Dziura koronalna, wiatr słoneczny i dobre warunki pogodowe pozwoliły na oglądanie malowniczej zorzy polarnej. Pojawiła się w Finlandii, na południe od północnego koła podbiegunowego. Dowiedz się, jak powstaje to niezwykłe zjawisko.
9 grudnia w Finlandii, na południe od północnego koła podbiegunowego, w miejscowości Rovaniemi pojawiła się zorza polarna.
Niedługo po godz. 23 czasu lokalnego warunki pogodowe były na tyle sprzyjające, by niebo zostało rozjaśnione przez to niezwykłe zjawisko.
Zorza polarna powstała w związku z dziurą koronalną na powierzchni Słońca i wiatrem słonecznym.
Czym dokładnie jest zorza polarna?
Jest to zjawisko świetlne pojawiające się na niebie w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety.
Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi.
Proces powstawania tego zjawiska jest związany z przepływem prądu w jonosferze, na wysokości 100 km nad powierzchnią Ziemi.
Wiatr słoneczny
Bezpośrednio z zorzą polarną jest związany tzw. wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząstek emitowany przez Słońce. Podczas rozbłysków na niebie, Słońce emituje większą ilość cząstek. Te cząstki są wyłapywane przez ziemską magnetosferę i poruszają się po linii w kształcie helisy, wzdłuż linii pola magnetycznego, które łączy ziemskie bieguny magnetyczne. W ten sposób atomy są wzbudzane w obszarze polarnym i pojawia się świecenie zorzowe.
Takie świecenie tworzy ponad 270 linii emisyjnych, głównie tlenu i azotu. Od ich intensywności zależy kolor zorzy. Ta w Finlandii miała kolor zielony, co jest związane ze świeceniem tlenu. Zorze przyjmują różne kształty, np. pasma, kurtyny, czy promienie.
Aurora over Finland pic.twitter.com/7NHdbsPYuB
— Best of Galaxies (@BestGalaxyPics) 11 grudnia 2016
WOW! Northern Lights seen last night from Äkäslompolo, Finland. Photo via Destination Lapland. #Aurora #NorthernLights #Finland pic.twitter.com/oRvMxczEae
— Mark Tarello (@mark_tarello) 11 grudnia 2016
Aurora Borealis last night over my yard. At #äkäslompolo #Ylläs #Lapland #Finland #northernlights #Stormhour pic.twitter.com/TzYOhClhBY
— Markus Kiili (@Kiili) 10 grudnia 2016
Autor: AP/aw / Źródło: Reuters