Separatyści "zastrzegają sobie prawo nasilenia ofensywy"

Jeśli rozmowy w sprawie uregulowania kryzysu poniosą fiasko, a ostrzał nie ustanie, to - jak powiedzieli w piątek przedstawiciele samozwańczych republik donieckiej (DRL) i ługańskiej (ŁRL) - separatyści "zastrzegają sobie prawo nasilenia ofensywy".

"Rosja wyszła niestety ze świata zasad"

Jeśli zaakceptujemy zasady Rosji, to będziemy żyli w świecie bez zasad, a to jest bardzo niebezpieczne – ostrzegał w piątek w Waszyngtonie na konferencji w Radzie Atlantyckiej marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Apelował o większe przywództwo USA w Europie.

Za mało rosyjskiego, za dużo języków obcych. "Obywateli jakiego państwa my kształcimy?"

- Jak chcemy w takich warunkach zachować nasze tradycje? - pytała rosyjskich parlamentarzystów deputowana Jednej Rosji Irina Jarowaja, którą oburzył pomysł wprowadzenia obowiązkowego egzaminu z języka obcego w ramach tzw. EGE (egzamin państwowy na zakończenie szkoły średniej). Zdaniem polityk nauka języków obcych prowadzi do wychowania młodzieży według "matrycy wartości obcych rosyjskiej kulturze".

Blogerowi zostało 950 batów. Władze odwlekają kolejną sesję

Saudyjskie władze zdecydowały się po raz drugi odłożyć wykonanie sesji biczowania blogera, który został skazany za promowanie liberalizacji w skostniałym królestwie. W piątek Raif Badawi miał otrzymać po raz drugi 50 batów. Według wyroku sądu powinien być biczowany co tydzień i otrzymać łącznie tysiąc uderzeń.

Dżihadyści uderzyli na bastion Kurdów. Ofensywa o świcie

Od wczesnego ranka w piątek dżihadyści przeprowadzili szereg ataków na liczącej niemal tysiąc kilometrów linii frontu z Kurdami. Główne uderzenie skierowano na duże i ważne miasto Kirkuk w Iraku, będące centrum regionu zasobnego w ropę. Kurdowie zapewniają, że się obronili.

Barack Obama "zginie" w Rosji. Z rąk bohatera ludowych bajek

Od czasu nałożenia sankcji na Rosję pojawiało się wiele dowodów na to, że Barack Obama nie jest w tym kraju szczególnie lubianym politykiem. Twórcy przedstawienia dla dzieci w jednym z domów kultury na Syberii poszli o krok dalej i postanowili go "uśmiercić". Symbolicznie zrobi to Pietruszka - bohater rosyjskich bajek ludowych, który tradycyjnie walczy ze złem.

Rosja żąda uwolnienia dziennikarek zatrzymanych w Kijowie

Moskwa domaga się natychmiastowego wypuszczenia na wolność zatrzymanych w Kijowie dwóch rosyjskich dziennikarek kanału LifeNews - poinformowało w piątek MSZ Rosji. Władze w Kijowie oświadczyły, że chcą wydalić dziennikarki za "niedziennikarską" działalność.

Prezydent Turcji chce być jak brytyjska królowa

Prezydent Turcji, islamski konserwatysta Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny domagał się wzmocnienia jego uprawnień jako szefa państwa i powołał się na ustrój...Wielkiej Brytanii, gdzie - jak powiedział - królowa ma "pozycję dominującą".

Będzie nowa jednostka NATO w Polsce? Powolne narodziny „szpicy”

Najpewniej w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja o umieszczeniu jednostek sztabowych w sześciu wschodnich krajach NATO - oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Mają o tym zadecydować ministrowie obrony NATO. Rzeczone jednostki będą niewielkie i ich głównym zadaniem będzie planowanie oraz koordynacja.

Romney nie spróbuje trzeci raz. Ucina spekulacje

Mitt Romney oznajmił, że nie będzie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich w 2016 roku. - Po głębokim namyśle zdecydowałem, że będzie najlepiej dać szansę innym liderom z naszej partii - oznajmił polityk Partii Republikańskiej. Romney próbował już dwa razy, bez powodzenia. W amerykańskiej polityce bardzo rzadko przegrani kandydaci na prezydenta podejmują kolejne próby.

„Nie chcemy wojny, ale się jej nie boimy”. Hezbollah ostrożnie z Izraelem

Potężna libańska bojówka Hezbollah deklaruje, że nie ma zamiaru wszczynać otwartej wojny z Izraelem. W ostatnich dniach, po serii incydentów i wymian ognia, napięcie na południowej granicy Libanu osiągnęło punkt wrzenia i możliwy był wybuch otwartego konfliktu. Jednak zgodnie z przewidywaniami, zaangażowany w wojnę w Syrii Hezbollah nie chce otwierać nowego frontu. Zapewnia jednak, że „wojny się nie boi” i Izrael powinien się pilnować.

19 godzin lotu "niedźwiedzi" Putina. Poderwały myśliwce trzech krajów NATO

Ostatni przelot rosyjskich bombowców Tu-95 Bear okazał się być zdecydowanie bardziej złożony, niż początkowo podawały brytyjskie media. Maszyny zwróciły uwagę trzech krajów NATO. Najostrzej zareagowali Brytyjczycy, którzy po raz pierwszy w takim przypadku wezwali na wyjaśnienia ambasadora Rosji w Londynie. Tu-95 miały zagrozić lotnictwu cywilnemu. Rosjanie problemu nie widzą.

Gruzini mogą walczyć w Donbasie. Po stronie wojsk ukraińskich

- Obywatele Gruzji, którzy uczestniczą w walkach w Donbasie po stronie wojsk ukraińskich, nie poniosą za to odpowiedzialności - powiedział zastępca szefa gruzińskiego MSW Lewan Izoria. Z separatystami na wschodzie Ukrainy walczy około stu Gruzinów, część pod dowództwem Mamuki Mamulaszwilego.

Kilkudziesięciu zabitych w krwawym ataku na meczet

Do 56 wzrosła liczba zabitych w zamachu bombowym na szyicki meczet w Szikarpur w prowincji Sind w południowo-wschodnim Pakistanie. Do ataku doszło podczas tradycyjnych piątkowych modłów. Ponad 50 osób zostało rannych.

Prezydent z "czarnej listy" dyktatorów szefem Unii Afrykańskiej

90-letni prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, znajdujący się na sporządzonej przez Zachód "czarnej liście" dyktatorów, został w piątek wybrany na szefa Unii Afrykańskiej podczas szczytu tej międzynarodowej organizacji regionalnej w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Krwawy ostrzał Doniecka. Separatyści i wojsko obwiniają się nawzajem

Centrum kulturalne i trolejbus zostały trafione w bombardowaniu Doniecka - poinformowali separatyści sprawujący kontrolę nad tym ukraińskim miastem w Donbasie. Według nich, co najmniej siedem osób zginęło. Winą obarczają wojsko. Kijów początkowo nie komentował sprawy, ale ostatecznie obwinił o ostrzał separatystów, nazywając to "cynicznym aktem terroru".

Dożywocia za ludobójstwo w Srebrenicy utrzymane

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii utrzymał w piątek wyroki dożywotniego więzienia dla skazanych w 2010 roku za ludobójstwo w Srebrenicy Vujadina Popovicia i Ljubisy Beary, byłych oficerów sił Serbów bośniackich.

Mężczyzna, który wdarł się do siedziby telewizji, "działał sam"

Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął w czwartek do siedziby holenderskiej telewizji NOS w mieście Hilversum w środkowej Holandii i zażądał czasu antenowego, nie jest powiązany z żadną organizacją terrorystyczną i działał sam - poinformowała w piątek holenderska policja.

Burza po tekście o "polskim współudziale" w Holocauście. Ambasada żąda sprostowania

Dziennikarz austriackiej gazety "Heute" zarzucił Bronisławowi Komorowskiemu, że w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie wspomniał "o polskim współudziale" w Holocauście. Artykuł wywołał burzę. Ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że polskie służby dyplomatyczne nie pozostały bezczynne - ambasada w Wiedniu zażądała sprostowania niezwłocznie po publikacji.

Rekordowo wysokie zaufanie do papieża i Kościoła

Aż 89,6 proc. Włochów popiera papieża Franciszka - wynika z raportu Instytutu Badania Opinii Eurispes. Popularność ta sprawiła, że cały Kościół katolicki cieszy się nienotowanym od lat wyjątkowo wysokim zaufaniem; ufa mu ponad 62 proc. Włochów.

Amerykanin uratował mu życie. Polski żołnierz nazwał syna imieniem wybawcy

Polski żołnierz ppor. Karol Cierpica, którzy zawdzięcza swoje życie amerykańskiemu koledze, postanowił oddać mu hołd. Nazwał nowo narodzonego syna imieniem swojego wybawcy, sierż. Michaela Ollisa. Ta informacja poruszyła rodziców sierż. Ollisa, którzy wyznali, że są zaszczyceni. Ich syn zginął w Afganistanie, gdy swoim ciałem osłaniał Polaka.

Córki, rozwód z Ludmiłą i niemiecka książka. Ile wiadomo o rodzinie Putina?

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?