Floryda też dla Obamy. Skończyli liczyć głosy

Cztery dni po wyborach prezydenckich w USA prezydent Barack Obama ostatecznie uzyskał potwierdzenie, że swojego rywala - Mitta Romneya pokonał także na Florydzie. Tym samym demokrata zapewnił sobie reelekcję uzyskując 332 głosy elektorskie. Republikanin nazbierał ich 206.

Informatyk skazany ws. Vatileaks. Wyroku nie wpiszą mu do akt

Watykański sąd skazał w sobotę technika informatyka Claudio Sciarpellettiego z Sekretariatu Stanu na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na pięć lat za pomocnictwo w sprawie skandalu Vatileaks, czyli kradzieży tajnych dokumentów zza Spiżowej Bramy.

Eksplozje wstrząsają Syrią. Kilkudziesięciu zabitych

Kilkudziesięciu przedstawicieli syryjskich sił bezpieczeństwa zginęło wskutek dwóch wybuchów, które wstrząsnęły w sobotę miastem Dera na południowym zachodzie Syrii - podała agencja Reuters. Prawdopodobnie były to samobójcze zamachy.

Mer głoduje, bo kasa gminy świeci pustkami

Mer Sevran, jednej z najbiedniejszych gmin Francji, przebiegł 15 km dzielących jego miejsce urzędowania od dostatnich dzielnic Paryża. Tam rozpoczął strajk głodowy w proteście przeciwko pustce w budżecie gminnym, w którym brakuje pięcu milionów euro.

Niemcy strzelają laserem

Na niemieckim poligonie przeprowadzono testy silnego lasera bojowego. Jak zapewnia koncern MBDA, urządzenie spaliło granat moździeżowy w kilka sekund.

Brytyjczycy wyczuli biznes w kosmosie

Wielka Brytania znacząco zwiększy swoje nakłady na Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) - poinformował minister finansów George Osborne. Skąd taka szczodrość w czasach kryzysu? Londyńscy urzędnicy wyliczyli, że inwestowanie w kosmos bardzo się opłaca.

Argentyńczycy karabinami bronią okrętu przed Ghaną

Sytuacja argentyńskiego okrętu szkoleniowego ARA Libertad, aresztowanego w ghanijskim porcie Tema, stała się znacznie bardziej skomplikowana. Obecni na pokładzie marynarze mieli swoimi karabinami "zmusić" urzędników portowych do zaprzestania próby holowania ich jednostki. Ci odcięli dostawy prądu i wody na żaglowiec.

Zarka już w Polsce. Będzie się leczyć w Bydgoszczy

Sześcioletnia Zara Niazi, ciężko ranna w udo w strzelaninie między afgańską policją a talibami, przyleciała w piątek do Warszawy. Stąd karetka zabrała ją do szpitala w Bydgoszczy - poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Szef CIA zrezygnował przez romans. Obama "trzyma kciuki za niego i żonę"

Generał David Petraeus, szef Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i były szef misji wojskowych w Iraku i Afganistanie, zrezygnował ze stanowiska w związku z ujawnieniem jego romansu. Petraeus złożył dymisję w liście do prezydenta Baracka Obamy - poinformował Reuters. Obama jego rezygnację przyjął.

Były minister Saakaszwilego zostanie w areszcie

Zatrzymany w środę były gruziński minister obrony i spraw wewnętrznych Baczo Achalaia pozostanie w areszcie na czas trwającego dochodzenia w sprawie stawianych mu zarzutów, w tym znęcania się nad żołnierzami - podały gruzińskie media.

Algierska CASA rozbiła się we Francji. Szukają ocalałych

Algierski wojskowy samolot transportowy CASA z sześcioma osobami na pokładzie rozbił się w górskim Masywie Centralnym na południu Francji - poinformowały francuskie media. Podejrzewa się, że co najmniej jedna osoba uniknęła śmierci skacząc ze spadochronem.

Śmierć w rezydencji premiera Szwecji. Samobójstwo?

Mężczyzna, który zginął w wyniku rany postrzałowej w rezydencji szefa rządu Szwecji Fredrika Reinfeldta w centrum Sztokholmu prawdopodobnie nie został zaatakowany. - Badamy tę sprawę jako samobójstwo lub wypadek związany z pracą - poinformował rzecznik miejscowej policji. Premiera i jego rodziny nie było w chwili incydentu w rezydencji.

Tusk podbija stawkę: Nie 300 a 400 miliardów z Unii. Pakt fiskalny do ratyfikacji

Sejm przyjął w piątek informację premiera Donalda Tuska o polityce europejskiej, poświęconą toczącym się w UE negocjacjom na temat wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Odrzucenia informacji chciała Solidarna Polska. Szef rządu apelował o ponadpartyjne porozumienie na rzecz osiągnięcia 400 mld zł z budżetu UE i "utrzymania Polski w centrum Europy".

Pięcioro dzieci, doświadczenie w biznesie. Nowy arcybiskup Canterbury

Anglikański biskup Durham Justin Welby został wyznaczony na nowego abp. Canterbury. Duchowny ma barwny życiorys. Ukończył elitarną szkołę Eton, pracował przez 11 lat w brytyjskich firmach naftowych, a na studia teologiczne zdecydował się dopiero po 30-tce. - Moja nominacja jest zdumiewająca i ekscytująca - powiedział po wyborze.

Opozycja idzie do Strasburga, Kliczko chce sankcji dla fałszerzy

Ukraińska opozycja zamierza walczyć o wynik wyborów parlamentarnych z 28 października w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - oświadczył w piątek jeden z przywódców partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) Arsenij Jaceniuk. Partia UDAR boksera Witalija Kliczki zaapelowała z kolei do Zachodu o objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za fałszerstwa.

"Mały krok w wielkich relacjach". Amerykańscy żołnierze wylądowali

- To mały krok wielkich relacjach - oświadczył szef MON Tomasz Siemoniak podczas inauguracji działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych. Obecny na uroczystościach w Łasku ambasador USA w Polsce Stephen Mull dodał, że właśnie w tym mieście Stany Zjednoczone i Polska tworzą nową historię.

Polska zrezygnuje z min. Senat dał zielone światło prezydentowi

Konwencję o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu będzie mógł podpisać prezydent Bronisław Komorowski. Senat poparł w piątek ustawę, która upoważnia głowę państwa do ratyfikacji dokumentu. Stronami Konwencji jest 160 państw. Nie ratyfikowały jej m.in. USA, Rosja i Chiny.

Bośnia wznowi śledztwo ws. śmierci prezydenta. Zginął w katastrofie lotniczej

Bośnia i Hercegowina wróci po ośmiu latach od katastrofy lotniczej do śledztwa dotyczącego śmierci prezydenta Macedonii Borysa Trajkowskiego. Polityk wraz z siedmioma innymi osobami zginął w trakcie podejścia do lądowania na lotnisku w Mostarze w 2004 r. Adwokat jego rodziny twierdzi, że są dowody wskazujące na zamach.

"W Syrii nie ma wojny domowej". Asad dla rosyjskiej telewizji

W Syrii nie ma wojny domowej, natomiast jest ona infiltrowana przez rozliczne grupy terrorystyczne działające w imieniu obcych sił - oświadczył prezydent Baszar el-Asad w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Russia Today wyemitowanym w całości w piątek.