70. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrueck

Dzisiaj odbędą się uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrueck. Wśród więzionych kobiet było 30-40 tys. Polek, z których 17 tys. zginęło. W obchodach weźmie udział prezydentowa Anna Komorowska.

Zamieszki w Seulu po protestach rodzin ofiar katastrofy Sewol

Południowokoreańska policja starła się w sobotę w Seulu z demonstrantami, którzy blokowali dojazd do pałacu prezydenckiego, protestując przeciw niedostatecznej i powolnej reakcji władz po zatonięciu promu Sewol w ub. r. W katastrofie zginęły 304 osoby.

Dyrektor FBI o polskich "wspólnikach nazistów". Ambasador RP w USA żąda sprostowania

James B. Comey - dyrektor FBI - właśnie zadebiutował w dzienniku „The Washington Post”. Gazeta wydrukowała jego przemówienie ze spotkania w Muzeum Holokaustu z przedstawicielami środowisk żydowskich. Comey mówi m.in. o tym, że każdemu nowemu pracownikowi biura nakazuje wizytę w muzeum. Po co? By wyciągnął on naukę z historii i zobaczył, że „nawet dobrzy ludzie pomagali w mordowaniu milionów”, poddając się woli nazistów. W pierwszej linii wymienił w tym kontekście m.in. Polaków.

Papież dziękuje Włochom za przyjmowanie imigrantów

Papież Franciszek podziękował Włochom za pomoc imigrantom, którzy przypływają do kraju z wybrzeży Afryki. Podczas sobotniego spotkania z prezydentem kraju Sergio Mattarellą papież wezwał państwa Europy, aby i one się zaangażowały.

Sikorski: Niemcy są zamożniejsze, powinny wydawać więcej na nauczanie języka polskiego

Sejm i Bundestag chcą wykorzystać 25. rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie do "demonstracyjnego zaakcentowania" wagi relacji polsko-niemieckich – zadeklarowali w sobotę w Dreźnie szefowie obu parlamentów Radosław Sikorski i Norbert Lammert. Zauważyli przy tym, że problemy w stosunkach polsko-niemieckich dotyczą spraw praktycznych, np. nauki języka w Polsce i Niemczech.

Chińscy osadnicy i nowe lądy. "Dla wspólnego dobra"

Na Morzu Południowochińskim dokonuje się bezkrwawa aneksja olbrzymiego obszaru, o powierzchni dwukrotnie większej od Bałtyku. Tak jak na wschodzie Ukrainy pojawiły się „zielone ludziki” i wykorzystały słabość rządu w Kijowie do ogłoszenia samozwańczej władzy - tak na azjatyckim morzu pojawiły się szare chińskie statki, które na strategicznie położonych płyciznach zaczęły usypywać nowe wyspy, wykorzystując słabość innych państw.

Rosja uzna zbuntowane ukraińskie "republiki"? "Będziemy się przyglądać realiom"

Władimir Putin nie wykluczył uznania przez Rosję Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Podkreślił jednak, że mówienie o tym teraz byłoby "kontrproduktywne". - Będziemy się przyglądać realiom - zaznaczył. Prezydent Rosji mówił również o stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi: zadeklarował, że jego kraj gotów jest współpracować z każdym prezydentem, którego wybierze naród amerykański.

Izrael odda Palestynie pół miliarda dolarów

Izrael zwróci nam należne wpływy z podatków, zamrożone po przystąpieniu przez Palestynę do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze - poinformował w piątek wieczorem palestyński premier Rami Hamdallah, ogłaszając porozumienie w tej sprawie.

Rzucił ładunek z motocykla. Ponad 100 ofiar

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu - poinformowali przedstawiciele władz i policja.

"Walczyły w Donbasie, 9 maja będą defilowały w Moskwie"

Szef ukraińskiego sztabu generalnego generał-pułkownik Wiktor Mużenko odniósł się w piątkowy wieczór do powtórzonego po raz kolejny przez Władimira Putina zapewnienia, że na Ukrainie nie ma rosyjskich żołnierzy. - Mamy listę jednostek, miejsca ich przebywania, liczebność i opis broni, jaką się posługują. Wiemy, że niektóre wezmą udział w paradzie w Moskwie 9 maja - powiedział ukraiński wojskowy.

Nastolatkowie planowali "wielki zamach terrorystyczny" w Australii

Grupa nastolatków, zainspirowanych dżihadystycznym Państwem Islamskim, planowała wielki zamach terrorystyczny w Melbourne - poinformowała w sobotę australijska policja. W piątkowy wieczór funkcjonariusze w akcji przeprowadzonej na przedmieściach Melbourne aresztowali pięciu młodych mężczyzn w wieku 18 i 19 lat.

USA domagają się uwolnienia chińskiej dziennikarki

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf wezwała do natychmiastowego uwolnienia skazanej w piątek w Pekinie na siedem lat więzienia dziennikarki Gao Yu, którą oskarżono o przekazanie zagranicznym mediom wewnętrznego dokumentu Komunistycznej Partii Chin.

MSZ Rosji: najpierw wyszkolicie, a potem dostarczycie broń

Szkolenia, które mają przeprowadzić z ukraińską Gwardią Narodową żołnierze amerykańscy, są sprzeczne z porozumieniami pokojowymi z Mińska - oświadczyło w piątek MSZ Rosji. Według resortu, można oceniać je jako pierwszy krok do dostaw amerykańskiej broni.

Wyrok za wyrokiem, bogata kartoteka. Kryminalna historia Zbigniewa H.

38-letni Zbigniew H. w piątek usłyszał zarzuty w związku z gwałtem i zabójstwem 9-letniej Chloe. Media zastanawiają się, jak to możliwe, że recydywista z zakazem wjazdu do Francji zaatakował w brutalny sposób bezbronne dziecko. Na jaw wyszło także, że za kilkanaście dni H. znów trafiłby za kratki w Polsce. Francuskie media przyjrzały się kryminalnej historii Zbigniewa H.

"Absurd i bluźnierstwo". MSZ Rosji odpowiada na zarzuty w sprawie zabójstwa dziennikarza

Pełnomocnik rosyjskiego MSZ ds. demokracji i praw człowieka Konstantin Dołgow zdementował zarzuty w sprawie udziału rosyjskich służb specjalnych w zabójstwie znanego ukraińskiego dziennikarza i pisarza Ołesia Buzyny. Wcześniej doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko stwierdził, że "za zabójstwem stoją rosyjskie służby specjalne". - To absurdalne i bluźniercze - skwitował Dołgow.