Irlandia już po wyborach do PE

W piątek o godz. 23 czasu polskiego zakończyły się w Irlandii wybory do Parlamentu Europejskiego. Nie opublikowano wyników sondażowych głosowania. Irlandczycy wybierali 11 europosłów.

Polska i USA będą rozwijać "strategiczne współdziałanie". Priorytetem Ukraina i Mołdawia

Polska oraz Stany Zjednoczone wspierają wysiłki zmierzające do rozwoju demokratycznego, suwerennego i niepodzielnego państwa ukraińskiego - ustalono na spotkaniu w ramach polsko-amerykańskiego dialogu demokratyzacyjnego w Waszyngtonie. We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Polski i USA zgodzili się, że demokracja oraz prawa człowieka pozostaną jednymi z kluczowych obszarów współpracy pomiędzy naszymi krajami.

Czterech zabitych w walkach w Karłowce pod Donieckiem

Czterech bojowników proukraińskiego ochotniczego batalionu "Donbas" zginęło, a 9 zostało rannych w zasadzce przygotowanej przez separatystów koło wsi Karłowka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - podało biuro prasowe batalionu.

USA wstrzymują pomoc wojskową po przewrocie w Tajlandii

Waszyngton wstrzymał w piątek, dzień po przewrocie wojskowym w Tajlandii, wartą 3,5 mln dol. pomoc militarną dla tego kraju - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf. Dodała, że rozważane jest zawieszenie funduszu pomocowego wartego 7 mln dol.

Europa wybiera swój parlament

Wybory do Parlamentu Europejskiego w całej Unii Europejskiej - zależnie od kraju - odbywają się na przełomie kilku dni - od 22 do 25 maja. W większości krajów (25 z 28) wybory są jednodniowe. Dwudniowe - tylko w Czechach, Francji i we Włoszech. W Polsce eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję wybierać będziemy jak zwykle w niedzielę, czyli 25 maja w godzinach od 7 do 21.

Ofensywa antyterrorystyczna w Chinach po krwawym zamachu

Po największym w Chinach zamachu bombowym, na targowisko w Urumczi, stolicy regionu autonomicznego Sinkiang, tamtejsze władze ogłosiły w piątek rozpoczęcie "rocznej ofensywy" wymierzonej w "brutalną działalność terrorystyczną" - podała agencja Xinhua.

Była premier Tajlandii zatrzymana przez wojskowych

Tajlandzkie władze wojskowe, które w czwartek przejęły władzę w kraju, zatrzymały niedawną premier Yingluck Shinawatrę - poinformował przedstawiciel sił zbrojnych. Nie chciał sprecyzować, gdzie była szefowa rządu jest przetrzymywana. Wojskowi zapewniają, że zamach stanu ma na celu przywrócenie spokoju w targanym protestami kraju. Dowódca armii generał Prayuth Chan-ocha ma dziś odwiedzić króla Bhumibola Adulyadeja i wyjaśnić mu przyczyny przewrotu.

Putin: uszanujemy wybór Ukrainy, będziemy współpracować z nowymi władzami

Na Ukrainie "trwa wojna domowa na pełną skalę"- oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z szefami koncernów uczestniczących w Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu. Putin oznajmił jednak, pytany o nadchodzące wybory prezydenckie, że jego kraj "uszanuje wybór Ukrainy". Dodał także, że Rosja jest zaniepokojona potencjalnym wejściem Ukrainy do NATO, do którego mogłoby dojść w przyszłości.

Włosi reaktywowali kawalerię. Niebawem ruszy do Kosowa

Włoskie wojsko wraca do korzeni - po raz pierwszy od wielu lat ponownie w jego szeregach służą konie. W kwietniu wzięły udział w manewrach, a niedługo mają wyruszyć do Kosowa jako część jednostki rozpoznawczej. Wbrew pozorom konie to nie skutek braku pieniędzy czy zacofania, ale racjonalności.

"Byli dzicy, młodzi i ze sobą sypiali". Legendarni gangsterzy Bonnie i Clyde powrócą

Słynna para amerykańskich gangsterów - Bonnie i Clyde - zginęła 80 lat temu. Gdy 23 maja 1934 roku zastrzelono ich w policyjnej zasadzce, zaczęła się ich legenda romantycznych kochanków, których łatwo było idealizować: z fantazją łamali prawo i szukali przygód. Mit pięknych i zakochanych buntowników utrwalił głośny film z 1967 roku. Teraz Hollywood znów sięga po ich historię - tym razem odmitologizowaną, opartą na niepublikowanych wcześniej materiałach na temat ich życia.