Grupa G20 tkwi w kryzysie. Przywódcy państw grupy nie zajęli się kluczowymi reformami, a komunikat końcowy spotkania w meksykańskim Los Cabos pełen jest frazesów i przemilczeń. "Fiasko światowego rządu" - napisał w środę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Komitet Śledczy Rosji postawił zarzuty urzędnikowi Rosawiacji (urząd lotnictwa cywilnego) oraz dwóm pracownikom lotniska w Pietrozawodsku ws. katastrofy Tu-134 w czerwcu 2011. Zginęło wówczas 47 osób. Okazało się, że na lotnisku działała aparatura meteo, której być tam w ogóle nie powinno. To uniemożliwiało prawidłowe zabezpieczenie startów i lądowań samolotów.

Amerykańskie FBI zapowiedziało, że zwróci polonijnemu muzeum w Chicago 120 skradzionych stamtąd eksponatów. Wśród zaginionych pamiątek mają być między innymi listy Napoleona i polskich królów. Ich wartość jest szacowana na pięć milionów dolarów.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł na zakończenie szczytu G20 w Meksyku w nocy z wtorku na środę, że władze w Moskwie mogą wprowadzić pewne ograniczenia wobec obywateli USA, jeśli Kongres wykorzysta śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego przeciw Rosjanom.

- Stanowisko rządu australijskiego w sprawach, w których grozi kara śmierci, jest dobrze znane i ma zastosowanie do każdego obywatela Australii: sprzeciwiamy się ekstradycji - powiedziała premier Julia Gillard, dodając, że Julian Assange może liczyć na wsparcie ojczyzny. On sam twierdzi, że sprzymierzona z USA Australia odmawia mu pomocy.

Niedawno odkryty niezwykle skomplikowany wirus "Płomień" to wspólne dzieło wywiadu USA i Izraela - twierdzi "Washington Post", powołując się na swoich informatorów. Złośliwe oprogramowanie miało być aktywne w irańskich zamkniętych sieciach od kilku lat i zostało odkryte przypadkiem z powodu błędu Izraelczyków.

Po wizycie w Polsce zostali okrzyknięci najlepszymi kibicami na świecie. Mowa o Irlandczykach, którzy przyjechali do naszego kraju na mecze swojej reprezentacji i której kibicowali bez względu na wszystko. To wsparcie przeszło już do historii, podobnie jak gościnność i otwartość Polaków.

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że tylko sami Syryjczycy mają prawo decydować, czy ich prezydent Baszar el-Asad ma ustąpić. Putin zaznaczył we wtorek, że nie wszyscy Syryjczycy chcą zmiany prezydenta, i że wszystkie strony powinny siąść do negocjacji. Wcześniej przywódcy W. Brytanii i Francji sugerowali zgodę Kremla na usunięcie Asada.

Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, którego wieczorem we wtorek przewieziono z powodu udaru do szpitala, jest nieprzytomny i podłączony do respiratora. Nie jest w stanie śmierci klinicznej - podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa.

- Założyciel demaskatorskiego portali WikiLeaks Julian Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i wystąpił o azyl polityczny - poinformował minister spraw zagranicznych tego kraju Ricardo Patino. - Wniosek o azyl jest rozpatrywany - dodał.

Lekarze operujący Yassera Lopeza przyznali, że nieczęsto zdarza im się zajmować pacjentem, który zostaje przywieziony do szpitala z 90-centymetrowym harpunem wystającym z głowy. Pomimo przebicia głowy niemal na wylot, cudownym zrządzeniem losu chłopak ma się dobrze i będzie żył prawie normalnie.

Wykonano wyrok śmierci na mężczyźnie skazanym za czary i cudzołóstwo - poinformowało saudyjskie MSW. W Arabii Sadyjskiej kara najwyższa zazwyczaj jest wykonywana przez ścięcie szablą.

Brytyjska dyplomacja zdołała zatrzymać i zawrócić rosyjski statek wiozący wyremontowane śmigłowce szturmowe do Syrii. Podobne maszyny są tam regularnie wykorzystywane w walkach z opozycją. Na pokładzie statku ma być też inne uzbrojenie dla sił Asada.

Pomimo panującego na świecie kryzysu i spowolnienia gospodarczego, liczba bogaczy w 2011 roku wzrosła o blisko jeden procent. Tak wielu milionerów na świecie jeszcze nie było.

Ponad 2 miliony sfałszowanych w Chinach biletów kolejowych na pociąg kursujący między lotniskiem a dworcem w Rzymie skonfiskowała włoska Gwardia Finansowa. Bilety znajdowały się w kontenerze statku, który zawinął do portu w Livorno. To pierwszy taki przypadek we Włoszech.

Tysiące ludzi umierają z głodu w północnokoreańskiej prowincji Hwanghae, pomimo że trwają zbiory ryżu - twierdzi domniemany uciekinier z Korei Północnej, wypowiadający się dla mediów w Korei Południowej. Winne mają być nierealne normy produkcyjne narzucone przez władze, które prowadzą do konfiskaty całej produkcji zboża.

- W gmachu watykańskiej żandarmerii zwiększyła się liczba cel - podała agencja Ansa. Koło celi, w której przetrzymywany jest papieski kamerdyner, urządzono właśnie następny pokój dla aresztantów. Nie wiadomo czy ma to jakiś związek z aferą "Vatileaks".

Przez kilka godzin internauci odwiedzający stronę czeskiego parlamentu mogli na niej znaleźć nielegalne filmy, prywatne fotografie, a nawet pornografię. Prawdopodobnie umieścił je tam ktoś z zewnątrz, wykorzystując dziurawe zabezpieczenia nowego systemu.

W Kambodży aresztowano francuskiego architekta, który według chińskich śledczych był jednym z dwóch głównych zagranicznych pomocników Bo Xilaia, do niedawna jednego z najpotężniejszych ludzi Chin. Obecnie polityk wraz z żoną siedzi w areszcie i ma być sądzony za gigantyczną korupcję oraz nadużycia władzy. Francuz miał mu pomagać w wyprowadzaniu pieniędzy za granicę.

Krótki strajk ostrzegawczy pracowników ochrony niemieckich lotnisk wywołał niemały chaos. Przez dwie godziny strażnicy odpowiedzialni za kontrolę pasażerów i bagażu nie wykonywali swojej pracy. Tysiące pasażerów musiało zmienić swoje plany.