Przeszkodą w postępowaniu w sprawie rozwiązania Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD), toczącym się przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym, nie będzie tym razem sprawa działania w tym ugrupowaniu agentów Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV).
O takim wstępnym stanowisku sędziów poinformował w środę prezes Trybunału Andreas Vosskuhle. Postępowanie w sprawie rozwiązania prawicowo-ekstremistycznej NPD rozpoczęło się we wtorek i zaplanowano je na trzy dni. Vosskuhle powiedział, że po czwartku NPD będzie miała sześć tygodni na przedstawienie "nowych aspektów". Jeśli to zrobi, możliwe będzie kontynuowanie postępowania. W przeciwnym razie zakończy się ono w czwartek.
Agencja dpa wskazuje, że może jeszcze minąć kilka miesięcy, zanim Trybunał wyda orzeczenie. Pozew przeciwko NPD wniósł Bundesrat - druga izba niemieckiego parlamentu, zarzucając tej partii podważanie demokratycznego ustroju Niemiec i gloryfikowanie III Rzeszy. Jeśli Trybunał to potwierdzi, licząca około 5,2 tys. członków NPD będzie się musiała rozwiązać.
Kolejna próba delegalizacji
Podjęta w 2003 roku pierwsza próba zdelegalizowania NPD zakończyła się fiaskiem, gdyż w trakcie postępowania przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym ujawniono, że w ugrupowaniu tym działali agenci BfV. Poza Bundesratem ówczesny wniosek o rozwiązanie NPD poparły także Bundestag i rząd Niemiec; obecnie nie są stronami pozwu.
Agencja dpa wskazuje, że tym razem kraje związkowe zabezpieczyły się i w zeszłym roku na wniosek Trybunału obszernie udokumentowały, iż wszyscy agenci BfV w NPD zostali "wyłączeni" przed rozpoczęciem postępowania.
Będący reprezentacją rządów krajów związkowych Bundesrat twierdzi, że ideologia i program NPD są w znacznym stopniu "identyczne z naukami historycznego niemieckiego narodowego socjalizmu". Założona w 1964 roku partia nigdy nie miała większych wpływów, a w ostatnich wyborach do Bundestagu w 2013 roku zdobyła tylko 1,3 proc. głosów. Jej przedstawiciele zasiadają jednak w parlamencie krajowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny po raz ostatni orzekł o rozwiązaniu partii politycznej w 1956 roku, a dotyczyło to Komunistycznej Partii Niemiec (KPD).
Autor: kło//gak / Źródło: PAP