Elżbieta II w szkockim parlamencie. Zaapelowała o spokój


Brytyjska królowa Elżbieta II, otwierając w sobotę w Edynburgu inauguracyjne posiedzenie nowo wybranego szkockiego parlamentu, podkreśliła znaczenie zachowania "spokoju" w świecie pełnym "wyzwań" .

Świat jest "coraz bardziej złożony i stawia coraz trudniejsze wyzwania", a wydarzenia następują po sobie z "nadzwyczajną szybkością" - powiedziała 90-letnia monarchini. Inauguracja parlamentu wypadła kilka dni po tym, jak Brytyjczycy głosując w sprawie Brexitu opowiedzieli się za wyjściem W. Brytanii z Unii Europejskiej, co doprowadziło do zapowiedzi ustąpienia premiera Davida Camerona. Królowa, której na sesji parlamentu towarzyszyła szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon, powiedziała, że obecne czasy niosą ze sobą "nadzieję". - Niewątpliwie wszyscy żyjemy i pracujemy w świecie coraz bardziej skomplikowanym i stawiającym coraz wyższe wymagania, w którym wydarzenia i procesy przebiegają z nadzwyczajną szybkością, a zachowanie spokoju i równowagi może niekiedy przychodzić z trudnością - przyznała głowa państwa brytyjskiego. Królowa zachęcała także do "oceniania wydarzeń ze spokojem", który pozwala jak najtrafniej wyważać "wyzwania i możliwości".

Szkocja chce zostać w UE

W referendum dotyczącym przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej Szkocja opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej, mimo że Zjednoczone Królestwo głosowało za wyjściem z UE. Sturgeon zapowiedziała w swym przemówieniu na forum parlamentu, że uczyni wszystko co w jej mocy, aby bronić interesów Szkocji w UE i nie wykluczyła możliwości rozpisania nowego referendum w sprawie niepodległości Szkocji, po tym jak w 2014 roku Szkoci odrzucili ideę odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa. Podkreśliła, że członkowie szkockiego parlamentu powinni "wykazać odwagę i determinację", aby pomóc Szkotom. - Nasz zbiorowy obowiązek wobec narodu szkockiego polega na tym, że nie powinniśmy cofać się przed podjęciem żadnego z wyzwań, przed którymi stajemy, niezależnie od tego jak bardzo trudne mogą się okazać - deklarowała Sturgeon. Znana jako zwolenniczka niepodległości Szkocji podkreśliła, iż obowiązkiem parlamentu jest nie dopuścić do "osłabienia naszej pozycji w świecie", co zostało odebrane jako oczywista aluzja do związków Szkocji z Unią Europejską.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Raporty: