Rząd jedności 18 lutego. </br> Abbas połączy Palestyńczyków

18 lutego w Kairze odbędzie się powołanie palestyńskiego tymczasowego rządu jedności narodowej - poinformował w poniedziałek przedstawiciel ruchu Fatah. Wcześniej tego dnia podano, że na jego czele stanie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

Zatrzęsło Filipinami

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera w centralnej części Filipin spowodowało w poniedziałek osunięcia ziemi, które pogrzebały dziesiątki domów. Co najmniej 43 osoby, w tym kilkoro dzieci, poniosły śmierć, a kilkadziesiąt jest zaginionych.

Krytyka Rosji w sprawie Syrii "na granicy histerii"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że niektóre głosy z Zachodu w odpowiedzi na chińskie i rosyjskie weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w Syrii były "nieprzyzwoite i na granicy histerii".

Niemcy zawieszają żeglugę. Zima wygrała

Z powodu sięgającej 20 centymetrów grubości pokrywy lodowej od poniedziałku w południe zostaje zawieszona żegluga na łączącym Odrę i Ren niemieckim Kanale Śródlądowym (Mittellandkanal) - poinformował przedstawiciel policji wodnej w Magdeburgu.

Co najmniej 50 zabitych. "Najgwałtowniejszy atak"

Co najmniej 50 osób zginęło w ostrzale miasta Hims przez reżimowe siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - donosi agencja Reutera powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Syryjskiej Rady Narodowej.

Zginęli kręcąc film dokumentalny

Dwóch twórców filmowych, operator kamery i producent telewizyjny, zginęło w katastrofie helikoptera podczas współpracy ze zdobywcą Oscara, Jamesem Cameronem. Ekipa pracowała nad filmem dokumentalnym w Sydney. - To wielka strata dla świata filmu - skomentował w swoim oświadczeniu reżyser "Titanica", dodając, że obaj twórcy byli dla niego jak rodzina.

Trzypiętrowa fabryka w gruzach. Wybuch

Trzykondygnacyjny budynek fabryki zawalił się po wybuchu gazu w Lahore, we wschodnim Pakistanie. Co najmniej trzy osoby zginęły, a nawet kilkadziesiąt może być uwięzionych pod gruzami - podały miejscowe władze.

Kobieta na prezydenta Meksyku

Kobieta ma wielkie szanse na zajęcie fotela prezydenta Meksyku. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii kraju. Rządząca Meksykiem Partia Akcji Narodowej (PAN) wysunęła kandydaturę Josefiny Vazquez Mota, byłej przewodniczącej frakcji parlamentarnej tej partii na prezydenta kraju. Wybory zaplanowano na 1 lipca.

"Wolałbym, aby moje dzieci były czerwone niż martwe"

Zamordowany w 1963 roku w Dallas prezydent USA John Fitzgerald Kennedy był bliski pójścia na ustępstwa wobec ZSRR podczas kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 r. - pisze rzekoma była kochanka prezydenta, 69-letnia obecnie Mimi Alford, w opublikowanej właśnie wspomnieniowej książce "Kiedyś był to sekret" (Once Upon A Secret).

Obama: W sprawie Iranu ramię w ramię z Izraelem

Prezydent USA Barack Obama twierdzi, że ma nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu wokół irańskiego programu atomowego. W wywiadzie dla telewizji NBC oznajmił również, że nie sądzi, aby Izrael podjął już decyzję o ataku na Iran. Obama dodał, że USA działają w tej sprawie "ramię w ramię" z Izraelem.

Wysadził siebie i swoich synów w powietrze

Ojciec i jego dwaj synowie zginęli w wybuchu domu w amerykańskim stanie Waszyngton. Jak poinformowała policja, mężczyzna celowo wysadził dom w powietrze w momencie, gdy wszyscy troje przebywali w środku. W sobotę mężczyzna decyzją sądu nie uzyskał prawa do opieki nad dziećmi.

Koniec 30-letniej epoki. Konserwatysta prezydentem

Proeuropejski polityk współrządzącej, konserwatywnej partii Koalicja Narodowa Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 62,6 proc. poparcia. Jego rywal, Pekka Haavisto z Zielonej Unii (Zieloni) zdobył 37,4 proc. głosów. - To lepszy wynik niż się spodziewałem - powiedział podczas wieczoru wyborczego nowo wybrany prezydent.

"Jeśli reżim nie może dorwać aktywistów, uderza w rodziny"

Zniszczona ambasada Syrii w Canberze i zdemolowany budynek placówki w Egipcie. Demonstranci atakowali ambasady oburzeni masakrą, jakiej w nocy z piątku na sobotę w mieście Hims dokonały oddziały lojalne wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. - Syryjski reżim jest do tego stopnia podły w swoich działaniach, że jeśli nie może dorwać aktywistów, to uderza w ich rodziny - argumentuje Samer Masri, mieszkający w Polsce działacz syryjskiej opozycji.

Moskwa zarzuca brak "woli politycznej"

Brak "woli politycznej" rosyjski MSZ zarzucił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy w sobotę głosowali na tym forum za przyjęciem niewyważonego - zdaniem Moskwy - projektu rezolucji w sprawie Syrii. W oświadczeniu resort zdeklarował zarazem, że Rosja będzie "twardo dążyć" do jak najszybszego ustabilizowania sytuacji w Syrii na drodze demokratycznych przemian.

Już 60 lat zasiada na tronie

Królowa Elżbieta II świętuje 60-lecie objęcia władzy - tron po śmierci ojca Jerzego VI objęła dokładnie 6 lutego 1952 r. Diamentowy jubileusz zostanie upamiętniony wieloma uroczystościami, których kulminacja przypadnie w czerwcu. Elżbieta II została koronowana w opactwie westminsterskim 2 czerwca 1953 r.

Egipskie władze uderzają w NGO finansowane z USA

40 pracowników organizacji pozarządowych, w większości finansowanych przez USA, zostanie oskarżonych o nielegalne finansowanie z zagranicy ich działalności. Ich sprawy już przekazano do sądu w Kairze.

Pożar w instytucie badań atomowych

W podziemiach centrum badań atomowych w Moskwie wybuchł pożar. Władze zapewniły, iż nie ma żadnego zagrożenia skażeniem radioaktywnym. W Instytucie Fizyki Teoretycznej i Eksperymentalnej nie ma czynnego reaktora. Pomimo tego, rosyjski odłam Greenpeace wyraził poważnie zaniepokojenie incydentem.

"Rosja i Chiny wzięły na swoje sumienie kolejne ofiary"

- Wetując rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, Rosja i Chiny wzięły na swoje sumienie kolejne ofiary konfliktu syryjskiego - ocenił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister wypowiedział się podczas konferencji o bezpieczeństwie w Monachium, gdzie przedstawiciele wielu państw ostro skrytykowali decyzję Moskwy i Pekinu.

W państwie Kima jest już milion komórek

W Korei Północnej działa już ponad milion telefonów komórkowych. Dane ujawniła egipska firma Orascom Telecom składając doroczny raport z działalności. Komórki posiadają głównie osoby mieszkające w stolicy i uznawane za wierne. Pomimo tego mogą wybierać wyłącznie numery krajowe.

Odwołana połowa z 1,3 tys. lotów. Władze i tak się cieszą

Fala lodowatego powietrza objęła swoim zasięgiem i Wielką Brytanię. Temperatury drastycznie spadły w nocy z piątku na sobotę, a śnieg zaczął sypać tak intensywnie, że zdecydowano się na odwołanie w niedzielę lotów z Heathrow, najbardziej zatłoczonego lotniska w Europie.

Pierwsza misja księcia "konkwistadora"

Brytyjski książe rozpoczął swoją służbę na Falklandach. Odbył już pierwszy lot jako pilot śmigłowca ratowniczego Sea King. Jego obecność na południowoatlantyckich wyspach wywołała niezadowolenie Buenos Aires. MSZ Argentyny oficjalnie nazwało Williama "konkwistadorem".

Para książęca ewakuowana z samolotu

Norweska para książęca wraz z 133 innymi pasażerami została ewakuowana z samolotu linii SAS. Podczas startu w maszynie doszło do awarii silnika. Cała kabina pasażerska wypełniła się dymem.

Rosyjskie okręty podwodne wrócą na patrole

Rosyjskie atomowe okręty podwodne z rakietami balistycznymi wrócą na częste patrole - zapowiedział dowódca rosyjskiej marynarki. W czasach ZSRR liczne radzieckie łodzie podwodne z bronią jądrową nieustannie krążyły po ocenach, gotowe do III Wojny Światowej. Po upadku Kraju Rad, okręty głównie stały w bazach i niszczały.

To globalne ocieplenie zmroziło Europę?

Przenikliwy mróz w Europie wziął się z kurczenia się powłoki lodowej pokrywającej Ocean Arktyczny, gdzie skutki globalnego ocieplenia są najbardziej widoczne - pisze "The Independent", cytując naukowców z Niemiec, USA i Rosji.

Statek płonie u wybrzeży Krymu

Na Morzu Azowskim, w odległości 70 km od brzegu Krymu płonie ukraiński drobnicowiec "Iwan Wikułow" z 14-osobową załogą na pokładzie. - Załoga poinformowała, że nie może już samodzielnie opanować płomieni - podało ukraińskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Romney miażdży w Nevadzie

Zgodnie z przewidywaniami Mitt Romney zwyciężył w sobotę w republikańskich prawyborach w stanie Nevada, zdobywając 44 proc. głosów. Jego główny konkurent do nominacji prezydenckiej Newt Gingrich otrzymał ich 25 proc. Takie rozstrzygnięcie przynosi podliczenie 43 proc. głosów.

Ojciec wrzucił dziecko do lodowatej rzeki

26-letni mieszkaniec Rzymu wrzucił do Tybru swego 16-miesięcznego synka. Poszukiwania dziecka w lodowatej wodzie rzeki nie przyniosły rezultatu. Mężczyzna został aresztowany.

Okręt nuklearny popłynie na Falklandy

Brytyjska marynarka wojenna (Royal Navy) wyśle podwodny okręt klasy Trafalgar o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów. Ma on dotrzeć na miejsce w przededniu 30. rocznicy wojny o Falklandy, zwane w Argentynie Malwinami, która przypada 30 kwietnia.