W Wielkiej Brytanii odbędzie się koronacja króla Karola III. W Japonii odnotowano trzęsienia ziemi. Z kolei w Serbii doszło do kolejnej strzelaniny.
1. Koronacja Karola III
W sobotę w Londynie odbędzie się koronacja króla Karola III. W ceremonii koronacyjnej wezmą udział głowy państw z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Ceremonia w Opactwie Westminsterskim rozpocznie się 6 maja o 11.00 czasu miejscowego, czyli o godzinie 12.00 w Polsce. Wtedy to do świątyni przybędą członkowie rodziny królewskiej. Już wcześniej jednak odbędzie się uroczysta procesja z Pałacu Buckingham.
2. Trzęsienia ziemi w Japonii
W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,5, które nawiedziło w piątek japońską prefekturę Ishikawa w środkowej części wyspy Honsiu, zginęła jedna osoba, a ponad 20 zostało rannych - poinformowały miejscowe władze.
W sobotę (piątek polskiego czasu) silne trzęsienie ziemi wystąpiło na wyspie Hokkaido, drugiej pod względem wielkości wyspy Japonii. Miało magnitudę 5,7 i doszło do niego na głębokości 75 km - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Nie ma doniesień na temat zniszczeń i ofiar.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzęsienia ziemi w Japonii
3. PiS chce zmniejszyć pełen skład TK
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jak czytamy na sejmowej stronie, projekt dotyczy "usprawnienia działalności Trybunału Konstytucyjnego" przez zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do dziewięciu oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do dziewięciu.
- O ile już wiedzieliśmy, że nie istnieje coś takiego, jak normalny Trybunał Konstytucyjny, to tutaj jest takie przybicie stempla, że nie poważany jest nawet przez nich - tak Zbigniew Janas, działacz opozycji w czasie PRL, komentował - w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24.
Doktor Barbara Labuda, także opozycjonistka w okresie PRL, oceniła, iż projekt ustawy ma "markować, że rządzący jeszcze coś robią", podczas gdy "kłócą się między sobą i ta wierność wobec PiS-u pęka, w związku z tym trzeba pozbyć się tych, którzy są podejrzani o ziobryzm".
4. Strzelanina w Serbii
Pod miejscowością Mladenovac w Serbii doszło do strzelaniny, w której zginęło co najmniej osiem osób, a 14 zostało rannych. Podejrzany został w wyniku obławy ujęty przez służby. To już trzecia tego rodzaju zbrodnia w Serbii w ostatnim okresie.
Wbrew wcześniejszym informacjom obecnie podejrzewa się, że zamachowiec nie działał w pojedynkę. Świadkowie zdarzenia - podała agencja Tanjug - powiedzieli, że strzały oddawano z tylnego siedzenia samochodu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: seria strzelanin w Serbii
5. WHO: COVID-19 nie stanowi zagrożenia
Pandemia COVID-19 nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia w skali globalnej - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), cytowana przez agencję Reutera. WHO zmieniła tym samym kategoryzację pandemii koronawirusa, która obowiązywała od stycznia 2020 roku.
Szef WHO ostrzegł zarazem przed lekceważeniem COVID-19, podkreślając, że pandemia wciąż trwa i zagraża milionom ludzi na całym świecie. - Ten wirus nadal zabija i zmienia się. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują gwałtowne przyrosty zachorowań i zgonów - ostrzegł Ghebreyesus, cytowany na stronie internetowej ONZ.
Źródło: PAP