Straż prezydenta zatrzymana za narkotyki

Trzech członków straży przybocznej prezydenta Słowacji Ivana Gaszparovicza zostało zatrzymanych przez policję za posiadanie narkotyków. Kancelaria prezydencka zdystansowała się od sprawy podkreślając, że w chwili zatrzymania funkcjonariusze straży nie byli na służbie.

Bułgarzy wysyłają okręt do Libii

Rząd Bułgarii zdecydował o wysłaniu fregaty Dryzki do patrolowania wybrzeży Libii. Okręt ma przez trzy miesiące uczestniczyć w operacji NATO "Unified Protector", której celem jest zagwarantowanie przestrzegania embarga na dostawy broni do Libii.

Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski

"Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię" - te ostre słowa jednej z głównych figur w Światowym Kongresie Żydów, radcy generalnego Menachema Z. Rosensafta, to kolejny głos w polsko-żydowskim sporze o restytucją mienia ofiar Holokaustu.

Reaktory zamykane. Kontrole w elektrowniach

Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że władze rozważają nadzwyczajne środki mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Brane jest pod uwagę m.in. przykrycie reaktorów "specjalną tkaniną". Wcześniej Tsunehisa Katsumata przedstawiciel TEPCO, firmy zarządzającą elektrownią powiedział, że "cztery reaktory w elektrowni Fukushima I zostaną zamknięte". Tymczasem japońskie władze zarządziły pilną kontrolę wszystkich reaktorów nuklearnych w kraju.

Kuczma "osobiście zlecił porwanie Gongadzego"

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, któremu postawiono już zarzut doprowadzenia w 2000 roku do śmierci opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadzego, osobiście wydał polecenie zablokowania jego dziennikarskiej i społecznej działalności. Takie oskarżenie zostało zawarte w decyzji Prokuratury Generalnej w Kijowie o wszczęciu śledztwa przeciwko Kuczmie - poinformowały ukraińskie media.

Pokażą nieznane zdjęcie Jana Pawła II

Niepublikowane wcześniej zdjęcie Jana Pawła II, zrobione w 1989 roku, zostanie odsłonięte na fasadzie bazyliki świętego Piotra w chwili beatyfikacji polskiego papieża 1 maja - wynika z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do organizatorów uroczystości.

Miliony pająków pomagają walczyć ze skutkami powodzi

Katastrofalna powódź, która na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku spustoszyła Pakistan, pozostawiła po sobie niezwykłe zjawisko przyrodnicze. W prowincji Sindh miliony pająków uciekając przed wielką wodą wspięły się na drzewa. Ponieważ woda długo utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, pająki swoje sieci rozpięły na koronach drzew.

Czy Libia będzie podzielona?

Bombardowania Libii trwają już ponad tydzień i niewiele wskazuje na to, by miały walnie przyczynić się do zwycięstwa rebelii nad Muammarem Kaddafim. Ten ostatni, jak podkreślają uczestnicy koalicji w niego wymierzonej, musi odejść. A jeśli nie odejdzie?

Elektrownia wraca do pracy

Jedyna w Słowenii elektrownia jądrowa Krszko wznowiła pracę po automatycznym wyłączeniu się 23 marca ze względów bezpieczeństwa. Przyczyną automatycznego wyłączenia się była przerwa w przesyłaniu prądu.

Oficjalnie junta już nie rządzi

Rządząca w Birmie junta - Państwowa Rada Pokoju i Rozwoju - została oficjalnie rozwiązana po zaprzysiężeniu nowego prezydenta Thein Seina oraz jego nowego rządu przed parlamentem.

"Niezwykle wysoki" poziom radioaktywnego jodu

W wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima zarejestrowano niezwykle wysoki poziom radioaktywnego jodu, aż 3355 razy przekraczający dopuszczalną normę - poinformowała agencja Kyodo. Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że "sytuacja w Fukushimie jest nadal bardzo poważna". - Potwierdza to fakt wykrycia w pobliżu siłowni śladów plutonu - oświadczyła MAEA.

Amerykanin upomina się o prawa Polaków na Litwie

Członek Izby Reprezentantów Kongresu USA z Wirginii, Gerald Connolly, upomniał się w Departamencie Stanu o prawa Polaków na Litwie. W liście do sekretarz stanu Hillary Clinton napisał o skargach naszych rodaków w sprawie pisowni ich nazwisk.

Ulewy uziemiły turystów w Tajlandii

Tysiące turystów utknęły na południu Tajlandii z powodu wyjątkowo złej pogody. Lotnisko na wyspie Ko Samui, 600 km na południe od Bangkoku, było we wtorek zamknięte, ponieważ ulewne deszcze podmyły pasy startowe.

Berlusconi broni się Clooney'em. Ruby: Aktor w bunga-bunga

Premier Włoch Silvio Berlusconi wezwał na świadka obrony w procesie ws. Bungagate George'a Clooney'a. Smaczku sprawie dodaje fakt, że Clooney angażował się w wyborczych kampaniach we Włoszech po stronie zwalczającej Berlusconiego lewicy. Proces dotyczący rzekomych kontaktów seksualnych z nieletnimi prostytutkami zaczyna się w przyszłym miesiącu.

Miniona doba "Świtu Odysei". Pentagon podał liczby

W ciągu minionej doby siły koalicji międzynarodowej wystrzeliły w kierunki Libii 22 pociski typu Tomahawk i przeprowadziły 115 uderzeń w cele lądowe - podał we wtorek wieczorem Pentagon. Po południu świadkowie informowali o eksplozjach w Trypolisie i Tażurze.

"Namawiamy Kaddafiego i jego ludzi do odejścia"

Premier Kataru zaapelował we wtorek do libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego o ustąpienie, aby powstrzymać rozlew krwi. Wyraził przypuszczenie, że Kaddafiemu zostało niewiele dni na negocjowanie odejścia. Wcześniej, na międzynarodowej konferencji w Londynie ustalono, że interwencja w Libii będzie trwała tak długo, aż Muammar Kaddafi podda się zaleceniom rezolucji ONZ dotyczącym ochrony cywilów. Ogłoszono też, że pierwsze spotkanie tzw. grupy kontaktowej ws. Libii odbędzie się w Katarze tak szybko, jak to możliwe.

Doradzimy Libijczykom, "jak skonstruować nowoczesne państwo"

Polska włączy się do udzielania Libii pomocy humanitarnej oraz będzie służyć Libijczykom radą w sprawach budowy demokratycznego państwa - zapowiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w londyńskiej konferencji międzynarodowej, na której formalnie powołano grupę kontaktową ds. Libii.

Nowy szef izraelskiego kontrwywiadu

Yoram Cohen, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Izraela (Szin Bet), został nominowany na nowego dyrektora służby. Zastąpił Yuvala Diskina, kierującego Szin Bet od 2005 roku.

Masakra w mieście Saddama

Co najmniej 53 osoby zostały zabite przez uzbrojonych napastników, którzy we wtorek zaatakowali budynek rady prowincji Salahuddin w Tikricie na północy Iraku - oświadczył przedstawiciel lokalnej służby zdrowia, cytowany przez agencję Reutera. W ataku rannych zostało prawie 100 osób. W innym incydencie rakietami ostrzelano wejście do hotelu Ambassador w Bagdadzie. Ranne zostały 2 osoby.

Kolonia karna za protest przeciwko prezydentowi

Sąd w Mińsku skazał na karę 3,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze 20-letniego Mikitę Lichawida, działacza opozycyjnego Ruchu "O Wolność", za udział w demonstracji opozycji po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia zeszłego roku.

Gdzie jest prezes od Fukushimy? Plotki o psychicznym załamaniu

W Japonii pojawiły się plotki o samobójstwie lub ucieczce za granicę Masataki Shimizu - szefa Tokyo Electric Power Company (TEPCO), koncernu zarządzającego elektrownią atomową Fukushima I. Prezes nie pojawia się publicznie od dwóch tygodni. Bardziej prawdopodobna jest jednak wersja o psychicznym załamaniu Shimizu. Służby prasowe TEPCO poinformowały, że jest na zwolnieniu lekarskim.

Amerykański admirał: Sygnały o islamistach wśród rebeliantów

Choć przywódcy rebelii przeciwko Kaddafiemu wyglądają na "odpowiedzialnych", to pojawiły się niepotwierdzone sygnały, że wśród powstańców mogą działać ludzie powiązani z Hezbollahem i Al-Kaidą - powiedział przed amerykańskim Senatem Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis. Czy Libia po upadku Kaddafiego może stać się drugim Afganistanem? Jak silni są islamscy ekstremiści w Libii?

Sarkozy chce być jak Berlusconi

Jako pierwsi uznali władze rebelii, jako pierwsi odpalili pociski w stronę czołgów Kaddafiego. Francja nie dość, że najgoręcej zachęcała do interwencji w Libii, to wciąż wychodzi przed szereg, jeśli chodzi o działania koalicji. Skąd takie zaangażowanie Paryża? Klęska reżimu Kaddafiego przyniesie Francji same korzyści. Dyplomaci z Paryża od dawna narzekali na władze Libii. - Libijczycy mówią i mówią, a nic od nas nie kupują. Tylko Włosi dostają wszelkie kontrakty - żalił się ponad rok temu wysoki urzędnik MSZ. Depeszę, w której ambasada USA w Paryżu opisuje politykę Francji w Afryce Północnej, ujawnił portal Wikileaks.

Chłosta dla urologa za  sam na sam z kobietą

Karę chłosty - 500 razów pejczem - oraz pięciu lat więzienia orzeczono w Arabii Saudyjskiej wobec egipskiego urologa za złamanie prawa islamskiego. Lekarza przyłapała w pokoju z kobietą policja religijna.

Syria bez rządu, prezydent bez zmian

Prezydent Syrii Baszar Asad, którego dymisji domagają się protestujący w kraju Syryjczycy, przyjął we wtorek dymisję rządu. "Prezydent Asad przyjął rezygnację rządu" - głosi przekazany przez państwową telewizję komunikat. Wcześniej setki tysięcy zwolenników prezydenta Baszara Asada wyszło na ulice Damaszku i co najmniej czterech innych miast w Syrii.

Wyspa jak "bomba, która może wybuchnąć"

Sytuacja na Lampedusie, opanowanej przez imigrantów z północnej Afryki, to "bomba, która może wybuchnąć" - to opinia miejscowego asesora do spraw zdrowia Massimo Russo. Na wyspie przebywa obecnie 6200 uchodźców, więcej niż stałych mieszkańców.

Rosyjska flota nie płaci. Już raz im odcięli wodę

Władze Sewastopola zażądały od stacjonującej tam rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zwrotu ponad 20 milionów hrywien zadłużenia wobec miasta. Włodarze leżącego na Krymie Sewastopola zamierzają zwrócić się w tej sprawie do ministerstwa obrony Rosji. Flota Czarnomorska stacjonuje na ukraińskim terytorium od czasów upadku ZSRS. Aktualnie obowiązująca umowa przewiduje dzierżawę bazy nawet do 2047 roku.

Broń z USA dla rebelii? Rice: Niewykluczone

Susan Rice, ambasador USA przy ONZ, nie wykluczyła, że administracja prezydenta Baracka Obamy dostarczy broń libijskim powstańcom walczącym o obalenie reżimu Muammara Kaddafiego.

Co 10 dziecko "popychadłem" w szkole

Ponad 10 proc. francuskich dzieci w wieku 8-12 lat jest ofiarami nękania w szkole, czyli systematycznej przemocy fizycznej lub słownej. Dzieci stają się "kozłami ofiarnymi" czy "popychadłami" klasy - wynika z opublikowanego badania Międzynarodowego Obserwatorium Przemocy w Szkole dla UNICEF.