Tryduum Paschalne szczególnie uroczyście obchodzone jest w Ziemi Świętej, tam, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które upamiętniają chrześcijanie. W Jerozolimie otwarto rano Bazylikę Grobu Pańskiego, wzniesioną w prawdopodobnym miejscu złożenia ciała Jezusa. Uroczysta procesja weszła do świątyni.

Chcą przeżyć mękę Chrystusa jak najbardziej realistycznie. Dlatego biczują się, niosą krzyż i na koniec dają się do niego przybić. To stały element Tryduum Paschalnego na Filipinach. Zdaniem krytyków wydarzenie bardziej turystyczne niż religijne. Krwawych procesji zakazuje tamtejszy Kościół. Bez skutku.

Wyrok "bezpodstawny i stronniczy", wydany "na polityczne zamówienie". Takiej reakcji rosyjskich władz na skazanie Wiktora Buta w USA na 25 lat więzienia można się było spodziewać. W wydanym oświadczeniu MSZ Rosji nie zostawia suchej nitki na całym procesie handlarza bronią i zapowiada, że będzie walczyło o ekstradycję i powrót swego obywatela do ojczyzny.

Tuarescy powstańcy z separatystycznego Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) ogłosili niepodległość swego samozwańczego państwa na północy Mali. Poinformowali też, że Azawad zachowa granice z sąsiadami.

Dwóch włoskich hakerów zostało skazanych przez sąd na Sardynii na rok nauczania młodzieży informatyki. Mężczyźni jeszcze jako nieletni popełnili przestępstwo kradzieży danych kont bankowych i okradli z pieniędzy dziesiątki osób w całych Włoszech.

Bośnia i Hercegowina obchodzi 20. rocznicę wybuchu krwawej wojny domowej, w której zginęło prawie 100 tysięcy ludzi. W Sarajewie w południe odbędzie się koncert ku czci ofiar oblężenia miasta, których przypominać będzie 11 541 pustych krzeseł. Jednym z symboli tragicznego losu miasta był konkurs na miss Sarajewa w 1993 roku. Jego zwyciężczyni, Inela Nogic, po raz pierwszy wróciła na scenę, gdzie odbył się pokaz.

Amerykańska straż przybrzeżna ostrzelała i zatopiła japoński statek-widmo, który po roku dryfowania po Pacyfiku znalazł się u wybrzeży Alaski. "Rykoun Maru" stał się zagrożeniem dla żeglugi.

Huk wyważanych drzwi, krzyki i zamaskowani mężczyźni z bronią. Tak co noc w Afganistanie budzi się niejedna rodzina. To element strategii NATO, która zakłada nocne rajdy i aresztowania domniemanych rebeliantów. Jednocześnie to front emancypacji afgańskich kobiet. Żołnierki są potrzebne podczas nocnych rajdów, aby łagodzić kulturowy szok.

250 tysięcy dolarów na lamborghini-Batmobil, pięć tysięcy na strój superbohatera i 25 tysięcy na prezenty. Lenny Robinson zainwestował w swoją misję niesienia radości dzieciom chorym na raka znaczne pieniądze. Były przedsiębiorca twierdzi, że było warto. Jego życiowa pasja stała się znana na całym świecie, dzięki rekordowo popularnemu filmikowi w internecie, przypadkowo nakręconemu przez policję.

Amerykański sąd skazał najsłynniejszego nielegalnego handlarza bronią. Wiktor But zwany "Handlarzem śmiercią" za próbę zaopatrzenia kolumbijskiej partyzantki w nowe uzbrojenia otrzymał karę 25 lat więzienia. Ma też zapłacić 15 milionów dolarów grzywny. Obrona byłego rosyjskiego wojskowego przez cały czas trwania procesu twierdziła, że jest on niewinny i padł ofiarą machinacji władz USA.

Siedem lat więzienia za opublikowanie na Facebooku karykatur proroka Mahometa - taki wyrok usłyszeli dwaj młodzi mężczyźni z miasta Mahdija (200 km na południe od Tunisu). O wyroku poinformowały w czwartek tunezyjskie źródła. Jednak same wyroki wydano pod koniec marca.

- Jesteśmy naprawdę wolni tylko wtedy, gdy jesteśmy w naszej prawdzie, kiedy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem. Wtedy prawdziwie będziemy "jak Bóg" - mówił w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie Benedykt XVI. Papież przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej, inaugurującej uroczystości Triduum Paschalnego.

Elżbieta II na dorocznej uroczystości wielkoczwartkowej, tym razem w XII-wiecznej katedrze w Yorku w północnej Anglii, obdarowała 172 poddanych okolicznościowymi monetami, doceniając ich pracę dla społeczności.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaprezentował w czwartek przedwyborczy manifest, koncentrujący się na kwestiach gospodarczych. Przestrzegł w nim, że wybór jego socjalistycznego rywala zgotuje Francji los Grecji lub Hiszpanii.

O niesamowitym szczęściu mogą mówić kierowca i pasażer samochodu, który zjechał z 70-metrowego klifu. Ze śmiertelnego niebezpieczeństwa wyszli niemal bez szwanku. Wóz, staczający się w przepaść, zatrzymał się na skałach.

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar, jaki wybuchł w czwartek po południu we wschodnim Londynie. Na blisko półtorej godziny bez prądu było 88 tysięcy ludzi. Pożar spowodował też utrudnienia w kursowaniu londyńskiego metra. Cztery stacje zostały zamknięte. Film z pożaru zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Zbyszek.

Premier Izraela w ostrych słowach skrytykował zdobywcę literackiego Nobla Guenthera Grassa. Jego zdaniem dokonał on w swoim wierszu "haniebnego zrównania" irańskiego reżimu i władz Izraela. Zdaniem Grassa izraelska broń atomowa zagraża pokojowi.

We francuskiej elektrowni atomowej Penly w Normandii ogłoszono alarm pożarowy - poinformowały w czwartek francuskie media. Jeden z dwóch reaktorów wyłączył się automatycznie - poinformowała spółka EDF, operator elektrowni. Zapewniła jednocześnie, że nie doszło do żadnych negatywnych następstw dla środowiska.

Należąca do koncernu Ruperta Murdocha telewizja Sky News przyznała w czwartek, że dwukrotnie zhakowała prywatne maile osób nie pełniących funkcji publicznych. Według telewizji praktyki te mieszczą się w pojęciu "odpowiedzialnego dziennikarstwa" i służyły interesowi publicznemu.

W czwartek doszło do zmasowanego ataku hakerów na chińskie strony internetowe, głównie należące do rządu w Pekinie. Atak przypuścili ludzie podający się za członków grupy Anonymous. Był to protest przeciw inwigilacji chińskiego społeczeństwa przez władze.

Otwarcie największej elektrowni w Korei Północnej rozpoczęło w czwartek obchody setnej rocznicy urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena. Hydroelektrownia Hyiczhon to największa inwestycja ostatnich lat w kraju od lat cierpiącym na wielki deficyt prądu.

Amerykańskie media opublikowały zapis rozmów, które prowadziła drogą radiową 80-letnia kobieta przymusowo pilotująca awionetkę, gdy jej mąż zasłabł. Samolot udało się szczęśliwie sprowadzić na ziemię. Dzięki zimnej krwi emerytki i fachowości pilota, który udzielał instrukcji znajdując się w lecącej obok maszynie.

Wybuch na jednym z dwóch rurociągów naftowych, które łączą Kirkuk w północnym Iraku z tureckim portem Ceyhan nad Morzem Śródziemnym, spowodował w czwartek znaczny pożar i wstrzymanie przepływu ropy przez ten rurociąg - poinformowały tureckie władze.

Słynąca z ruin z czasów Republiki Weneckiej grecka wyspa Zakinthos od niedawna znana jest też jako wyspa niewidomych. Greckie ministerstwo zdrowia bada, dlaczego tak wielu jej mieszkańców pobiera zasiłek dla osób dotkniętych ślepotą.

Grecję odwiedzi w tym roku około 1 mln turystów z Rosji, czyli dwa razy więcej niż w 2010 roku. Rosjanie kupują w Grecji domy, są zainteresowani prywatyzacją i zyskują możliwość politycznego wpływu na Ateny - pisze "The Economist".

Naukowcy dogonili matkę naturę i stworzyli najgroźniejszą odmianę słynnego wirusa H5N1, która potrafi przechodzić z człowieka na człowieka. Zdążyli nawet pochwalić się swoim osiągnięciem i je wytłumaczyć, po czym subtelnie zamknięto im usta. Rząd Stanów Zjednoczonych wymusił, by produkcja wirusa była tajna. Żadnych informacji, żadnych konkretów, żadnych podpowiedzi. W niepowołanych rękach wirus mógłby się stać bronią skuteczniejszą od konwencjonalnej.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział w czwartek, że być może w najbliższym czasie ułaskawi niektórych więźniów uważanych na Zachodzie za politycznych - poinformowała agencja BiełTA.