Biały Dom chwali rosyjską opozycję

Biały Dom z uznaniem odniósł się do weekendowych manifestacji w Moskwie i innych miastach Rosji. Amerykanie widzą pozytywny znak w tym, że władze zgodziły się na protesty i powstrzymały się od ich rozbijania, a demonstranci zachowywali się pokojowo.

Skończyła się okupacja miast, ruszyli na porty

- Czyj to port? Nasz port! - z między innymi takimi okrzykami tłum zwolenników ruchu "Occupy Wall Street" próbuje zablokować duże porty w Oakland i Long Beach. Po wyrzuceniu obozowisk demonstrantów z centrów większości amerykańskich miast protestujący starają się w inny sposób dać o sobie znać. Teraz ich celem jest sparaliżowanie portów na całym zachodnim wybrzeżu USA.

F-15 zgubił kawałek ogona

Od japońskiego myśliwca F-15 odpadła w locie część. Fragment samolotu spadł prawdopodobnie do Pacyfiku. Japoński wariant amerykańskiego myśliwca ma wyjątkowo złą passę. W ciągu ostatnich lat jedna maszyna rozbiła się w tajemniczych okolicznościach, a od kilku innych odpadły części w locie.

Wyroki za odpiłowanie głowy Stalina

Od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu za odcięcie głowy z popiersia Józefa Stalina - taką karę dostali członkowie ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej Tryzub. W mieście Zaporoże na wschodzie Ukrainy od ponad roku trwa walka nacjonalistów z komunistami o pomnik "wielkiego wodza".

Wiec poparcia dla Putina. "Musieli przyjść"

Zaledwie 45 minut trwała poniedziałkowa manifestacja zwolenników premiera Władimira Putina i "Jednej Rosji" na Placu Maneżowym w Moskwie. Wiec był odpowiedzią na sobotnią demonstrację opozycji i ludzi sprzeciwiających się fałszerstwom, do których miało dość podczas wyborów parlamentarnych. - Nie mieli wyboru, musieli przyjść - tak o uczestnikach dzisiejszego zgromadzenia mówi Andrzej Zaucha, reporter "Faktów" TVN.

"Jesteśmy w Unii i chcemy w niej pozostać"

- Pojechałem do Brukseli starając się osiągnąć porozumienie. To, o co prosiłem w imieniu Wielkiej Brytanii było skromne, rozsądne i istotne - powiedział David Cameron w Izbie Gmin, gdzie po powrocie z szczytu Brukseli uzasadniał swoje stanowisko. Premier przekonywał parlamentarzystów, że można być pełnoprawnym członkiem UE, bez angażowania się w każdą decyzję podejmowaną przez Wspólnotę.

Małpy sprawdzą promieniowanie w Fukushimie

Japońscy naukowcy chcą wykorzystać małpy do monitorowania poziomu napromieniowania w lasach wokół elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami. Zwierzęta będą nosiły specjalne obroże i nadajniki GPS. Eksperyment potrwa dwa miesiące.

Stracona za "zbrodnię" czarów

W Arabii Saudyjskiej stracono w poniedziałek kobietę skazaną za uprawianie czarów - poinformował saudyjski resort spraw wewnętrznych. Ta "zbrodnia" jest - zgodnie z saudyjską interpretacją prawa islamskiego - zagrożona karą główną, podobnie jak mord, gwałt i handel narkotykami.

Do Kaliningradu bez wiz już latem 2012?

Podpisanie porozumienia o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może nastąpić w środę w Moskwie - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że umowa może zacząć obowiązywać od lata.

Rzucił butami w prezydenta Ahmadineżada

Bezrobotny Irańczyk rzucił butami w prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, by zaprotestować przeciwko temu, że nie otrzymuje zasiłku - poinformował konserwatywny irański portal internetowy shafaf.ir.

Iran przećwiczy zamknięcie Zatoki

Iran zapowiada, że niedługo przeprowadzi wielkie manewry, których celem będzie symulowanie zamknięcia cieśniny Ormuz. Tą drogą płynie do krajów zachodnich praktycznie cała ropa wydobywana przez państwa arabskie. - Jeśli świat chce zdestabilizować Bliski Wschód, my zdestabilizujemy cały świat - zapowiedział Parviz Sarvari, członek parlamentarnego komitetu bezpieczeństwa narodowego.

Oligarcha i playboy rzuca wyzwanie Putinowi

Michaił Prochorow, oligarcha i playboy, ogłosił w poniedziałek, że postanowił kandydować w wyborach prezydenckich w Rosji 4 marca 2012 roku. - Jest to chyba najpoważniejsza decyzja w moim życiu - oświadczył Prochorow, którego cytuje radio Echo Moskwy.

Zięć króla ma zniknąć. Przez korupcję

Hiszpański pałac królewski oznajmił w poniedziałek, że książę Inaki Urdagarin, zięć króla Juana Carlosa, nie będzie uczestniczył w publicznych ceremoniach. Powodem wspólnej decyzji króla i jego zięcia jest śledztwo w sprawie korupcji w prowadzonej przez Urdagarina fundacji.

Sarkozy do "germanofobów": Nie uległem dyktatowi Berlina

Prezydent Nicolas Sarkozy powiedział w wywiadzie dla "Le Monde", że w chwili obecnej rodzi się nowa Unia Europejska, połączona wspólną polityką gospodarczą. Według niego, mimo ustaleń szczytu w Brukseli, ryzyko rozpadu Europy jeszcze nie minęło. Sarkozy odrzucił też zarzuty, że uległ niemieckiemu dyktatowi: "Ci, którzy próbują karmić się germanofobię, kompromitują się".

Stracił pracę, bo nie nauczył się polskiego

Portugalski pracownik jednej z brytyjskich firm chce pozwać do sądu pracodawcę, który kazał mu uczyć się polskiego albo zmienić pracę. Portugalczyk nie był w stanie opanować naszego języka i już tam nie pracuje.

Wywiad na żywo przez 24 godziny

Australijski dziennikarz radiowy Richard Glover pobił rekord długości wywiadu, rozmawiając ze swoim gościem przez 24 godziny. Żadne z pytań nie mogło się powtórzyć ani być zadane innej osobie niż rozmówca Glovera.

Klaus: Czechy nie powinny brać udziału w ratowaniu strefy euro

Czeski prezydent Vaclav Klaus oświadczył w poniedziałek, że Praga nie powinna brać udziału w nowej umowie międzyrządowej w sprawie nowego paktu fiskalnego na rzecz ochrony euro. Zdaniem znanego z eurosceptycyzmu Klausa, postanowienia ostatniego szczytu UE nie mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu. Wcześniej szef dyplomacji oraz lider opozycji wezwali do włączenia się Czech w ratowanie eurostrefy. Premier Petr Neczas tymczasem mówi, że rząd podejmie decyzję, gdy będą znane szczegóły paktu fiskalnego.

Weto Camerona dzieli rząd, ale nie wyborców

Kolejny sondaż w sprawie weta Davida Camerona na szczycie UE w Brukseli pokazuje, że Brytyjczycy popierają jego decyzję. W poniedziałek "The Times" opublikował badanie, z którego wynika, że weto popiera ponad połowa ankietowanych. Tylko kilkanaście procent jest przeciwnego zdania.

Jeśli Francja zmieni prezydenta, ten zmieni umowę z Brukseli

Faworyt przyszłorocznych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande, oświadczył w poniedziałek, że jeśli zostanie szefem państwa, to będzie chciał zmienić przyjęte w piątek porozumienie ws. kryzysu zadłużenia eurogrupy. Jego zdaniem, ustalenia, które zapadły na szczycie UE, nie wystarczają do skutecznej walki z kryzysem.

Ogłosili niepodległość jako pierwsi w "imperium zła"

W przeciwieństwie do sąsiadów z Łotwy i Estonii Litwa nie ma problemu mniejszości rosyjskiej. Jest za to naszpikowany rosyjskim wojskiem obwód kaliningradzki i tradycyjnie kiepskie relacje z Moskwą. Do tego, w ostatnim czasie, pogarszające się relacje z Polską. Niewątpliwie za to największym osiągnięciem ostatnich dwóch dekad jest członkostwo Litwy w UE i NATO.

12 członków Al-Kaidy uciekło z więzienia

Co najmniej 14 więźniów, w tym 12 bojowników Al-Kaidy, uciekło z głównego więzienia w Adenie na południu Jemenu - poinformowało w poniedziałek źródło w jemeńskich siłach bezpieczeństwa.

Giełda w dół, kapitał ucieka. Protesty wystraszyły inwestorów

Rosyjskie władze płacą za wybory do Dumy 4 grudnia cenę nie tylko polityczną. Ostatni tydzień pokazał też, że najmniejsza nawet destabilizacja sytuacji w Rosji oznacza dla jej budżetu wymierne straty finansowe. Pesymizm panuje też na giełdzie, a zagraniczni inwestorzy przyspieszyli wycofywanie kapitału z Rosji. Prognozy są pesymistyczne - mało kto wierzy, że Władimir Putin pójdzie drogą reform.

Komendant milicji Łukaszenki zatrzymany

Wiceminister spraw wewnętrznych Białorusi, komendant milicji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo publiczne, pułkownik Jauhen Połudzień został zatrzymany - podała w poniedziałek niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Joanna Senyszyn żoną Lecha Wałęsy?

Wpadka szwajcarskiej gazety "Tages-Anzeiger". Tekst o książce byłej pierwszej damy Danuty Wałęsy został zilustrowany zdjęciem Joanny Senyszyn. Czy obie panie rzeczywiście są tak podobne, że można je pomylić?

Kapitan statku dźgnął nożem strażników

Kapitan chińskiego kutra rybackiego dźgnął nożem dwóch funkcjonariuszy ze straży przybrzeżnej Korei Południowej. Jeden z mężczyzn nie przeżył, drugi jest ciężko ranny. Strażnicy zatrzymali łódź za nielegalny połów ryb na południowokoreańskich wodach.

Obama wini Kongres za brak poprawy finansów

- Dobry kapitan statku wolałby żeglować po spokojnych wodach, ale ja nie mam wpływu na pogodę - powiedział prezydent Barack Obama w jednym z programów telewizyjnych. Przyznał, że sytuacja ekonomiczna USA jest trudna, ale przekonywał, że nie jest w stanie jej poprawić, m.in. dlatego, że Republikanie w Kongresie blokują jego propozycje ożywienia koniunktury i zmniejszenia bezrobocia.

Chelsea Clinton prezenterką telewizji

Córka byłego prezydenta USA, Chelsea Clinton, w poniedziałek zadebiutuje w nowej roli - prezenterki jednej z największych telewizji w Stanach Zjednoczonych. Czy to początek wielkiej kariery w mediach?

Nie płacił rachunków. Na "ambasadora".

Włoscy karabinierzy aresztowali oszusta, który za darmo podróżował pociągiem, nocował w hotelach i jadał w restauracjach. Przedstawiał się jako ważna figura: ambasador przy Stolicy Apostolskiej, prokurator i dyrektor kolei.