Siły powstańców szturmujące Syrtę - miasto, w którym urodził się Muammar Kaddafi - znalazły się w czwartek wieczorem pod silnym ostrzałem lojalistów. Syrta to jeden z ostatnich bastionów żołnierzy obalonego przywódcy Libii.

Ma 78 lat i w czwartek po raz pierwszy w życiu poszedł do szkoły. Mowa o pewnym Bułgarze, którzy razem z 400 innymi pierwszoklasistami rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Gabrowie na północy kraju - podała agencja BTA.

Główny oskarżony o przeprowadzenie zamachu w mińskim metrze Dźmitry Kanawałau przyznał się do winy już w pierwszym dniu procesu. W ataku zginęło 15 osób. Drugi oskarżony, Uładzisłau Kawaliou, nie przyznał się do współudziału w zamachu. Mężczyznom grozi kara śmierci.

Amerykanie żydowskiego pochodzenia opuszczają Obamę? Czy będzie miało to wpływ na reelekcję prezydenta USA? - takie pytania stawiają sobie komentatorzy po wyborach uzupełniających do Izby Reprezentantów w Nowym Jorku.

W czwartek weszła w życie polsko-amerykańska umowa z 2008 r. o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - poinformowało MSZ.

Amerykański żołnierz kapral Dakota Meyer, który uratował 36 osób podczas zasadzki talibów w prowincji Kunar w 2009 r., otrzymał z rąk Baracka Obamy w Białym Domu najwyższe odznaczenie wojskowe - Medal Honoru (Medal of Honor). - To trudne, być docenionym za najgorszy dzień w swoim życiu, to bardzo trudne - mówi sam Mayer.

W ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego zabity został w tym tygodniu szef operacji Al-Kaidy w Pakistanie, pochodzący z Arabii Saudyjskiej Abu Hafs al-Szahri - poinformowali w czwartek anonimowi przedstawiciele władz USA.

Parlament Europejski potępił aresztowanie przez władze Białorusi obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i zażądał jego natychmiastowego uwolnienia.

Mąż Sary Palin - Todd - potępił "obrzydliwe kłamstwa" zawarte w jej biografii, która ma się ukazać w księgarniach w przyszłym tygodniu. Autor "The Rogue: The Search for Sarah Palin" twierdzi m.in. że w latach 90. miała ona romans i zażywała kokainę - donoszą media.

Do internetu trafiło dramatyczne nagranie wykonane tuż po katastrofie irańskiego myśliwca. Widać na nim świadków wypadku, którzy odciągnęli od płonącego wraku przypiętego do fotela pilota. Lotnik najwyraźniej katapultował się tuż przed uderzeniem w ziemię i cały system ratunkowy nie zdążył zadziałać, przez co wylądował na ziemi oszołomiony i uwięziony w fotelu.

Roman Polański przyleci do Zurychu, by odebrać nagrodę za całokształt twórczości - informuje "Hollywood Reporter". Dwa lata temu, gdy próbował to zrobić, na wniosek Amerykanów został aresztowany. Spędził w areszcie dwa miesiące.

Ugrupowanie o nazwie Indyjscy Mudżahedini, odpowiedzialne za śmierć setek osób od 2005 roku, znalazło się na czarnej liście organizacji terrorystycznych - podały w czwartek władze USA.

Koniec z modłami na ulicach francuskich miast. Już od piątku, zgodnie z nowymi przepisami, będzie to niedozwolone. W Paryżu zostanie otwarta prowizoryczna sala modlitw, aby pomieścić wyznawców islamu, którzy w stolicy mają do dyspozycji tylko jeden meczet.

Do niedawna Turcja i Izrael były bliskimi sojusznikami wojskowym, obecnie oba kraje są sobie coraz bardziej wrogie. Pogorszenie relacji poszło już tak daleko, że tureckie lotnictwo modyfikuje swoje myśliwce, aby ich systemy pokładowe traktowały izraelskie maszyny jako "wroga". Co ciekawe, wcześniej nie było to możliwe, bo oba kraje korzystają ze sprzętu produkcji USA.

- To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego i postawić go przed sądem - powiedział na konferencji prasowej w Trypolisie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. W czwartek on i prezydent Francji Nicolas Sarkozy przylecieli do Libii. Jest to pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Trypolisie od czasu jego opanowania przez powstańców 23 sierpnia. Obaj przywódcy mają się następnie udać do Bengazi.

Dwie osoby zginęły w wyniku pożaru na statku wycieczkowym MS Nordlys kursującym wzdłuż zachodnich i północnych wybrzeży Norwegii. Rannych jest co najmniej dziewięć osób, które przewieziono do szpitala w Alesund. Na pokładzie były 262 osoby.

Boss groźnego klanu kalabryjskiej mafii Antonio Pelle, znany pod pseudonimem "La mamma", uciekł ze szpitala w Locri na południu Włoch - podały w czwartek media. Mafioso skazany na 13 lat więzienia odbywał karę w areszcie domowym z powodu złego stanu zdrowia.

W Danii rozpoczęły się wybory parlamentarne, które - według sondaży - wygrać może nieznacznie opozycyjna lewicowa koalicja, odsuwając od władzy po 10 latach rządzenia blok konserwatywno-liberalny.