Ławrow: Zwrot Krymu? Wewnętrzna sprawa Rosji, nie interesują mnie opinie Zachodu

- Szczerze mówiąc, nie interesuje mnie opinia zachodnich państw na temat Krymu, podobnie jak nie interesuje mnie ich zdanie na temat innych wewnętrznych spraw Federacji Rosyjskiej - powiedział Siergiej Ławrow, odpowiadając na pytanie mediów, czy Zachód będzie się domagać zwrotu Krymu. Szef rosyjskiej dyplomacji odwiedził posiedzenie Międzynarodowego Klubu Wałdajskiego, którego uczestnicy spotkali się w Soczi.

"Dzięki Bogu za Kevina Vickersa". Emerytowany policjant bohaterem Kanady

Bohaterem tragicznej środy w Ottawie jest Kevin Vickers, który zastrzelił zamachowca w budynku parlamentu. Vickers jest funkcjonariuszem odpowiedzialnym za nadzór nad bezpieczeństwem budynków parlamentu. W czwartek, dzień po strzelaninie, kanadyjski parlament oddał mu hołd. Nowy bohater narodowy został powitany owacją na stojąco.

Rosyjskie MSZ: skandaliczna historia, pan Sikorski zaplątał się w tej sprawie

- Cała ta skandaliczna historia raczej nie wymaga komentarza, zwłaszcza oficjalnego - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz o wywiadzie Radosława Sikorskiego dla amerykańskiego portalu Politico i następujących po tym zdarzeniach. Były szef polskiej dyplomacji opowiadał o propozycji Władimira Putina, złożonej Donaldowi Tuskowi w 2008 roku, by podzielić Ukrainę. Później zaś oświadczył, że takiego spotkania w ogóle nie było, a jego zawiodła pamięć.

Pijany czy wrobiony jako "kozioł ofiarny"? Areszt dla kierowcy pługu, który zderzył się z odrzutowcem

Tymczasowy areszt dla Władimira Martynienki, kierowcy pługa śnieżnego z lotniska Wnukowo. Kilka dni temu wjechał on w startujący odrzutowiec. Zginął wówczas m.in. prezes francuskiego koncernu Total. Według moskiewskiego sądu Martynienko musi pozostać w zamknięciu, bo "mógłby wywierać naciski na śledztwo". Adwokat aresztowanego zapewnia o jego niewinności i dziwi się, że ciągle nie ma ostatecznych wyników badań, które mają potwierdzić, że jego klient przed wypadkiem pił alkohol.

Jaceniuk: Rosja może destabilizować wybory na Ukrainie

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł w czwartek przed możliwymi próbami destabilizacji podejmowanymi przez Rosję w czasie niedzielnych wyborów. Władze poleciły zastosowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa, żeby zapobiec ewentualnym "aktom terrorystycznym".

Tymoszenko: po wyborach nie będziemy w opozycji

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko po raz kolejny oświadcza, że jej partia Batkiwszczyna (Ojczyzna) po zaplanowanych na najbliższą niedzielę wcześniejszych wyborach parlamentarnych nie będzie w opozycji do władz.

Korea Północna walczy z ebolą: nie wpuszcza zagranicznych turystów

Władze Korei Północnej postanowiły ochronić obywateli przed zagrożeniem ze strony rozprzestrzeniającego się na świecie wirusa ebola, nie wpuszczając od piątku na terytorium kraju zagranicznych turystów - podaje w czwartek agencja Reutera. Na razie nie wiadomo, czy zakaz będzie obejmował też członków delegacji dyplomatycznych i biznesowych.

Nadciąga pomoc dla Kobane. Erdogan przepuści peszmergów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek w Rydze, że został poinformowany o porozumieniu, zgodnie z którym dwustu kurdyjskich bojowników z Iraku ma przejść przez Turcję do Syrii, na pomoc oblężonemu przez Państwo Islamskie miastu Kobane.

Władze lotniska zdymisjonowane. Kolejne zatrzymania po śmierci prezesa Total

Szef moskiewskiego lotniska Wnukowo i jego zastępca podali się w czwartek do dymisji w związku z poniedziałkową katastrofą samolotu, w której zginął prezes francuskiego koncernu petrochemicznego Total, Christophe de Margerie oraz trzech członków załogi. Wcześniej rosyjscy prokuratorzy poinformowali, że zatrzymali w sumie pięć osób, które mogą mieć związek z wypadkiem.

MKOl uznał tymczasowo Kosowo. Sportowcy pojadą do Rio?

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w środę o tymczasowym uznaniu Kosowa. To oznacza, że zamieszkana przez większość albańską serbska prowincja, która w 2008 roku ogłosiła niepodległość, ma szansę wysłania reprezentacji na igrzyska w 2016 roku.

Władze Kanady: zamachowiec działał sam

Uważany za zamachowca Michael Zehaf-Bubeau działał sam - potwierdziły późno w nocy ze środy na czwartek kanadyjskie władze. Zamaskowany mężczyzna zastrzelił żołnierza, a następnie wdarł się do parlamentu. Zmarł w wyniku wymiany ognia z policją.

Kto ukradł buldoga w nietypowym kolorze? Jest wart około 85 tys. zł

Młodziutki, z bystrym spojrzeniem, ale co najważniejsze - o nietypowej urodzie - został skradziony z domu swojej właścicielki. - Mężczyzna wszedł do mnie do domu, powiedział że chce kupić psa z mojej hodowli. Po czym złapał go i szybko uciekł - mówi zrozpaczona kobieta. Na sprzedaży szczeniaka w kolorze bzu mogła sporo zarobić. - 16 tys. funtów - twierdzi kobieta.

Przyjął islam, czuł w sobie diabła. Kim jest zamachowiec z Ottawy?

Twierdził, że jest w nim diabeł, przez "nieobliczalność" zabroniono mu przychodzić do meczetu. - Według mnie musiał być chory psychicznie - twierdził znajomy uważanego za zamachowca z Ottawy Michaela Zehaf-Bibeau. Napastnik w środę śmiertelnie postrzelił kanadyjskiego żołnierza, a potem wywołał strzelaninę w parlamencie. Został zastrzelony w policyjnej obławie.

"Washington Post": Amerykanie będą szkolić Syryjczyków

Siły syryjskich rebeliantów będą szkolone przez Amerykanów do obrony swojego terytorium, a nie do odzyskiwania ziem z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - informuje w czwartek "Washington Post", powołując się na źródła we władzach USA.

Czterej najemnicy z Blackwater winni zabicia cywili

Czterech najemników amerykańskiej firmy Blackwater uznano w środę za winnych zabicia 14 irackich cywilów podczas strzelaniny w Bagdadzie w 2007 roku. Ochroniarze eskortowali wówczas konwój czterech pojazdów, którymi podróżowali amerykańscy dyplomaci.

Premier Kanady: nie damy się zastraszyć

Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił w środę wieczorem czasu lokalnego orędzie, w którym podkreślił, że ”Kanada nie da się zastraszyć”. Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.

"Jest Putin, jest Rosja. Nie ma Putina, nie ma Rosji"

- Dopóki jest Putin, jest Rosja, nie ma Putina, nie ma Rosji - tak rozpoczął swoje wystąpienie wiceszef administracji prezydenta Rosji Wiaczesław Wołodin na zamkniętym posiedzeniu obrad Klubu Wałdajskiego. Słowa Wołodina przekazał rosyjskim mediom były szef administracji rosyjskiego prezydenta Konstantin Kostin.

Wjechał w przystanek tramwajowy. "To atak terrorystyczny"

W Jerozolimie mężczyzna wjechał w tłum na przystanku. Zginęło trzymiesięczne dziecko, osiem osób zostało rannych, dwie z nich są w stanie ciężkim - poinformowała policja, uznając, że był to atak terrorystyczny. Kierowcą był 21-letni Palestyńczyk.

"Mamo u mnie w porządku. Ukrywam się"

Uwięzieni w budynku kanadyjskiego parlamentu podczas środowego ataku wykorzystali internet do kontaktu ze światem. M.in. poprzez Twittera informowali swoich bliskich o tym, co się z nimi dzieje. "Mamo u mnie w porządku. Ukrywam się" - napisała jedna z posłanek.

Sekretarz generalny ONZ jednak nie pojedzie do Afryki

To miał być wyraz międzynarodowej solidarności z ludźmi dotkniętymi ebolą. Jak podaje Foreign Policy, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun planował złożyć niezapowiedzianą wizytę w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, jednak wycofał się z tego pomysłu.