Litwa, Niemcy, Izrael, Ukraina... Msze święte w intencji ofiar

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego tupolewa, w Kościołach na świecie odprawiono msze święte. Za 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem i za zgodę wśród Polaków modlono się m.in. w Niemczech, Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Irlandii, Francji, Belgii, Izraelu, USA i we Włoszech. Nabożeństwo odbyło się także w kościele w Londynie, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Natomiast na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu.

Ruszają prace przy polskich mogiłach

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) rozpoczynają przygotowania do ekshumacji na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem na Ukrainie, gdzie za rok ma być otwarty czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.*

"Skandal okrył mrokiem pierwszą rocznicę"

"Skandal, który okrył mrokiem pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem" - tak radio Echo Moskwy oceniło zamianę tablicy upamiętniającej ofiary wypadku Tu-154M na smooleńskim lotnisku Siewiernyj.

Amerykańscy Żydzi wdzięczni Lechowi Kaczyńskiemu

Komitet Żydów Amerykańskich, jedna z głównych organizacji żydowskich w USA, złożył hołd pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w jej pierwszą rocznicę. Amerykańscy Żydzi wyrazili wdzięczność zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Wolą, żeby królem był William a nie Karol

59 proc. Brytyjczyków wolałoby, by następcą Elżbiety II był jej wnuk książę William, a nie jej syn - książę Walii Karol - wynika z sondażu Panelbase dla tygodnika "Sunday Times". Badanie pokazuje ponadto, że starszy syn Karola cieszy się szczególną sympatią wśród młodych kobiet.

Rakiety uderzyły w pałac Gbagbo

Rezydencja dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który nie chce oddać władzy, została częściowo zniszczona przez rakiety wystrzelone ze śmigłowców francuskich i oenzetowskich - powiedział rzecznik Gbagbo Ahoua Don Mello.

Zniszczone czołgi, dziesiątki zabitych na drodze odwrotu

Samoloty NATO zniszczyły przed południem 25 czołgów libijskich wojsk rządowych - poinformował generał Bouchard odpowiedzialny za operację NATO w Libii. Według doniesień agencyjnych na pierwszych kilometrach szosy prowadzącej z Adżdabii do Bregi, którą wycofywały się po atakach rządowe oddziały, leżą dziesiątki zabitych żołnierzy Kaddafiego.

MSZ Rosji: Proponowaliśmy treść, ale reakcji nie było

Polski MSZ był informowany o konieczności zmiany tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską i znał treść proponowanego nowego napisu, ale nie reagował - twierdzi MSZ Rosji. Nasz resort spraw zagranicznych odpowiada, że jego opinia na ten temat była nieodmiennie negatywna.

Ashton w obronie Polaka

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła "głębokie zaniepokojenie" aresztowaniem na Białorusi dziennikarza "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta. Wezwała też władze w Mińsku do natychmiastowego zaprzestania prześladowań niezależnych dziennikarzy.

Papież po polsku o Smoleńsku

- Dzisiaj, gdy obchodzicie rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent waszego kraju i inne osoby udające się na uroczystości w Katyniu, łączę się z Wami w tej szczególnej narodowej modlitwie - takimi słowami wypowiedzianymi po polsku papież Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański zwrócił się do Polaków zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Pierwsza dama Rosji oddała hołd ofiarom

Małżonka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa - Swietłana odwiedziła dziś ambasadę RP w Moskwie. Około 15 czasu moskiewskiego złożyła kwiaty przed gmachem placówki, a następnie przeszła do budynku z ambasadorem Wojciechem Zajączkowskim i położyła drugi bukiet przed portretem Lecha i Marii Kaczyńskich. Wpisała się także do księgi żałobnej.

"Wojna polsko-polska trwa na całego"

- Rocznica pod znakiem polemik w Polsce - tak włoski dziennik "Avvenire" pisze o sporach wokół obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Wojna polsko-polska trwa na całego - stwierdza gazeta. Natomiast w niemieckim dzienniku "Sueddeutsche Zeitung" czytamy, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew "chciałby przezwyciężyć napięcia, wywołane złą współpracą przy wyjaśnianiu katastrofy", natomiast "premier Władimir Putin jest nadal dla większości Polaków negatywną postacią, której poglądów i polityki naród powinien się obawiać".

"Bo Smoleńsk i Katyń to dwie różne sprawy"

– Dwie tragedie – rozstrzelanie polskich oficerów i upadek prezydenckiego samolotu - nie mają ze sobą nic wspólnego – tak gubernator smoleński uzasadnia zdjęcie pierwszej tablicy z pamiątkowego kamienia w miejscu katastrofy. Rosja zaskakującej dla Polaków decyzji o zmianie tablic broni też argumentem formalnym, czyli nieuzgodnieniem treści tablicy z władzami Smoleńska. Ale lokalne media nie mają wątpliwości, że poszło o Katyń.

"Szczerze tęsknię za Marią"

"Rok bez Marii" - pod takim tytułem była prezydentowa Ukrainy Kateryna Juszczenko publikuje wspomnienie o Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. - Szczerze tęsknię za Marią - pisze w artykule Juszczenko i przyznaje, że "przez cały ten rok często ją wspominała". - Przeglądałam wspólne zdjęcia, rozpamiętywałam nasze wizyty, a kiedy widziałam polski obraz na rynku, czy ładny szal w sklepie, przyłapywałam się na myśli, że trzeba to kupić dla Marii - czytamy we wspomnieniach byłej pierwszej damy Ukrainy.

Hamas i Izrael chcą zawieszenia broni

Ghazi Hamad, wiceminister spraw zagranicznych rządu Hamasu zapowiedział, że ugrupowanie zaprzestanie ataków na południowy Izrael, jeśli strona izraelska wstrzyma operacje wojskowe przeciwko bojownikom w Strefie Gazy. Wcześniej minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył, że strona izraelska jest gotowa przystać na rozejm, jeśli będą go przestrzegać także bojownicy.

Tłumy znów okupują plac Tahrir

Ponad tysiąc osób zignorowało nakaz wojska, aby opuścić plac Tahrir w centrum Kairu. Demonstranci ponownie okupują miejsce, które stało się symbolem egipskiej rewolucji przeciw Hosniemu Mubarakowi. Tym razem domagają się szybszego oddania władzy przez wojsko i pozbawienia stanowisk skorumpowanych urzędników poprzedniego reżimu.

Irackie wojsko morduje wrogów Iranu?

Irackie wojsko zastrzeliło 31 osób i raniło setki innych, w obozie organizacji irańskiej opozycji, Ludowych Mudżahedinów Iranu - twierdzą członkowie ugrupowania, które od czasu rewolucji irańskiej sprzeciwia się władzy Ajatollahów w Teheranie. Wojsko twierdzi, że działało w samoobronie, ale dziennikarzom nie pozwolono rozmawiać z Irańczykami.

USA zamawiają superbomby

Pentagon zamówił pierwsze seryjne wielkie "superbomby" Massive Ordnance Penetrator, GBU-57. Każda z nich waży 13,6 ton i są największymi bombami w historii. Ich zadaniem jest niszczenie zbudowanych głęboko pod ziemią bunkrów i jaskiń ukrytych pod wieloma metrami skał.

Kremlowskie młodzieżówki z kwiatami dla Polaków

Aktywiści Naszych i Młodej Gwardii Jednej Rosji, dwóch prokremlowskich organizacji młodzieżowych, uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, składając kwiaty i zapalając znicze przed ambasadą RP w Moskwie.

Przyszłość USA nie należy do białych

Białe dzieci, które teraz stanowią w USA większość, jeszcze w tej dekadzie staną się mniejszością. Ma to nastąpić już w roku 2019 i będzie miało daleko idące skutki - wynika z raportu prestiżowego amerykańskiego ośrodka analitycznego Brookings Institution.

Brytyjska gazeta o biedzie w Polsce

- Solidarność nie jest jedną z oczywistych charakterystycznych cech polskiego społeczeństwa - pisze "Guardian". Brytyjska gazeta twierdzi, iż pomimo znacznego rozwoju ekonomicznego po upadku komunizmu, w Polsce pogłębia się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.

Fukushima I nie mogła obronić się przed tsunami

Elektrownia atomowa Fukushima I nie miała prawa oprzeć się potężnemu tsunami, które powstało po trzęsieniu ziemi 11 marca. - Fala miała 15 metrów wysokości - ogłosiła korporacja TEPCO po zbadaniu śladów na terenie elektrowni.

NATO zmusiło do lądowania samolot rebeliantów

Samoloty NATO zmusiły do lądowania samolot myśliwski MiG-23 pilotowany przez lotnika sił powstańczych - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Maszyna wystartowała z lotniska pod Bengazi, łamiąc strefę zakazu lotów nad Libią. W ciągu dnia nad polem walk pod Ażdabiją przeleciał rebeliancki śmigłowiec Mi-24. Obecnie miasto jest już w części opanowane przez wojsko.

Ostatnia linia obrony rebelii zaczyna pękać

Libijskie siły rządowe, mimo uderzeń lotnictwa NATO, częściowo przełamały obronę powstańczą Adżdabii - podaje Al-Dżazira. Oznacza to, że wojsko przekracza "bramę" do odległej o 150 km stolicy rebelii, Bengazi. W ciągu dnia siły rządowe atakowały Misratę na zachodzie kraju. Rebelianci zdołali jednak utrzymać swoje pozycje przy pomocy serii ataków NATO na oddziały rządowe.

Nie żyje twórca "Dwunastu gniewnych ludzi"

Amerykański reżyser Sidney Lumet, twórca m.in. filmu "Dwunastu gniewnych ludzi" ("12 Angry Men") z 1957 roku, zmarł w sobotę w wieku 86 lat w swoim domu w Nowym Jorku - poinformował "New York Times". Według pasierbicy zmarłego, Leslie Gimbel, przyczyną śmierci był nowotwór.

Rebelianci chcą 34 mld dolarów Kaddafiego

Jeden z przywódców libijskiej opozycji wysłał list do Sekretarza Skarbu USA, prosząc o dostęp do zamrożonych kont Muammara Kaddafiego. Pieniądze dyktatora miałyby posłużyć do poprawy "sytuacji humanitarnej", na terenach zajętych przez przeciwników rządu w Trypolisie.

Dwa miesiące aresztu dla Polaka?

Andrzej Poczobut zostanie w areszcie prawdopodobnie przez dwa miesiące - poinformował jego adwokat, Alaksandr Biryłau. Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi został zatrzymany z powodu złamania zakazu opuszczania Grodna. Ciążą na nim zarzuty o znieważenie prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Światowe agencje o obchodach i wymianie tablicy

Światowe agencje prasowe w swoich informacjach o obchodach rocznicowych w Smoleńsku nie przeoczyły faktu zamiany tablicy na kamieniu upamiętniającym miejsce tragedii. Amerykańska agencja AP pisze, że "długotrwałe napięcie w stosunkach między Polską a Rosją odżyło" z powodu kroku Rosjan. Jednak największe portale informacyjne nie odnotowały na swoich stronach wydarzeń w Smoleńsku.