Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne po wybuchu auta, do którego doszło w czwartek przed siedzibą donieckiej administracji obwodowej w Doniecku. Był to prawdopodobnie zamach na Denisa Puszylina, jednego z liderów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Radykalni islamiści prowadzący antyrządową ofensywę przejęli dwa kolejne miasta w Iraku, poszerzając tym samym kontrolę nad terytorium tego kraju i coraz bardziej zbliżając się do Bagdadu. ONZ poinformowała natomiast, że bojownicy przeprowadzili szereg egzekucji na cywilach i żołnierzach irackich sił rządowych w Mosulu. Duchowieństwo szyickie wzywa do chwycenia za broń i odparcia sunnickiej rebelii.

"New York Times" przestrzega, że administracja prezydenta Baracka Obamy nie może pozwolić na zaangażowanie zbrojne w konflikt na terytorium Iraku, mimo iż Stany Zjednoczone mają strategiczne interesy w tym kraju. "Washington Post" argumentuje z kolei, że ofensywa irackich rebeliantów sunnickich pokazuje, że szyicki premier Nuri al-Maliki stracił nie tylko poparcie armii, ale też narodu. Dziennik ocenia, że sytuacji nie poprawią nawet kolejne dostawy amerykańskiej broni.

Co najmniej 11 osób zostało zatrzymanych, a 5 rannych w czasie czwartkowych protestów w Rio de Janeiro. Policja użyła gazu pieprzowego i gumowych kul przeciwko manifestantom. Protestujący głośno wyrażali niezadowolenie z powodu organizacji w mistrzostw świata w piłce nożnej, a część z nich usiłowała sprowokować czekających na transmisję meczu reprezentacji kibiców. Kamienie poleciały w stronę studia brytyjskiej telewizji ITV. Oberwało się również prezydent Dilmie Rousseff, która została wygwizdana i zwyzywana w czasie meczu inauguracyjnego mundial.

Doniesienia o kolumnie czołgów w rękach separatystów wywołały w czwartek duże zamieszenie na Ukrainie. Informacje na ten temat są bardzo chaotyczne. Analiza dostępnych nagrań i zdjęć pozwala jednak stwierdzić, że chodzi o trzy czołgi T-64BV jadące drogą łączącą Ługańsk z Donieckiem. I to właściwie wszystko, co wiadomo na pewno.

Chiny opublikowały film rzekomo ukazujący japońskie myśliwce przechwytujące ich samolot zwiadowczy Tu-154. F-15 miały podlecieć "niebezpiecznie blisko" stwarzając "zagrożenie". Japończycy ostro protestują i twierdzą, że nagranie nie jest autentyczne. Domagają się jego usunięcia.

Harrison Ford został ranny na planie siódmej części "Gwiezdnych wojen". Hollywoodzki gwiazdor, który zagrał Hana Solo w trzech częściach serii w latach 70., trafił do szpitala w Oxfordzie, po tym jak został przygnieciony przez drzwi. Aktor został helikopterem przewieziony do szpitala. Ma uszkodzoną kostkę.

George H.W. Bush uczcił w czwartek swoje 90. urodziny skokiem ze spadochronem. "Mamy dziś wspaniały dzień w Maine" - wystarczająco dobry dla skoku spadochronowego - napisał były prezydent na Twitterze. Bush jest nie tylko najstarszym żyjącym, ale i najpopularniejszym byłym prezydentem USA ostatniego półwiecza.

USA prowadzą najbardziej agresywną politykę na świecie - oskarża Władimir Putin. Dowodem mają być np. liczne zagraniczne bazy wojskowe. - My nie mamy takich prawie wcale - zapewnia prezydent Rosji. W rzeczywistości rosyjskich żołnierzy i wojskowe obiekty znaleźć możemy aż w 10 krajach świata, na dwóch kontynentach.

Perspektywa ustanowienia przez sunnickich dżihadystów enklawy w Iraku niepokoi władze sąsiedniego Iranu i może je skłonić do pośredniej wojskowej interwencji - sądzi obeznany z problematyką Bliskiego Wschodu korespondent "The Independent" Patrick Cockburn.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko dzwonił w czwartek do Władimira Putina i domagał się wyjaśnień ws. rosyjskich czołgów w Donbasie, co potwierdzałoby niesłabnące zaangażowanie Moskwy na Ukrainie. Kreml informuje, że prezydenci przedyskutowali "problemy rozwoju stosunków dwustronnych". Po raz pierwszy jednak, Poroszenko tytułowany jest mianem "prezydenta", co oznacza, że Rosja pośrednio uznała wynik wyborów u sąsiada.