Iran: liczymy, że obietnica USA ws. Syrii jest poważna

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził w środę nadzieję, że obietnica USA podjęcia działań dyplomatycznych w celu zlikwidowania zagrożenia wynikającego z obecności broni chemicznej w Syrii jest poważna - podała irańska agencja IRNA.

Przyszły sekretarz stanu w Watykanie: celibat nie jest dogmatem

Przyszły sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin przypomniał, że celibat księży nie jest dogmatem Kościoła i dlatego "można o nim dyskutować", bo jest tradycją kościelną. Słowa hierarchy cytuje w środę dziennik "Corriere della Sera".

Rada Europy wzywa Polskę do zakończenia śledztwa ws. więzień CIA

Komisarz praw człowieka Rady Europy wezwał Polskę do zakończenia śledztwa ws. domniemanych więzień CIA i opublikowania jego wyników. Nils Muiżnieks zaapelował także o rozliczenie odpowiedzialnych za ich powstanie, nawet jeśli są to osoby pełniące wysokie funkcje w państwie.

Zamach bombowy w Bengazi w rocznicę śmierci ambasadora USA

Silna eksplozja na głównej ulicy w libijskim mieście Bengazi uszkodziła budynek ministerstwa spraw zagranicznych i filię Banku Centralnego Libii - donosi CNN. Dokładnie rok temu bombę podłożono pod amerykański konsulat. W ataku zginęło wtedy czterech obywateli USA, w tym ambasador Christopher Stevens.

Bezlitosny raport ONZ: masakry i egzekucje. Obie strony popełniały zbrodnie wojenne

- Syryjskie siły rządowe dopuszczały się masakr ludności cywilnej, bombardowały szpitale i popełniały inne zbrodnie wojenne w ostatnich miesiącach - oświadczyli w środę w raporcie inspektorzy ONZ zajmujący się prawami człowieka. Uznali też, że wiele wskazuje na to, iż reżim Asada stosował ataki chemiczne, ale na obecną chwilę eksperci nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Papież dostał w prezencie samochód

Włoski ksiądz podarował papieżowi 29-letnie renault 4, by, jak powiedział, Franciszek mógł samodzielnie poruszać się po Watykanie. Samochód jest oczywiście w kolorze białym.

Składany schron dla uchodźców. Od Ikei

Ikea zaprojektowała składany schron dla uchodźców, który można złożyć w cztery godziny. Projekt tworzony jest wspólnie z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Pierwsze kilkadziesiąt sztuk trafiło już do Syrii.

Cena marzeń o wolności. Reportaż "Superwizjera" z Syrii

Dramat Syrii i Syryjczyków trwa już trzeci rok. Kraj jest ogarnięty wyniszczającą wojną domową, w której zginęło blisko dwieście tysięcy osób. Kilka dni temu z Syrii wrócili dziennikarze TVN Michał Przedlacki i Wojciech Szumowski. Przez dwa miesiące – lipiec i sierpień – rejestrowali obraz wojny w największym syryjskim mieście, Aleppo.

Ośmioletnia panna młoda wykrwawiła się w noc poślubną

Ośmioletnia dziewczynka z Jemenu, wydana za mąż za mężczyznę starszego od niej o 32 lata, zmarła w czasie nocy poślubnej z powodu krwawienia wewnętrznego - poinformowali jemeńscy aktywiści. To kolejna sprawa związana ze ślubami kilkulatek, która wywołała emocje w tym kraju.

Obama: teraz czas na dyplomację

Prezydent USA Barack Obama potępił we wtorek "oburzający" - jak to nazwał - atak chemiczny, dokonany przez reżim Baszara el-Asada. Jak podkreślił w orędziu ws. Syrii, wykorzystanie broni chemicznej to złamanie prawa międzynarodowego, "zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa". Zaznaczył jednak, że USA chce wykorzystać wszelkie dostępne środki dyplomatyczne, zanim zdecyduje się na atak. - Ameryka nie jest policjantem świata - mówił.

"Die Welt": jak Sikorski zaaranżował plan wobec Syrii

"Amerykański plan ataku na Syrię był już gotowy, gdy John Kerry usłyszał o innym pomyśle, który powstał w Polsce" - pisze dziennik "Die Welt", według którego to minister Radosław Sikorski odegrał kluczową rolę w nowym planie dotyczącym dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w Syrii.

"Asad przestał się bać Ameryki". Zbombardował bazy powstańców

Syryjskie siły powietrzne po raz pierwszy od trzech tygodni znów zbombardowały we wtorek bazy powstańców; nowa ofensywa dowodzi, że prezydent Baszar el-Asad przestał się bać amerykańskiej operacji wojskowej - poinformowała syryjska opozycja. Zamieściła też film z domniemanego ataku.

Trzylatka zagłodzona przez własnych rodziców. Ważyła pięć kilo

Trzyletnia dziewczynka z Filadelfii została zagłodzona na śmierć przez własnych rodziców. Dziecko ważyło tylko 5 kilogramów, podczas gdy jego waga powinna sięgać 11-16 kg. Dom, w którym mieszkała trzylatka, był tak zagracony, że śledczy musieli włożyć kombinezony chroniące przez zagrożeniem biologicznym.

Zachód chce rezolucji ONZ ws. kontroli broni chemicznej. "Bez entuzjazmu" Rosjan

Stany Zjednoczone przedyskutują z Radą Bezpieczeństwa ONZ propozycję Rosji dotyczącą objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem; zabiegi w tej sprawie zaczną się już we wtorek - podało źródło w Białym Domu. - Jeśli to poważna oferta, rezolucja w tej sprawie jest dobrym pomysłem - stwierdził brytyjski premier David Cameron.

Interwencja oddala się coraz bardziej. Senat nie zagłosuje w tym tygodniu

Interwencja wojskowa w Syrii stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Amerykański Senat w tym tygodniu nie planuje debaty ws. zgody na operację militarną, z uwagi na przyjęcie przez Syrię propozycji Rosjan dotyczącej objęcia arsenału broni chemicznej międzynarodową kontrolą. Z kolei demokratyczni kongresmeni mieli usłyszeć od szefa kancelarii Obamy, że priorytetem jest obecnie dyplomatyczne, a nie siłowe rozwiązanie.

Sikorski: Szansa na uniknięcie ataku. Rosja ma do odegrania olbrzymią rolę

Radosław Sikorski ogłosił we wtorek, że Rada Ministrów zaakceptowała jego wniosek, by Polska przyłączyła się do oświadczenia państw G20, które potępiły atak chemiczny w Syrii. Minister podkreślił również, że zaakceptowanie przez reżim syryjski rosyjskiej propozycji poddania arsenału broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę daje szansę na "rozwiązanie problemu bez ataku", taki scenariusz będzie jednak wymagał od Federacji Rosyjskiej zdecydowanych deklaracji.