Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 15 kwietnia: PiS przegrywa w Sejmie, Francuzi na ulicach, deklaracja Bidena

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm – między innymi za sprawą dwóch posłanek Prawa i Sprawiedliwości – nie odrzucił weta Senatu do jednej z ustaw. We Francji zgoda sądu konstytucyjnego na reformę emerytalną wywołała kolejną falę protestów. Prezydent USA Joe Biden potwierdza, że zamierza kandydować na drugą kadencję. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

1. PiS przegrał głosowanie w Sejmie

Sejm nie zdołał w piątek odrzucić weta Senatu w sprawie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

W głosowaniu udział wzięło 448 posłów. Większość bezwzględna - która jest konieczna do odrzucenia senackiego weta - wynosiła 225 posłów. Do jej uzyskania zabrakło jednego głosu. Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 224 posłów, przeciw było 222, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Spośród wszystkich parlamentarzystów wstrzymały się od głosu dwie posłanki, obie z PiS: Anna Dąbrowska-Banaszek i Józefa Szczurek-Żelazko. Dąbrowska-Banaszek jest lekarką, a Szczurek-Żelazko - byłą wiceminister zdrowia. Gdyby choć jedna z nich oddała głos, na sali byłaby większość bezwzględna. Nikt z PiS nie głosował za przyjęciem uchwały.

2. Zamieszki we Francji

W piątek wieczorem w całej Francji odbywały się manifestacje, będące reakcją na zatwierdzenie przez Radę Konstytucyjną większości założeń podwyższającej wiek emerytalny rządowej reformy.

W Paryżu, Lyonie i Nantes doszło do starć z policją, w Rennes podpalono wejście do komisariatu. Związki zawodowe zapowiadają dalsze protesty. Demonstracje odbyły się też m.in. w Marsylii, Strasburgu, Tuluzie, Dijon, Caen, Lille i Grenoble - wylicza AFP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rada Konstytucyjna dała zielone światło reformie emerytalnej

3. Biden zapowiada start w wyborach prezydenckich

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że zdecydował się kandydować na drugą kadencję i oficjalnie ogłosi początek swojej kampanii reelekcyjnej – informuje agencja Reutera.

- Ogłosimy to stosunkowo szybko. Ale podróż tutaj tylko wzmocniła moje poczucie optymizmu co do tego, co można zrobić – powiedział Biden dziennikarzom na koniec emocjonalnej podróży do Irlandii. - Mówiłem, że moim planem jest ponowny start - odparł dziennikarzowi ponawiającemu pytanie o reelekcję.

4. Putin wprowadza elektroniczne zawiadomienia o poborze do wojska

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do służby w armii, wywołując tym samym obawy przed nową falą mobilizacji - informuje AP.

Powołani, którzy nie stawią się do poboru na wezwanie on-line, nie będą mogli opuszczać Rosji, zostaną zawieszone ich prawa jazdy i ograniczone możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

5. Osunięcie ziemi w Peru

Ulewne deszcze nawiedziły środkowo-zachodnie Peru. Doprowadziły do powstania osuwiska w mieście Huaral, gdzie życie straciła kobieta. Trwają poszukiwania pięciu zaginionych osób.

Osuwisko pogrzebało domy, ulice, samochody, a nawet szkołę, w której, jak podają lokalne media, żaden z uczniów nie został ranny, ponieważ udało im się w porę uciec.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl