"Nie" dla interwencji w Syrii. Rosja dała to "jasno do zrozumienia"

- Przekazaliśmy naszym partnerom z NATO i Bliskiego Wschodu, żeby nie szukali pretekstów do interwencji w Syrii - oznajmił zastępca szefa rosyjskiego MSZ, Giennadij Gatilow. Wypowiedź dyplomaty była jednym z najsilniejszych ostrzeżeń pod adresem przeciwników reżimu Baszara Asada.

Mubaraka obalili, tortury zostały

Mimo obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka i powołania nowych władz w demokratycznych wyborach, w kwestii poszanowania praw człowieka w Egipcie zmieniło się niewiele - podkreśla Amnesty International w swoim najnowszym raporcie.

Swoim "kosmicznym" okrętem cieszyli się mniej niż miesiąc

Indonezyjska flota bardzo krótko mogła szczycić się posiadaniem najbardziej futurystycznie wyglądającego okrętu w Azji. W mniej niż miesiąc po zwodowaniu korweta KRI Klewang doszczętnie spłonęła, jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem do służby.

Obluzowane siedzenia wywołały dwa awaryjne lądowania

Osiem Boeingów 757 linii American Airlines zostało gruntownie przebadanych, bowiem niespodziewanie w dwóch z nich podczas lotu obluzowały się siedzenia pasażerów. Nikomu nic się nie stało, ale wszczęto dochodzenie.

Kalifornia zakazała "leczenia" homoseksualizmu u dzieci

Gubernator stanu Kalifornia podpisał prawo, które wprowadziło zakaz stosowania u nieletnich "terapii" mającej leczyć z homoseksualizmu. Władze stanu twierdzą, podpierając się opiniami naukowców, że tego rodzaju "pseudonaukowe" praktyki szkodzą psychice dzieci.

W Żywcu zmarła księżna Maria Krystyna Habsburg

Księżna Maria Krystyna Habsburg zmarła we wtorek rano w Żywcu w wieku 88 lat - poinformował tamtejszy samorząd. Księżna przed 11 laty wróciła do Polski i zamieszkała w małym mieszkaniu w części dawnego pałacu Habsburgów.

Koniec ery Saakaszwilego. Niezależnie od wyniku wyborów

Nawet jeśli obóz Saakaszwilego ostatecznie wygra, to i tak nie będzie już tak dominował w państwie, jak przez ostatnie dziewięć lat. Silna opozycja może skutecznie paraliżować działania władzy - uważa gruziński politolog Aleksander Rondeli

Rolnicy uprawiający GMO zmagają się z "superchwastami"

Amerykańscy rolnicy zużywają znacznie więcej niebezpiecznych pestycydów, próbując walczyć z "superchwastami", które wyewoluowały na polach upraw GMO - twierdzi profesor Charles Benbrok z Uniwersytetu Stanu Waszyngton. Naukowiec twierdzi, że identyczny proces zachodzi w przypadku insektów i zużycie środków owadobójczych zaczyna wyraźnie rosnąć.

Wojna o głośne Su-24. Wojsko kontra Czelabińsk

Sąd w rosyjskim mieście Czelabińsk uznał, że loty wojskowych bombowców Su-24 nad miastem są nielegalne i ich zakazał. Chodzi o duży hałas, który powodują i na który skarżyli się mieszkańcy. Wojsko jest decyzją oburzone. - Wątpię, żeby jakiś sąd regionalny mógł podejmować decyzje wpływające na bezpieczeństwo kraju - powiedział rzecznik wojska.

Polski obserwator w Gruzji: Nikt nam nie zgłosił zastrzeżeń

- Byliśmy w dziesiątkach punktów wyborczych i nikt nam nie zgłosił zastrzeżeń, co do przebiegu wyborów - relacjonował w TVN24 polski obserwator wyborów w Gruzji Piotr van der Coghen (PO). I dodał: - To, co wczoraj działo się na ulicach, to było szaleństwo. Setki samochodów, ludzie na ich dachach i w bagażnikach. Bawili się, wymachiwali flagami. Wygląda na to, że to szaleństwo było po stronie zwolenników zmian.

By tygrysy trzymać z dala od szkół... "Głosujcie na co chcecie. Ale głosujcie"

"Możesz głosować na co tylko chcesz" - pod takim hasłem kampanię nawołującą do uczestnictwa w wyborach prowadzą ulubieńcy młodych Amerykanów. Leonardo DiCaprio, Edward Norton, Zac Efron i Selena Gomez głosują więc za tym, by weekend miał trzy dni i by trzymać tygrysy z dala od szkół. Ale żartobliwy ton to tylko przykrywka - chodzi o to, by w ogóle iść na tegoroczne wybory.

Cyberatak na Biały Dom

Biały Dom potwierdził informacje o tym, że jego system informatyczny został zaatakowany przez hakerów. Według urzędników, atak nie spowodował żadnych szkód.

Prezydent Kolumbii ma raka prostaty

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos poinformował w poniedziałek, że cierpi na raka prostaty. Zapewnił jednak, że choroba jest we wczesnym stadium rozwoju i jego życie nie jest zagrożone.

Saakaszwili i Iwaniszwili twierdzą, że zwyciężyli. Zagłosowało 60 proc. Gruzinów

Opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie zdobyła 51 proc. głosów z list partyjnych, rządząca partia Micheila Saakaszwilego ma 41 proc. - wynika z sondażu exit poll telewizji Imedi i Rustavi 2. Ale rządząca partia prezydenta, Zjednoczony Ruch Narodowy, twierdzi, że zdobyła znaczącą większość miejsc w okręgach jednomandatowych. Opozycja pod wodzą Bidziny Iwaniszwilego twierdzi coś zupełnie odwrotnego. Pierwsze, cząstkowe wyniki Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła we wtorek nad ranem.

USA "na łasce wydarzeń". Romney krytykuje Obamę

- Nasz kraj wydaje się znajdować na łasce wydarzeń, zamiast je kształtować - stwierdził Mitt Romney, szeroko krytykując politykę zagraniczną Baracka Obamy w artykule w "Wall Street Journal". Kandydat republikanów na prezydenta, wraz z wiceprezydentem, szczególnie skrytykowali politykę Obamy na Bliskim Wschodzie, nie mówiąc jednak, co zrobiliby inaczej.

Okręt K-27, "tykająca atomowa bomba zegarowa"

Radziecki atomowy okręt podwodny K-27 spędza sen z powiek rosyjskim i norweskim ekologom. Zatopiony w 1981 roku w zatoce na Nowej Ziemi okręt ma być "tykającą atomową bombą zegarową". W jego wnętrzu znajduje się bowiem uszkodzony reaktor, którego awaria kosztowała życie dziewięciu marynarzy.

W kluczowych stanach Obama górą

Na pięć tygodni przed wyborami i w przededniu debat telewizyjnych prezydent USA Barack Obama nadal wygrywa ze swym republikańskim rywalem Mittem Romneyem - wynika z najnowszego sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News.

NATO daje sobie ponad rok na ustalenie strategii

NATO uzgodni do końca 2013 roku główne założenia misji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie po opuszczeniu tego kraju przez siły bojowe, jak zaplanowano, do końca 2014 roku - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

MON zerwał kontrakt na dostawę dronów

Resort obrony zerwał zawarty w 2010 roku kontrakt z izraelską firmą Aeronautics na dostawę samolotów bezzałogowych średniego zasięgu. Zdaniem MON firma nie wywiązała się z umowy mimo przesunięcia terminu o dwa lata.

Padł ostatni bastion somalijskich piratów i radykałów

Setki żołnierzy armii somalijskiej i kenijskiej weszły w poniedziałek do Kismayo, ostatniego dużego miasta pozostającego pod kontrolą radykalnych islamistów z ugrupowania Al-Szabab. Kismayo było też do niedawna jedną z głównych baz somalijskich piratów.