Chińskie władze prowincjonalne potwierdziły w środę, że trzech mieszkańców wiosek położonych przy granicy z Koreą Północną zostało zabitych. Urząd miasta Helong w prowincji Jilin nie potwierdził jednak doniesień medialnych, że podejrzanymi są trzej dezerterzy z północnokoreańskiej straży granicznej.
Wielka Brytania poinformowała oenzetowski panel zajmujący się sankcjami o aktywnej irańskiej sieci nuklearnego zaopatrzenia powiązanej z dwiema objętymi międzynarodowymi obostrzeniami firmami - informuje agencja Reutera, powołując się na poufny raport, do którego miała wgląd.
Ratownicy w Nepalu wydobyli spod gruzów w Katmandu żywego nastolatka - pięć dni po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj. Chłopca wyniesiono na noszach, a oczekujący świadkowie powitali go oklaskami i okrzykami radości.
Działaczka społeczna na emigracji w Wielkiej Brytanii, wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie (1986-89) Anna Sabbatowa zmarła w środę po południu w szpitalu St. George's w Londynie. Miała 91 lat.
Podpisanie porozumienia atomowego z Iranem spowoduje rozpoczęcie znoszenia sankcji ONZ, Unii Europejskiej i USA nałożonych na ten kraj - oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.
Poziom wolności prasy na świecie jest najniższy od 10 lat - ocenia w opublikowanym w środę raporcie amerykańska fundacja Freedom House. Szacuje w nim, że odsetek mieszkańców świata, którzy mają dostęp do wolnych mediów wynosił w 2014 roku zaledwie 14 procent.
Biura Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) na wschodniej Ukrainie zostały zamknięte przez prorosyjskich separatystów, którzy oskarżyli tę międzynarodową organizację humanitarną o szpiegostwo.
Przedstawicielka irańskiej opozycji na uchodźstwie oskarżyła przed Kongresem USA reżim w Teheranie o to, że jest "ojcem chrzestnym" Państwa Islamskiego, pomimo tego że szyicki Iran zwalcza tę radykalną sunnicką organizację zbrojną w Iraku i Syrii.
Syryjska opozycja i grupy aktywistów poinformowały w środę o kolejnym, najprawdopodobniej chemicznym ataku w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Jedna organizacja podała na Twitterze, że wskutek ataku udusiło się ok. 12 osób.
Ratownicy z całego świata biorą udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej po najsilniejszym od ponad 80 lat trzęsieniu ziemi w Nepalu. Czasami zdarza się cud, bo spod gruzów udaje się uratować czteromiesięczne dziecko. ("Polska i Świat")
Kilka tysięcy osób protestowało w środę wieczorem w Baltimore, Nowym Jorku i innych miastach USA przeciwko brutalności policji. Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla winnych śmierci Afroamerykanina Freddiego Graya, który zmarł po zatrzymaniu przez policję.
Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona idzie łeb w łeb z opozycyjną Partią Pracy w sondażu ośrodka ComRes opublikowanym na osiem dni przed wyborami; oba ugrupowania mogą liczyć na 35 proc. poparcia. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w marcu przez ten sam ośrodek torysom spadły notowania o 1 pkt proc., a laburzyści zyskali 3 pkt proc.
W Nepalu w akcie desperacji mieszkańcy niektórych wiosek zablokowali drogi, którymi jest dostarczana pomoc humanitarna. Ofiary trzesięnia ziemi skarżyły się, że żywność jest przejmowana przez władze lokalne i potem już do nich nie dociera.
Międzynarodowa konferencja darczyńców w Londynie w sprawie finansowania budowy nowego sarkofagu w elektrowni atomowej w Czarnobylu zdecydowała w środę o przekazaniu na ten cel 180 mln euro.
Niemiecki wywiad zagraniczny BND pomagał służbom amerykańskim w inwigilowaniu urzędników francuskiego MSZ i urzędu prezydenckiego oraz Komisji Europejskiej - podały media w Niemczech. Niemiecka opozycja oskarża rząd w Berlinie o wprowadzenie w błąd parlamentu.
Premier Izraela w poszukiwaniu sojuszników dla sformowania nowego rządu zgodził się zamrozić obowiązujące w kraju ograniczenia w wydatkach na utrzymanie ultraortodoksyjnych wspólnot religijnych. To zbliża go do uzyskania większości parlamentarnej.
Bojownicy kurdyjscy, peszmergowie, których udział w obronie Kobane miał decydujące znaczenie w odparciu sił Państwa Islamskiego oblegających to kurdyjskie miasto w Syrii, po 6 miesiącach powrócili do północnego Iraku.
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z delegacją światowej „starszyzny”, m.in. z byłym prezydentem USA Jimmym Carterem i byłym sekretarzem generalnym ONZ Kofim Annanem.
300 jemeńskich partyzantów przećwiczonych w Arabii Saudyjskiej wróciło w tym tygodniu do ojczyzny, aby walczyć z Huti. Koalicja państw arabskich, która zwalcza antyrządowe powstanie w Jemenie, stara się wykorzystać nieufne wobec rebeliantów plemiona jako swoje siły lądowe.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu przeprowadzonej w środę w Indonezji egzekucji ośmiu przemytników narkotyków, w tym siedmiu obcokrajowców, mimo ponawianych apeli ich rządów o darowanie im życia. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) przypomniał w środę Indonezji, że prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo.
Luz, czyli Renald Luzier, 42-letni francuski rysownik, jedna z gwiazd tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo", będącego celem krwawego zamachu dżihadystycznego w Paryżu na początku roku, zadeklarował, że nie będzie więcej rysował wizerunków Mahometa.
Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości dołączyło do listy tzw. zagranicznych agentów dwie organizacje, w tym ANO "Perm-36", która kierowała muzeum na terenie jednego z najbardziej znanych łagrów dla więźniów politycznych w b. ZSRR.
Potężne trzęsienie ziemi, które w sobotę nawiedziło Nepal i wstrząsy wtórne sprawiły, że już 340 tys. osób porzuciło spustoszone przez kataklizm miasto i Kotlinę Katmandu - podała w środę nepalska policja.
Wysoki rangą pracownik ONZ został zawieszony w obowiązkach za przekazanie prokuraturze we Francji tajnego raportu o francuskich żołnierzach z misji pokojowej ONZ, którzy wykorzystywali seksualnie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej - pisze "The Guardian".
Rząd gruziński po ustąpieniu kolejnego jego członka - ministra sportu Lewana Kipianiego - podał się w środę do dymisji. Uzasadnił ją swoim niezadowoleniem z powodu działalności kilku parlamentarzystów i działaczy sportowych wysokiego szczebla.
Przywódcy Cypru, Egiptu i Grecji uzgodnili w środę w Nikozji zacieśnienie współpracy w walce z terroryzmem. Trzy kraje zamierzają rozwijać stosunki w sferze obronności i bezpieczeństwa i omawiać razem kwestie dotyczące przeciwdziałania terroryzmowi.
Mieszkańcy moskiewskiej dzielnicy Kuncewo ze zdziwieniem zobaczyli na klatkach schodowych swoich domów ogłoszenie MSW, w którym polecono im, by "w czasie dni świętowania Wielkiego Zwycięstwa nie patrzyli przez okna i nie wychodzili na balkony" w związku z przejazdem po Szosie Rublowskiej kolumn samochodów przewożących przywódców państw, którzy przyjadą do Moskwy, by obejrzeć paradę wojskową na Placu Czerwonym. "Nie zaryzykuję kulki w łeb, by zobaczyć auto prezydenta Burundi" - żartują internauci.
Kolejne w ostatnich dniach ostrzeżenie prezydenta Ukrainy o zbliżającej się wojnie. Petro Poroszenko ma dostawać coraz więcej informacji wskazujących na to, że rebelianci przejdą do ofensywy w drugiej połowie maja.
Sąd apelacyjny w Arnhem stwierdził, że w ub.r. holenderski sąd nie popełnił błędu, odmawiając wszczęcia postępowania związanego z ludobójstwem dokonanym przez Serbów w Srebrenicy. Sprawa dotyczyła oskarżenia rodzin trzech muzułmanów, którzy chcieli osądzenia dowódcy holenderskich oddziałów i dwóch innych żołnierzy za wydanie wojskom gen. Ratka Mladicia osób, które potem zostały zamordowane. Rodziny ofiar chciały, by Holendrzy zostali uznani za współwinnych dokonania zbrodni.