Samozwańcze władze separatystyczne na wschodzie Ukrainy powinny natychmiast uwolnić ponad 20 osób, które zostały porwane przez uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn działających w ich imieniu - oznajmiła Human Rights Watch (HRW). Według organizacji porywane osoby są brutalnie bite podczas "przesłuchań".

Osiem osób zginęło, a 16 odniosło rany i jest hospitalizowanych w wyniku operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie – podały władze obwodu donieckiego, w którym leży to opanowane przez prorosyjskich separatystów miasto. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informował o czterech zabitych oraz 20 rannych wojskowych, a także o "ponad 30 zabitych terrorystach".

W paradzie wojskowej w Sewastopolu 9 maja weźmie udział 70 samolotów rosyjskich sił powietrznych. Całe wydarzenie ma mieć nadzwyczajny charakter. - Liczba maszyn symbolizuje 70. rocznicę wyzwolenia Krymu od niemieckich wojsk faszystowskich - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył, że Kijów jest gotów na kolejną rundę rozmów w Genewie w celu deeskalacji kryzysu politycznego, o ile Rosja będzie popierać wybory prezydenckie na Ukrainie, planowane na 25 maja.

Rosja jeszcze w tym roku wzmocni Flotę Czarnomorską nowymi łodziami podwodnymi i okrętami wojennymi - zapewnił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Spełnienie zapowiedzi ministra wymagałoby mobilizacji w rosyjskich stoczniach, które nie słyną z terminowości. Według pierwotnych planów w tym roku na Morze Czarne miała ewentualnie trafić jedna fregata.

Jedna z amerykańskich firm poinformowała, że wydobyła z wraku statku, który zatonął w 1857 r. na Oceanie Atlantyckim, tysiąc uncji złota (ok. 28,5 kg) wartego dzisiaj 1,3 mln dolarów. We wraku, który ponad 160 lat temu zmierzał do Nowego Jorku, znajduje się 21 ton kruszcu. Zatonięcie statku spowodowało poważny kryzys bankowy w Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie.

Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o "oderwaniu" Ukrainy od Rosji. Widzimy, co z tego wyszło - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem kolejne międzynarodowe negocjacje nie mają sensu, bo najpierw trzeba wdrożyć w życie postanowienia tych wcześniejszych. O ich niewypełnianie Ławrow oskarża Kijów i Zachód.

Ukraina znajduje się o krok od wojny - ostrzegł w wywiadzie dla dziennikarzy czterech europejskich gazet szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Kierowany przez niego resort zaapelował w poniedziałek, by zrezygnować z podróży na Krym.

W obawie przed prowokacjami ze strony prorosyjskich separatystów nie będzie w Kijowie defilady z okazji obchodzonego na Ukrainie 9 maja Dnia Zwycięstwa. Władze ostrzegają, że do prowokacji może dojść przede wszystkim we wschodnich obwodach kraju.

Frekwencja w referendum na Krymie wyniosła 30 proc., a nie 83 proc. jak podawano oficjalnie, a zaledwie połowa z uczestników, czyli w sumie 15 proc. obywateli Krymu, głosowała za przyłączeniem półwyspu do Rosji? Taka informacja pojawiła się na stronie Rady ds. Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. I niemal natychmiast zniknęła.

Wszystkie przyloty i odloty z lotniska w Doniecku zostały zawieszone we wtorek na polecenie ukraińskich władz lotniczych - poinformowała we wtorek służba prasowa tego portu lotniczego na wschodzie Ukrainy.