17-latka wróciła z kraju ogarniętego Ebolą. "Nie było wiadomo, kto jest chory a kto nie"

- Lekarze przyszli do mnie w maskach, fartuchach i rękawicach. Byłam w izolatce - opowiada 17-letnia Anna Śnieżek z Wrocławia, która kilka dni temu wróciła z Liberii. To właśnie tam wirus Ebola zbiera śmiertelne żniwo. Nastolatka po powrocie trafiła do szpitala. Na szczęście okazało się, że jest zdrowa. O tym w jaki sposób uniknęła niebezpieczeństwa, opowiedziała w rozmowie z reporterem TVN24.

"Najpierw Rosjanie dostarczali czołgi i terrorystów, a teraz wodę i sól"

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował Rosję za transport pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy. Zaznaczył, że "poziom rosyjskiego cynizmu nie ma granic". Dodał, że taką pomoc Ukraina może przyjąć jedynie od Czerwonego Krzyża. Z kolei minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow oświadczył, że rosyjski konwój nie zostanie przepuszczony przez obwód charkowski.

Rosyjska ambasada: polskie władze pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia

Rosyjska ambasada nie widzi podstaw do tłumaczenia się ze słów Władimira Żyrinowskiego, który stwierdził, że w razie konfliktu wojennego między Rosją a Zachodem o Ukrainę, Polska "zostanie zmieciona z powierzchni ziemi". - Taka prośba wygląda szczególnie nieodpowiednio w Polsce, gdzie nie tylko opozycja, ale i przedstawiciele władzy pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia - stwierdziła sekretarz prasowa ambasady Rosji w Polsce Waleria Pierżinskaja.

Kamazy trojańskie, czyli internet kpi z "białego konwoju"

Ogromny konwój z rosyjską pomocą humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy wyruszył spod Moskwy w nocy z poniedziałku na wtorek. Władze w Kijowie i Zachód obawiają się, że Rosjanie zechcą wykorzystać dostarczenie pomocy jako pretekst do interwencji. Internet zalały dziesiątki memów nawiązujących do słynnej historii z koniem trojańskim. I nie tylko.

Ochojska: nie objęłabym patronatem konwoju, nie wiedząc, co jest w ciężarówkach

Musi być zgoda Ukrainy na wjazd tego konwoju, ktoś musi podpisać dokumenty celne - powiedziała w "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) odnosząc się do rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną, który zmierza w kierunku Ukrainy. - Jeśli Rosjanie chcą być wiarygodni, niech zwrócą się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie - podkreślił szef Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) Stanisław Kracik.

"Żyrinowski to komik. Wezwanie ambasadora wystarczy"

- To niedopuszczalne, aby rosyjski polityk, członek Dumy i szef dużej partii, wypowiadał takie słowa - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski. Eurodeputowany PO odniósł się w ten sposób do słów lidera LDPR Władimira Żyrinowskiego, że w razie konfliktu wojennego między Rosją a Zachodem o Ukrainę Polska "zostanie zmieciona z powierzchni ziemi".

"Kiedy umarł, nie było mnie w pobliżu". Czornowoł wspomina zabitego w Donbasie męża

"Kiedy umarł, nie było mnie w pobliżu. Zdawałam sobie sprawę, że jest na wojnie, że może umrzeć, ale modliłam się, żebym była blisko, jeśli się to stanie" - napisała o swoim mężu Tetiana Czornowoł, ukraińska dziennikarka, która kilka miesięcy temu sama cudem uniknęła śmierci. Mykoła Bieriezowoj, ochotnik służący w batalionie Azow, zginął w niedzielę w walkach na wschodzie Ukrainy.

Bundestag o relacjach z Polską: Ukraina problemem, historia już nie

"Wydarzenia na Ukrainie mogą trwale pogorszyć stosunki między Polską a Niemcami. Inne są spojrzenia na zagrożenia ze Wschodu, Polska i Niemcy mają również odmienne zdanie na temat wzmocnienia obecności amerykańskiej i natowskiej na wschodniej flance Sojuszu Atlantyckiego. Inne są także spojrzenia na projekt utworzenia unii energetycznej" – takie oceny znalazły się w analizie relacji między Berlinem a Warszawą, jaką publikuje niemiecki parlament.

Nie do końca sprawdzone, trafią do Afryki. Szczepionki na Ebolę

Kanada przekaże 800-1000 dawek eksperymentalnej, nie do końca jeszcze przebadanej szczepionki do walki z epidemią wirusa Eboli w Afryce - ogłosiła we wtorek kanadyjska minister zdrowia Rona Ambrose. Szczepionka ma trafić do potrzebujących za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Rosyjskie "nie" dla przeładunku pomocy humanitarnej na granicy

Rosyjskie MSZ otrzymało we wtorek od resortu spraw zagranicznych Ukrainy notę, w której wyraża się gotowość przyjęcia pomocy humanitarnej od Rosji - poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Minister przekonywał również, że Rosja uwzględniła "wszystkie postulaty" Kijowa. Jednak według RIA Nowosti, Ławrow nie zgodził się na przeładunek pomocy na granicy z rosyjskich ciężarówek na inne.

Brytyjskie Chinooki i wojskowi doradcy z USA. Zachód angażuje się w Iraku

Wielka Brytania wyśle wojskowe śmigłowce Chinook, by dostarczyć pomoc uchodźcom w Iraku - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona. Londyn zgodził się również transportować dostarczane przez inne kraje zaopatrzenie wojskowe dla sił kurdyjskich. Do Iraku przybyło również kolejnych 130 amerykańskich doradców wojskowych.

Gdzie i kiedy zatrzyma się Putin? Trzy scenariusze

Goście "Faktów po Faktach" są pewni, że Putina czekają jeszcze miesiące "marszu" na Ukrainę. Gdzie i kiedy polityk się zatrzyma? - Kiedy odzyska tam swój marionetkowy rząd - twierdzi Witold Waszczykowski z PiS. Janusz Zemke z SLD twierdzi, że stanie się to, gdy sąsiad się "wystarczająco osłabi" i "przestanie zgłaszać unijne aspiracje". - Putin zatrzyma się, kiedy Zachód uświadomi mu jak wysoką cenę przyjdzie mu zapłacić - sugeruje trzeci scenariusz Dariusz Rosati, PO.

Papież i wielki mufti Egiptu potępiają Państwo Islamskie

Watykan zażądał we wtorek od przedstawicieli świata muzułmańskiego wyraźnego potępienia "bez żadnego wahania" barbarzyństw dżihadystów z Państwa Islamskiego, oceniając, że "żadne przyczyny, a już na pewno nie religia, ich nie usprawiedliwiają". Dzihadystyczne "państwo" potępił także najwyższy dostojnik muzułmański w Egipcie, wielki mufti tego kraju Szawki Ibrahim Abdel-Karim Allam. Nazwał je skorumpowaną ekstremistyczną organizacją, która szkodzi islamowi.

Narzeczona George'a Clooneya nie weźmie udziału w misji ONZ

Amal Alamuddin, wzięta prawniczka i prywatnie narzeczona George'a Clooneya, zrezygnowała z udziału w misji ONZ, podczas której razem z innymi ekspertami miała badać sytuację w Strefie Gazy. "Jestem zaszczycona propozycją, ale ze względu na inne zobowiązania, nie podejmę się jej" - wyjaśniła.

Striełkow "musi stanąć przed sądem za zbrodnie, które popełnił w Bośni"

Bośniacy chcą oskarżyć lidera prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Igora Striełkowa (Girkina) o zbrodnie wojenne - poinformował w jednym z wywiadów telewizyjnych bośniacki historyk Aziz Tafrov, cytowany przez ukrinform.ua. Striełkow jest byłym agentem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W młodości brał udział m.in. w wojnach bałkańskich.