Kolejny dzień Pistoriusa w sądzie. Decyzji o kaucji nie ma

Oscar Pistorius po raz trzeci stanął przed sądem w Pretorii. Podczas rozprawy miała zapaść decyzja, czy niepełnosprawny lekkoatleta opuści areszt za kaucją. Nie starczyło jednak czasu i decyzję odłożono na piątek. Pięciokrotny mistrz paraolimpijski w niewyjaśnionych okolicznościach zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Został oskarżony o zabójstwo z premedytacją.

Chcieli zorganizować "kolejny 11 września". Uznani za winnych

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktów terroru, które mogły doprowadzić do "masowych ofiar i zniszczeń", zostali uznani za winnych. Mężczyźni mieli twierdzić, że planowane przez nich ataki będą "kolejnym 11 września".

Ukraina chce do UE. "Nasi przyjaciele nas wspierają"

Chcemy pomóc Ukrainie w ratyfikowaniu umów stowarzyszeniowych UE-Ukraina w listopadzie tego roku w Wilnie - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu w Wiśle z prezydentami Słowacji i Ukrainy. Wiktor Janukowycz stwierdził natomiast, że wspólnym celem trójki państw jest wprowadzić Ukrainę do UE.

Nike ostatecznie zrywa współpracę z Pistoriusem

Oskarżony o zabójstwo z premedytacją Oscar Pistorius, został wykluczony przez amerykański koncern Nike z grona reklamujących go gwiazd. Amerykanie o zerwaniu kontraktu poinformowali w czwartek, w czasie gdy lekkoatleta trzeci dzień z rzędu staje przed sądem w Pretorii.

Wojna o groby. Władza je niszczy, obywatele odbudowują

W chińskim regionie Zhoukou trwa wojna mieszkańców z władzami o groby. Urzędnicy nakazują ich niszczenie i nakazują kremację zmarłych. Obywatele nie chcą się podporządkować i odbudowują zniszczone groby. W minionym roku władze miały zrównać z ziemią dwa miliony z nich. Nazywane jest to "harmonijną reformą pogrzebów".

Budżetowa misja Merkel w Europarlamencie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w Bundestagu, że proponując bardziej elastyczne podejście do unijnego budżetu oraz możliwość jego późniejszej rewizji chce przekonać Parlament Europejski do kompromisu zawartego na ostatnim szczycie UE.

Najubożsi w USA są Indianie

Według rządowych danych, najuboższą grupą etniczną w USA są rodowici w Ameryce Północnej Indianie. Najlepiej radzą sobie Amerykanie pochodzenia azjatyckiego.

Rosja boi się o sierotę adoptowaną przez amerykańskie lesbijki

Rosyjskie władze wyraziły w środę zaniepokojenie losem rosyjskiego chłopca adoptowanego przez parę lesbijską z USA, która - według Moskwy - ukrywała, że żyje w związku homoseksualnym. - Sytuacja, w której znalazł się mały Igor Szatabałow, gdy został zaadoptowany w USA, "jest nie do przyjęcia i szkodliwa dla jego zdrowia psychicznego" - ocenił pełnomocnik rosyjskiego MSZ ds. praw człowieka, demokracji i przestrzegania prawa Konstantin Dołgow.

Rosja chce się bronić przed meteorami. Zapowiada powstanie kosmicznej tarczy

Służby Obrony Powietrznej i Kosmicznej dostały zadanie stworzenia systemu, który ochroni Rosję przed "kosmicznymi podróżnikami" - poinformował gen. Igor Makuszew z ministerstwa obrony. Deklaracja wojskowego przychodzi kilka dni po tym jak na Czelabińsk na południowym Uralu spadł deszcz meteorytów, który doprowadził do ogromnych zniszczeń w mieście.

Będą odszkodowania po spektakularnej kradzieży diamentów

Zuchwała kradzież diamentów wartości 37 mln euro z brukselskiego lotniska Zaventem wywołała w Belgii debatę na temat bezpieczeństwa portów lotniczych. Firma Brink's, która transportowała cenny ładunek, zapewnia, że jej klientom zostaną wypłacone odszkodowania.

Boeing znalazł klucz do rozwiązania problemów dreamlinera?

Udało się zidentyfikować źródło problemów akumulatorów zainstalowanych w samolotach B787 Dreamliner - twierdzi anonimowy rozmówca agencji Reutera. Wszystkiemu ma być winna konstrukcja ogniw, które są umieszczone zbyt blisko siebie i się przegrzewają.

Radioaktywny wyciek na brytyjskim okręcie podwodnym

W przedziale reaktora atomowego okrętu podwodnego HMS Tireless doszło do niewielkiego wycieku wysoce radioaktywnego chłodziwa. Awaria miała zostać szybko opanowana i załoga miała nie ucierpieć, ale okręt trafił do stoczni. Nie wiadomo jeszcze ile czasu tam spędzi.

"Dzieciaki z joystickami" dostaną medal. Weterani oburzeni

Gdy w Pentagonie ogłaszano decyzję o ustanowieniu nowego odznaczenia dla pilotów dronów i "specjalistów komputerowych", prawdopodobnie nie spodziewano się burzy, jaka zaraz nastąpi. "Tradycyjni" weterani zacięcie protestują, bo ich zdaniem nowy medal umniejsza rangę ich odznaczeń. Stworzono nawet petycję do Białego Domu

"Idziemy na przyspieszone wybory". Borysow złożył dymisję

Centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borysow złożył wniosek o dymisję swojego rządu. Dokument został odczytany przez przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Ceckę Caczewą. Głosowanie nad dymisją odbędzie się w parlamencie w czwartek. Borysow wezwał również parlament do samorozwiązania. - Idziemy na przyspieszone wybory - oświadczył.

Antysemityzm we Francji urósł w siłę

W zeszłym roku odnotowano bezprecedensowy wzrost - o 58 proc. - aktów antysemickich we Francji. Społeczność żydowska została zaatakowana dwa razy w ciągu mniej niż sześciu miesięcy - podano w raporcie organizacji ochrony społeczności żydowskiej (SPCJ).

Niezwykłe czworaczki z Teksasu. Możliwe raz na 70 milionów urodzeń

Ledwo się urodziły, a już mówi o nich cały świat. Czworaczki z Teksasu zaskoczyły i zachwyciły, bo są dwoma parami identycznych dzieci. Takie rzeczy - nie tylko w Ameryce - zdarzają się niezwykle rzadko. Mniej więcej raz na 70 milionów urodzeń. A że maluszki przyszły na świat w Walentynki, to wizyta na porodówce jednej z największych telewizji świata - CNN - jest jak najbardziej zrozumiała.