), czyli honorowania zgody na przerwanie życia, na wypadek znalezienia się w stanie wegetatywnym.
Wycofanie USA z budowy tarczy antyrakietowej zostało przyjęte w Polsce i Czechach z rozczarowaniem głównie z powodu aroganckiego sposobu przekazania tej decyzji światu - napisał na łamach "New York Timesa" szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie Sławomir Dębski.
Jesteśmy dumni z tego, że dokonaliśmy samobójczego ataku na biuro ONZ w Islamabadzie - powiedział rzecznik pakistańskich talibów Azam Tarik w rozmowie telefonicznej z agencją AP. W poniedziałek zamachowiec samobójca zabił tam pięciu pracowników Światowego Programu Żywnościowego (WFP).
Setki chińskich bliźniaków spotkały się w Pekinie. Poza radością ze spotkania par nieodróżnialnych niemal rodzeństw, zjazd ma także implikacje polityczne.
Nie opuszczamy Afganistanu. Obecnie toczy się dyskusja w sprawie kolejnych kroków i prezydent (Barack Obama) ma do podjęcia pewne ważne decyzje - powiedział minister obrony USA Robert Gates w wywiadzie, który zostanie wyemitowany we wtorek przez CNN.
Barack Obama nie spotka się z przebywającym w USA duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dlaczego? Zdaniem poniedziałkowego "Washington Post" prezydent USA odłożył spotkanie z Dalajlamą XIV do czasu, aż najpierw spotka się z prezydentem Chin Hu Jintao.
Gubernator stanu Ohio Ted Strickland zawiesił wykonywanie kary śmierci trzy tygodnie po nieudanej egzekucji poprzez śmiertelny zastrzyk. 15 września Romell Broom nie został zabity w majestacie prawa, bo kat nie mógł znaleźć żyły skazańca.
Korea Północna zrekonstruowała niemal całkowicie ośrodek nuklearny w Jongbjon - poinformowała południowokoreańska agencja Jonhap powołując się na anonimowe źródła rządowe w Seulu. Jednocześnie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il oznajmił, że gotów jest wrócić do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, ale po uprzednich rozmowach z USA.
Rafał Pietrzak mieszkał spokojnie z rodziną w Teksasie. W 1998 roku został skazany na 30 lat. Karę odbywa w ciężkim, teksańskim więzieniu. Jak się tam znalazł? Twierdzi, że tylko wykąpał dziecko. - Jestem niewinny - przekonuje. Pomimo upływu wielu lat, nadal walczy o uwolnienie.
Dekret, który zawieszał wiele praw obywatelskich i blokował działalność mediów w Hondurasie, został odwołany. Roberto Micheletti, przywódca kraju od czasu czerwcowego zamachy stanu, ustąpił przed międzynarodową presją.
"Antysemita" i "człowiek o neonazistowskiej przeszłości" - kto to taki? Według brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Davida Milibanda to polski europoseł Michał Kamiński. Przeciwko takim określeniom Kamińskiego protestuje prezes PiS Jarosław Kaczyński.